Plakát Shen Yun Performing Arts je umístěn vepředu před hotelem Sheraton v Bruselu, Belgii. V tomto hotelu má pobývat čínský komunistický vůdce Si Ťin Pching (Xi Jinping) a čínský konzulát žádal o odstranění plakátů. (Xiaoran/The Epoch Times)
Snaha o cenzuru se stává příležitostí pro publicitu

Čínské úřady vyvíjí na Belgii tlak, aby zakryla či odstranila plakáty nabízející představení klasického čínského tance během návštěvy čínského komunistického vůdce Si Ťin Pchinga (Xi Jinpinga) tento týden.

Shen Yun Performing Arts mají vystupovat v Národním divadle v Bruselu 2. - 6. dubna. Shen Yun, který každým rokem vystupuje ve 20 zemích světa a 100 městech, má za cíl obnovit čínskou kulturu inspirovanou nebesy, ale nemůže vystupovat v pevninské Číně.

Prezident Si Ťin Pching má přebývat v Bruselu v hotelu Sheraton, který se nachází poblíž Národního divadla.

Billboard Shen Yun lze spatřit již z přibližně 4 a půl metru od vchodu do hotelu. Od 2. do 6. dubna má Shen Yun Performing Arts v tomto divadle naplánováno šest vystoupení.

Představení je naplánováno na stejnou dobu jako summit světových vůdců, včetně prezidenta Baracka Obamy. Belgie je domovem Evropské unie, Evropského parlamentu a NATO.

Plakátová kampaň pro Shen Yun je zajišťována BHS Promotion, reklamní agenturou,
která na otázky Epoch Times přes email okamžitě nezareagovala.

Zástupce BHS Promotion sdělil pro EU Observer, že byl předvolán ústředním policejním oddělením v Bruselu a požádán o odstranění plakátů propagujících Shen Yun se slovy, že představují „problémy pro diplomacii“. Policie později žádost zrušila.

Mezitím ústřední policejní oddělení také poslalo dopis belgické asociaci Falun Gong [1],
která představení v Belgii organizuje. Ta byla požádána o zakrytí všech plakátů Shen Yun.

Nicolas Schols, dobrovolný mluvčí Asociace Falun Gong, pro reportéry v Belgii uvedl,
že policie mu sdělila: „Krizová buňka pro vnitřní záležitosti je pod tlakem čínského konzulátu“. Informaci poskytl  EU Observer.

Schols se dále vyjádřil, že policie žádost později zrušila a stejně tak odvolala požadavek pro reklamní agenturu. Nicméně i přes nátlak čínského konzulátu si nadcházející vystoupení Shen Yun získalo podporu evropských vůdců.

Edward McMillan-Scott, místopředseda Evropského parlamentu, poslal starostovi Bruselu dopis, ve kterém uvádí, že ČKS činí podobné hrozby divadlům každý rok a sdělil, že dobré zprávy jsou, že problém byl vyřešen.

ČKS zkouší pravidelně činit nátlak na země a divadla, kde jsou představení Shen Yun pořádána. Vůči dubnovému představení to značí již třetí pokus, kdy se čínské úřady snažily způsobit představení Shen Yun v Bruselu potíže.

V březnu 2013 Národní divadlo dočasně přestalo prodávat lístky Shen Yun kvůli tomu, co bylo později odhaleno jako nátlak čínských úřadů. Dle webové stránky Minghui.org později Národní divadlo v prodeji lístků pokračovalo a učinilo prohlášení: „Máme smlouvu. Belgie je svobodnou společností. Divadlo respektuje právo svobodného vyjádření.“

Dva roky předtím se ČKS snažila rovněž neúspěšně zrušit představení Shen Yun v Bruselu, které se konalo ve stejném divadle. Podle Minghui se přišlo na to, že zaměstnanci z čínské ambasády kontaktovali manažera divadla a požádali ho o zrušení vystoupení. Manažer žádost zamítl.

V tom, co bylo téměř určitě neúmyslný následek zasahování komunistické strany, Belgická asociace Falun Gong, jež Shen Yun pořádá, zorganizovala 28. března tiskovou konferenci, vyzývající belgickou vládu a média, aby prošetřily snahy odstranit propagaci Shen Yun a udržovaly kulturní svobodu.

To přitáhlo vysokou míru pozornosti médií několika belgických internetových novin.

RTBF, největší belgický televizní médium vysílající ve francouzském jazyce, tuto událost pokrylo ve svém hlavním bulletinu.

Schols, mluvčí Falun Gongu, byl citován, když probíral zničení čínské kultury komunistickou stranou a pronásledování praxe Falun Gong. „Belgická vláda se nachází pod tlakem, kterému nepodlehla,“ řekl.

Události se věnovaly i místní noviny L’Aven a také La Libre Belgique. „Jak může obraz elegantní čínské tanečnice učinit prezidenta Si Ťin Pchinga nešťastným?“ ptal se článek ve druhé publikaci.

„Toto představení zobrazuje nejen 5 000 let starou tradici Číny, ale také pronásledování praktikujících Falun Gongu komunistickou stranou,“ píše článek.

Vlámská zelená strana také naléhala na policii v Bruselu, aby „zabránila Číně ve vývozu kulturní cenzury“.

small United States

Upoutávka pro světové turné v roce 2014

Vstupenky:

Státní opera Praha - 3.5.2014 ve 14:00 a v 19:00
Janáčkovo divadlo Brno - 6.5.2014 v 19:00 a 7.5.2014 v 19:00

Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.