Čínské velvyslanectví se nakonec pokoušelo o zakrytí plakátu Shen Yun v Bruselu na vlastní pěst.
Čínské velvyslanectví se nakonec pokusilo o zakrytí plakátu Shen Yun v Bruselu na "vlastní pěst". (geertje de waegeneer)

Právě v době, kdy ministr zahraniční ČR Lubomír Zaorálek v Číně „zlepšuje vztahy mezi českou a čínskou diplomacií“, míří do Prahy taneční soubor SHEN YUN, který je trnem v oku čínského komunistického režimu. Na mnoha místech světa se připravovaná vystoupení SHEN YUN potýkají se sabotážemi, nátlakem a pomluvami ze strany čínských velvyslanectví a konzulátů.

V březnu 2014 zaznamenala média v Bruselu případ, kdy belgická policie po nátlaku čínské ambasády nařídila odstranění billboardu zvoucího na SHEN YUN. Reklamní poutač byl totiž umístěn příliš blízko hotelu Sheraton, kde přebýval čínský prezident Si Ťin-pching.

Ústředí policie zároveň zaslalo organizátorům představení dopis, ve kterém žádalo stažení či zakrytí všech plakátu SHEN YUN po dobu návštěvy čínského prezidenta. Když byl případ medializován, policie od svého požadavku ustoupila.

Čínské velvyslanectví se nakonec pokoušelo o zakrytí plakátu Shen Yun v Bruselu na "vlastní pěst". 

Informace o podobném incidentu přinesl počátkem dubna 2014 také španělský deník El MundoZástupci čínského konzulátu vyhrožovali vedení Národního katalánského divadla „zhoršením vztahů mezi Čínou a Španělskem“, pokud zde SHEN YUN vystoupí. Když neuspěli, pokoušeli se na divadlo vyvinout nátlak prostřednictvím španělského ministerstva zahraničí. O případu informovalo hned několik velkých španělských médií.

Podobné případy se v posledních měsících a letech odehrávají po celém světě. O většině z nich na svém blogu informuje konferenciér souboru Leeshai Lemish.

Plakát Shen Yun Performing Arts před hotelem Sheraton v Bruselu, Belgii.(Xiaoran/The Epoch Times)
Plakát Shen Yun Performing Arts před hotelem Sheraton v Bruselu, Belgii.(Xiaoran/The Epoch Times)

Zcela čerstvou kapitolou je také nátlak na potenciální sponzory v souvislosti s květnovým vystoupením SHEN YUN v Praze. Bohužel, z důvodu ochrany zainteresovaných osob nemůžeme v tomto okamžiku uvést konkrétnější informace. „Je nám líto, že čínský komunistický režim českým pořadatelům brání v uspořádání představení, které obnovuje tradiční čínskou kulturu. Poklady tradiční čínské kultury a její univerzální morální hodnoty podle nás patří celému lidstvu,“ říká Jiří Pokorný, zástupce pořadatele.

Soubor Shen Yun Performing Arts je nezisková společnost založená v roce 2006 v New Yorku a je zcela nezávislá na současném čínském režimu. Sama sebe definuje sloganem: „Nejsme Made in China.“ Kromě výjevů z čínské historie, kde akcentuje tradice buddhismu, taoismu a konfucianismu, se SHEN YUN vyjadřuje i k problémům současným a čínskému režimu nepohodlným.

V Praze soubor vystoupí ve Státní opeře 3. května 2014, následují představení v Janáčkově divadle v Brně 6. - 7. května 2014.

Čtěte také:

Čínská vláda naléhala na Belgii, aby zastavila reklamní kampaň představení Shen Yun v Bruselu

Hongkong: Soud podpořil svobodu umění a Shen Yun

Australští politici odmítají zasahování čínské vlády do představení Shen Yun

Moldávie: Divadlo zablokovalo kulturní show Shen Yun pravděpodobně pod tlakem čínské vlády

Do představení Shen Yun v Rumunsku zasahuje čínská ambasáda

Čínský režim blokuje kulturní show Shen Yun – v Hongkongu musela být zrušena