Black Knight. (Publicdomain)

I kosmický věk už má své legendy. Jedna z nich říká, že jen malý kousek od Země se řítí tmou tajemná družice, která není pozemského původu. Pro svou tajemnost je pojmenována Black Knight, Černý rytíř. Tento tajemný objekt kroužící kolem Země je neznámého původu (a možná i mimozemského), a je prý starý 13 000 let!

Co je Black Knight?

USA oznámily, že záhadný satelit objevily v roce 1960. Dostal přezdívku Black Knight. Obíhal po polární oběžné dráze, tj. prolétal nad zemskými póly kolmo k rovině rovníku. Američané nejprve podezírali Sověty, že těžký a velký satelit je jejich tajný projekt. Skutečnost ale byla zcela jiná.

Již tři roky předtím zachytil sovětský sputnik jakýsi letící svítící objekt. Informace jsou čerpány od spisovatele Johna Keela, který vše popisuje ve své knize: Disneyland of the Gods. Keel byl vlivný americký ufolog, který například vymyslel termín „muži v černém“. Zemřel v roce 2009.

Podle Keela zachytili radioamatéři již ve 20. a 30. letech odražené rádiové zprávy Černého rytíře, které byly kódované. Jednu se však podařilo rozluštit. Byla na ní hvězdná mapa stará 13 tisíc let! Sonda prý vysílala směrem k souhvězdí Pastýře k hvězdě Epsilon.

Zaznamenal ji už Nikola Tesla?

Stejně jako mnoho příběhů o podivných jevech, i legenda o Černém rytíři začíná u Nikoly Tesly. Říká se, že Tesla přijímal opakovaně jakési rádiové signály už v roce 1899, o kterých věřil, že přichází z vesmíru, a řekl to i veřejně na vědecké konferenci.

Dnes víme, že Tesla měl v podstatě pravdu. Signály, které zachytil, byly pulsary, obří zdroje pulsujících rádiových signálů, které byly oficiálně objeveny v roce 1968. V době Nikoly Tesly byl však zdroj neznámý a jeho nejlepší vysvětlení mohlo být jen to, že jde o signály od inteligentních bytostí.

Další záznamy o tajemné družici

V roce 1920 radioamatéři přijímali stejný signál. Norští vědci v Oslo experimentovali s krátkými vlnovými přenosy do vesmíru v roce 1928, a zaznamenali dlouhé zpoždění ozvěn (LDEs), což v té době byl neobjasněný fenomén. Ozvěny měly zpoždění několik sekund.

V roce 1954 noviny v St. Louis a v San Franciscu zveřejnily zprávu od US Air Force, které tvrdily, že zjistily existenci dvou satelitů obíhajících kolem Země. V té době však ještě žádný stát na světě neměl prostředky k vypouštění družic. Zdálo se tedy, že existence Black Knighta je oficiálně potvrzena.

V roce 1960 už měly Spojené státy a Sovětský svaz kolem Země několik družic. 11. února 1960 světový tisk přinesl poplašné zprávy, že ještě někdo další má také něco na oběžné dráze. Radar amerického námořnictva pro detekci nepřátelských družic totiž zaznamenal něco tmavého. Nebyl to americký, ani sovětský objekt.

Další den noviny přinesly o trochu více informací. Tajemný objekt neobíhá po polární dráze, tedy 90 stupňů k rovníku, ale se sklonem asi 79 stupňů. Jeho dráha je také velmi výstřední, v apogeu 1 728 km, ale v perigeu pouhých 216 km. Objekt oběhne Zemi každých 104,5 minuty. To je dvakrát rychleji, než to v té době dokázaly umělé družice na oběžné dráze Země.

Záhada rozluštěna

V roce 1973 se rozhodl skotský vědec Duncan Lunan tuto záhadu vyřešit. Použil údaje o LDE od norských vědců a analyzoval je. Zjistil, že zpoždění signálů vytváří zvláštní poselství, které ukazuje k hvězdě Epsilon Boötis, dvojhvězdě v souhvězdí Pastýře. A Černý Rytíř byl, jak se zdálo, určen k přenášení tohoto poselství od mimozemšťanů z Epsilon Boötis, které bylo staré už 12 600 let. „Signál se mi podařilo dekódovat. V podstatě se jedná o informaci, která je stará 12 600 let a zobrazuje astronomickou mapu souhvězdí Pastýře,‘ říká skotský astronom dr. Duncan Lunan.

Poslední poznatky

Poslední část důkazu přišla v roce 1998, když raketoplán Endeavour uskutečnil svůj první let k Mezinárodní vesmírné stanici při letu STS-88. Astronauti na palubě Endeavour vyfotografovali podivný objekt. Snímky byly široce dostupné veřejnosti na internetových stránkách NASA, ale brzy všechny fotografie zmizely. Všechny snímky jsou podle většiny expertů originální a neupravené fotky publikované NASA.

Od té doby však o Black Knightovi nejsou žádné nové zprávy. Víme, jak vypadá, odkud pochází, známe jeho účel, a víme o spolehlivých svědectvích o jeho existenci. Daří se Američanům nové informace o tomto satelitu úspěšně tajit? Co je s ním dnes? Stále se nachází nad našimi hlavami, nebo se ho vědcům podařilo dostat na zem a jeho tajemství již rozluštili?