Oheň, jenž se koncem února v ranních hodinách objevil na hladině řeky Mej-jü v provincii Če-ťiang, demonstroval katastrofální stav životního prostředí v Číně. Tamní podnikatelé si často nelámou hlavu s vypouštěním odpadů do řek a vodstev. Podle odborníků je již kontaminováno na 70 % čínských vod, v důsledku čehož přibývají různé druhy onemocnění tamního obyvatelstva, které často nemá jiný zdroj pitné vody, než znečištěné vodní toky.
Požár na řece měl s největší pravděpodobností na svědomí zapálení vypuštěného oleje pocházejícího z nedaleké průmyslové továrny. Hasiči museli při hašení plamenů využít speciální pěnu. Plameny, které dosahovaly kolem pěti metrů, ohrožovaly okolní stavby a poškodily tři zaparkovaná auta.
Ačkoli oficiální příčina požáru dosud není známa, místní spekulují, že vznikl v důsledku odhození cigaretového nedopalku, který následně zapálil olej na hladině.
Paní Wu, majitelka obchodu nacházejícího se u jmenované řeky, v rozhovoru řekla, že její syn si v dané oblasti často hraje. „Naštěstí jsem v ten den přišla do práce později a dveře chránící obchod tak zůstaly uzavřené. Pokud by se tak nestalo, mohl požár poškodit můj obchod taky.“
Mluvčí společnosti Wenzhou Yashenda Shoe Material Ltd v pondělí prohlásil, že chyba jednoho ze zaměstnanců vedla k vypuštění asi tuny změkčovacího oleje do přilehlé řeky. Dle jeho slov však neměl být olej hořlavý. Továrna je do odvolání uzavřena a vyšetřování probíhá v plném proudu. Firma bude muset zaplatit pokutu zhruba 20 000 jüanů (asi 65 000,- Kč).
Místní obyvatelé tvrdí, že řeka zapáchá v důsledku opakovaného vypouštění odpadu z dané továrny už roky. Úřad pro ochranu životního prostředí nevydal dosud žádné omezení, neboť podobné společnosti se často nemalou měrou podílejí na rozvoji místní ekonomiky.