The Amazing Spider-Man 2. (© 2014 Sony Pictures Digital Productions Inc.)
The Amazing Spider-Man 2. (© 2014 Sony Pictures Digital Productions Inc.)

Žánr: Akční, dobrodružný

Námět a scénář: Alex Kurtzman, Roberto Orci, Jeff Pinkner
Režie: Marc Webb
Kamera: Daniel Mindel
Kostýmy: Deborah Lynn Scott
Hudba: Hans Zimmer, Pharrell Williams
Hrají: Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx, Dane DeHaan, Campbell Scott, Embeth Davidtz, Colm Feore, a další

Odjakživa všichni víme, že největší konflikt, kterému Spider-Man kdy čelil, se odehrává v jeho nitru.“

Příběh mladíka jménem Peter Parker, který díky kousnutí radioaktivního pavouka získal zvláštní schopnosti, vzešel z komiksových příběhů společnosti Marwell. Filmoví producenti již divákům po celém světě nabídli několik snímků ze Spider-Manova světa.

Pavoučí muž se utkal například se Skřetem, Doktorem chobotnicí, Sandmanem nebo se shlukem negativní černé hmoty, která může ovládnout lidskou mysl, a s dalšími zloduchy. V posledním snímku uvidíme nového padoucha jménem Electro, který svojí silou Spider-Mana dalece převyšuje.

Filmové adaptace hrdinských komiksových příběhů nejsou postaveny pouze na střetu dvou postav, ale vytvářejí řadu situací, v nichž se projevují určité charakterové vlastnosti jednotlivých postav. Jak pomocí metafor a jinotajů, tak hereckých výkonů poukazují na kladné stránky člověka i na životní úskalí a temnou stranu lidského charakteru.

Nezřídka jsou komiksové postavy zpodobněním určitých událostí, reprezentanty hodnot nebo skupin lidí. Někdy jsou v komiksovém příběhu zakódovány vrstvy různých významových rovin a jinotajů. Pojďme se podívat blíže na postavu Petra Parkera, neboli Spider-Mana a na postavu jeho nového nepřítele Electra.

Spider-Man vs. Electro

The Amazing Spider-Man 2. (© 2014 Sony Pictures Digital Productions Inc.)
The Amazing Spider-Man 2. (© 2014 Sony Pictures Digital Productions Inc.)
Peter Parker (Andrew Garfield) nezná úžasnější pocit, než se prohánět mezi mrakodrapy pomocí vystřelovacích pavoučích sítí, být skutečným hrdinou a trávit čas se svojí přítelkyní Gwen (Emma Stoneová). Mladý člověk se s Peterem snadno identifikuje, je symbolem mladické svobody a volnosti.

Být Spider-Manem ale má také svou závažnější stránku. Mít zvláštní schopnosti je velká zodpovědnost, protože jedině Spider-Man je schopen ochránit Newyorčany před pozoruhodnými padouchy, kteří se objevují na scéně a ohrožují město. Peter Parker tak žije v dvojím ohni, jedním je jeho osobní život a druhým jeho alter-ego superhrdiny – navíc se oba světy nevyhnutelně vzájemně prolínají a Peter je nucen dělat kompromisy, volit mezi osobním ziskem a tím co je lepší pro ostatní nebo pro společnost.

Ve Spider-Manových dobrodružstvích nejsou padouši vždy nezbytně naprosto negativními lidmi. Za jejich příběhem stojí důvody, okolnosti a určité příčiny a následky. Tvůrci se pokoušejí zachycovat člověka v mezních situacích, kdy se musí rozhodovat a následně čelit vlastní volbě, která se ukáže být dobrá nebo fatální.

Když se na scéně objevuje Electro (Jamie Foxx), vyvstává otázka využívání elektrické energie a témata, která se k ní pojí. Původ Electra je spjatý se společností OsCorp, která vyvíjí nové technologie. Původní komiksový Electro velice silně toužil stát se mocným a nepřekonatelným. Svoji sílu si vždy představoval jako nějaký silný přírodní živel, kterým by mohl přemoci ty, kteří ho utlačovali od útlého věku. Electro byl v podstatě stvořen těmi, kdo mu ubližovali, a je poháněn nenávistí vůči nim.
The Amazing Spider-Man 2. (© 2014 Sony Pictures Digital Productions Inc.)
Spider-Man vs. Electro. (Marwell)
Podle komiksových příběhů mu pomoc nabídne zlosyn známý též jako Red Skull. Za odměnu však požaduje jeho věrnou doživotní službu v boji proti pozdějšímu úhlavnímu nepříteli – Spider-Manovi.

Poprvé se Electro objevil v sešitu Amazing Spider-Man č. 9 v únoru 1964. Pomocí krystalické tekutiny do sebe dokáže absorbovat elektrické pole, jakékoliv statické pole kolem sebe dokáže přeměnit na elektřinu.
V komiksových příbězích pomocí elektrického uzemňovače a hromosvodu usmrtil Spider-Mana, jak to dopadne ve filmu, se diváci budou muset podívat sami.

Film ve spojení s bojem za ekologii

Andy Ridley, ředitel a spoluzakladatel projektu Hodina Země, globálního hnutí, organizovaného Světovým fondem na ochranu přírody, a Jeff Blake, předseda světového marketingu a distribuce společnosti Sony Pictures Entertainment, oznámili vzájemnou spolupráci v boji za šetrnější chování k planetě Zemi.

„Spider-Man byl odjakživa velice spolehlivým superhrdinou. Peter Parker je hrdinou všech a všechny dokáže inspirovat, takže považujeme za velice příhodné, že právě on by měl spojit své síly s Hodinou Země a podpořit úsilí nás všech při snaze pomoci se záchranou naší planety,“ říká Jeff Blake.
The Amazing Spider-Man 2. (© 2014 Sony Pictures Digital Productions Inc.)
The Amazing Spider-Man 2. (© 2014 Sony Pictures Digital Productions Inc.)
„Jsem také velice hrdý na skutečnost, že The Amazing Spider-man 2 dosáhl uhlíkové neutrality. Zavázali jsme se, že budeme během natáčení samotného klást na ekologii maximální důraz, a snažili jsme se uvažovat zeleně a vyhýbat se vytváření zbytečného odpadu,“ říká Blake a celý štáb po natáčení podal soupis ušetřeného odpadu a použitých ekologických přístupů.

Projekt Hodina Země a její superhrdinský představitel Spider-Man z dílny Sony Pictures mají podle svých zástupců lidem připomenout, že superhrdinou, zachraňujícím planetu, se může stát kdokoliv z nás.

Film je pro mládež do 12 let nevhodný.

Premiéra 24. 4. 2014, délka 142 minut * ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *