Vlastimil Harapes. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Vlastimil Harapes. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Vlastimil Harapes, známý český baletní mistr a choreograf, navštívil představení Shen Yun již podruhé. Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts představuje světovou špičku klasického tance, jedinečný orchestr spojující Východ a Západ a okouzlující animovanou projekci na pozadí.

Úspěšný herec a taneční pedagog nešetřil při hodnocení vystoupení slovy chvály ani letos. „Splnilo to moje očekávání, tak jak to znám z prvého vidění před rokem.“

V loňském roce hostilo představení Shen Yun pražské Kongresové centrum. Letos za podpory ministra kultury Daniela Hermana vystoupil soubor ve Státní opeře Praha. „Tady je to ještě nádhernější, protože je to krásné prostředí, které dělá, abych řekl, správný rám tomu obrazu a těm obrazům, které zde vidíme na jevišti Státní opery,“ dodává dlouholetý člen baletu Národního divadla v Praze.

Mistr Harapes se s námi podělil také o své dojmy z klasického čínského tance. „Samozřejmě, to mně zajímalo už poprvé, a to z toho důvodu, že jsem tam objevil prvky klasického tance, které jsem se musel učit já a které jsem potom učil další generaci. Věřím, že ty základy a kořeny, které se potom ty další tisíciletí rozvíjely, tam budou, takže si myslím, že pro profesionála je to dobré vidět už z tohoto důvodu.“

Klasický čínský tanec pomáhá zachovat 5 000 let čínské kultury. Staví na tradiční estetice a kdysi se předával mezi lidmi, na císařském dvoře a prostřednictvím starých divadelních her. V průběhu tisíců let se neustále tříbil, až se nakonec vyvinul do rozsáhlé a typicky čínské taneční formy, jak ji známe dnes, uvádí soubor Shen Yun na svých stránkách.

A co se české legendě baletní scény líbilo nejvíce? „Dojem výtvarna a té krásné hudby, to celé působí jako takové pohlazení na duši. Právě propojení hudby a pohybu, a samozřejmě úžasně sladěné barvy i kostýmy.“ říká.

V textech písní, v áriích operního zpěvu, které jsou součástí představení Shen Yun, vidí mistr Harapes určitý způsob idealismu, naznačující, jací bychom měli být. „To je ideál a já si myslím, že toho není nikdy dost, měli bychom se z toho poučit a najít cestu k pokoře. Abychom byli více přátelští a harmoničtí.“

Shen Yun dnes v Číně neuvidíte, protože tradiční kultura se tam téměř vytratila. Ale stal se mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě.

Zanedlouho Shen Yun také vystoupí v brněnském Janáčkově divadle ve dnech 6. a 7. května.


Čtěte také:

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun je příznivý pro duši, říká podnikatelka

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen YunUpoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun