Podnikatel a mecenáš Karel Janeček. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Podnikatel a mecenáš Karel Janeček. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Pražská kulturní scéna hostila světový unikát a současnou špičku v oblasti klasického čínského tance a hudby, umělecký soubor Shen Yun Performing Arts. Karel Janeček, český mecenáš a filantrop, navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Praze již podruhé.

Zeptali jsme se pana Janečka na jeho dojmy z vystoupení. „Představení se mi moc líbilo. Mám velmi rád pohyb. A čínský tanec spojuje tanec a gymnastické prvky dohromady,“ uvádí.

Čínský tanec je jádrem všeho, co Shen Yun dělá. Jde o jednu z nejpřesnějších a nejexpresivnějších forem umění na světě a je známý neuvěřitelnými přemety a otočkami, ale i jemnou elegancí, uvádí soubor na svých stránkách.

Mecenáš Janeček také prozradil, proč se přišel na představení opět podívat. „Jedním důvodem bylo, že jsem představení částečně i podpořil, ale i tak bych velmi rád přišel, protože je to prostě krásné,“ vysvětluje.

Oslovilo ho zejména představení nazvané Kvetoucí lotosy, tanec, při němž tanečnice s dlouhými hedvábnými vějíři ladně plují po jevišti jako létající nebeské víly. „Mně se extrémně líbily ty lotosové květy, bylo úžasné, jak dámy tančily. To mne nejvíc pohltilo. Byl v tom nádherný pohyb, přemety, ta choreografie. Je úžasné, jak tanečnice lehce dělají přemety.“

Členy uměleckého souboru Shen Yun, jehož posláním je obnovit prastarou čínskou kultury inspirovanou bohy, jsou také významní pěvci. Texty jejich písní podle matematika Janečka „dělají duchovní podnícení lidí. Já s tím velmi souzním,“ říká o operních áriích, které byly součástí vystoupení.

„O těchto záležitostech také často hovořím,“ pokračuje v hodnocení textů písní. „Konkrétně - klíčová je pravda. Kontext, podtext byl částečně náboženský, filosofický – co Bůh stvořil, co chce. Pro mne jsou klíčové pravda a láska, samozřejmě. Odvaha jít proti totalitnímu režimu,“ reaguje miliardář na scény zobrazující pronásledování lidí v Číně komunistickým režimem.

Psal se rok 1999, když Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa (neboli Fa-lun Gong)meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země, říká soubor Shen Yun, který zobrazuje pronásledování Falun Dafa ve svých uměleckých vystoupeních.

„Je naprosto klíčové, abychom jako lidé dokázali stát za pravdou, abychom vyžadovali svobodu. Aby našimi základními hodnotami byly svoboda, pravda, spolupráce, respekt k ostatním. Věřím, že to je naše poslání, že proto tady jsme,“ míní miliardář.

Podle Karla Janečka by se lidé měli těmito hodnotami řídit, „abychom dokázali přejít do dalšího stupně lidské existence, který již bude úplně na jiné úrovni, než to, co byla minulost. Dnes máme tu příležitost, protože žijeme ve světě, který má skvělé technologie, má internet, a poprvé žijeme ve světě, kde nemusíme strádat! Máme splněny základní materiální předpoklady potřebné pro každého, a proto je možné opravdu dojít k těm nejvyšším hodnotám“.

Představení Shen Yun je právě jedním z kulturních projektů, které tyto základní hodnoty velmi podporuje.

Pět tisíc let božská kultura v Číně vzkvétala. Poklad lidstva byl téměř ztracen, ale prostřednictvím úchvatné hudby a tance přivádí Shen Yun tuto nádhernou kulturu zpět, uvádí soubor Shen Yun na svých webových stránkách.


Čtěte také:

Zmínka o Bohu a o vyšší dimenzi se mne osobně velice dotkla, říká poradce Jan Wolf o Shen Yun

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen YunUpoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun