20140504-jan-wolf2.jpg
Jan Wolf, předseda KDU-ČSL v Praze a současný poradce ministra kultury. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Newyorský soubor Shen Yun se na svém turné po Evropě zastavil na scéně Státní opery Praha, kde 3. května dvakrát vystoupil. Večerní představení navštívila řada českých osobností mezi nimiž byl také pan Jan Wolf, předseda KDU-­ČSL v Praze a současný poradce ministra kultury.

Zeptali jsme se na jeho dojmy z představení. „Představení bylo velmi krásné. Ukázalo čínskou kulturu jak historicky dávnou, tak i současnou,“ řekl poslanec po vystoupení Shen Yun.

Pět tisíc let božská kultura v Číně vzkvétala. Poklad lidstva byl téměř ztracen, ale prostřednictvím úchvatné hudby a tance přivádí Shen Yun tuto nádhernou kulturu zpět, uvádí soubor Shen Yun.

„Moment, který se dotkl mého srdce? Historická část byla úžasná,“ dodává.

Posláním společnosti je použít jevištní umění k obnovení podstaty čínské kultury, tradičně považované za civilizaci inspirovanou bohy. Jelikož čínská komunistická strana je oficiálně ateistický režim, bojí se svobody projevu, které se náš umělecký soubor na Západě těší, říká soubor Shen Yun.

„Velmi se mnou zahýbal výjev dotýkající se soudobé Číny. Proč? Díky tomu, že žijeme v České republice a máme historickou zkušenost s komunistickým režimem, v podstatě se mi vrátilo moje dětství v totalitním režimu. Když byla v ČSSR revoluce (tzv. Sametová revoluce), bylo mi 18 let. Celé dětství jsem prožil v komunistickém Československu, ještě se mi to vracelo,“ uvádí Wolf.

Soubor Shen Yun je skupinou čínských a západních umělců, kteří tvoří v New Yorku nezávisle na současném čínském režimu. Souboru není dovoleno v Číně vystupovat. „Od svého vzniku se musel Shen Yun potýkat se zasahováním čínské komunistické strany,“ uvádějí webové stránky Shen Yun. I v roce 2014 se objevily případy, kdy se čínský režim pokoušel zasahovat a zabránit Shen Yun ve vystoupení v Evropě i v samotné České republice.

„Navzdory těmto vícerým taktikám se ČKS nepodařilo naše představení zastavit,“ říká soubor Shen Yun.

„Jak bych se dokázal ztotožnit s odkazem, který byl ukázán v představení?“ ptá se Wolf. „Není od věci, když na recepci, následující po představení, moderátor zmínil, že ČR je jedinou zemí z východního bloku, ve které se představení koná,“ uvedl. „Ač se to nezdá, tak ČR má velmi niterně zažitý komunismus. Paradoxně byl v ČSR komunismus v nejhorším stádiu ze všech zemí východního bloku, možná nejhorším po Sovětském svazu.“

V průběhu dějin téměř každá kultura vzhlížela k nebesům, z nichž si brala inspiraci. Umění mělo pozvednout ducha a přinášelo radost jak těm, kdo je vytvářeli, tak i těm, kdo je prožívali. A právě tento princip pohání umělce Shen Yun a jejich umění, uvádí soubor Shen Yun.

„Protože jsem představitelem Křesťanské demokratické strany, strany věřících, z mého pohledu víra v jiné dimenze je velmi důležitá,“ míní poslanec. „Zmínka o Bohu a o vyšší dimenzi se mne osobně velice dotkla, protože si myslím, že je to jedna ze základních věcí lidské bytosti, lidského bytí.“

Psal se rok 1999, když Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa (nebo Fa-lun gong)– meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země, říká soubor Shen Yun, který zobrazuje pronásledování Falun Dafa ve svých uměleckých vystoupeních.

„Tato věc spojená s komunistickou Čínou je pro mne prostě něčím, co vyvolává umělecký dojem o to více,“ říká pan Wolf o duchovní stránce vystoupení Shen Yun.

„Mojí inspirací z představení je, že zde u nás žijeme velmi dobře, ale jsou země, jmenovitě velká Čína, kde lidská práva nejsou ve stavu, v jakém by měly být. Minimálně alespoň podle našeho vnímání,“ reaguje Wolf na umělecká vystoupení zobrazující pronásledování Falun Dafa čínským režimem.

Čtěte také:

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o Shen Yun

Byla jsem fascinovaná, ohromně se mi to líbilo, říká o Shen Yun psychoterapeutka Zuzana Peterová

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen YunUpoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014


Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun