Tanečnice Jana Páclová. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Tanečnice Jana Páclová. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Sobotní odpoledne ve Státní opeře Praha prozářilo vystoupení umělecké společnosti Shen Yun. Za zvuku prastarých nástrojů čtyřicetičleného orchestru vystoupila světová špička tanečníků klasického čínského tance.

Na jejich vystoupení se přišla podívat řada českých osobností, jakými jsou primátor města Prahy Tomáš Hudeček, baletní mistr Vlastimil Harapes, český podnikatel a mecenáš Karel Janeček, herec Jan Vlasák a mnozí další.

Jana Páclová, která se seznámila a tanečními styly, jako jsou street dance, indické tance, afro, flamenco, modernu i jazz v rámci její profese manažerky centra tance, přišla na představení také. Jak sama říká „našla jsem se teprve v pole dance“, který vznikl podle tradice indických jogínů.

„Představení se mi velice líbilo, musím říct, že jsem ještě nic takového neviděla, a co mě nejvíce zaujalo, byla ta technická preciznost, která si myslím, že je typická pro čínský tanec a obecně asijskou kulturu,“ říká Páclová.

Zejména taneční vystoupení hodnotila paní Páclová jako dokonale provedená. „Technika toho klasického tance, co já znám, tak baletní technika, ta byla naprosto precizní.“

Čínský tanec je jádrem všeho, co Shen Yun dělá. Jde o jednu z nejpřesnějších a nejexpresivnějších forem umění na světě a je známý neuvěřitelnými přemety a otočkami, ale i jemnou elegancí, uvádí soubor Shen Yun.

„Musím říct, že jsem si častokrát vzpomněla na cestu pana Zaorálka do Číny, která tuším probíhá v současné době. Na to jsem si vzpomněla, jak tam byl příběh matky a dcery, říkala jsem si, že se to hodí k tomu současnému stavu nebo k tomu, o čem se tady diskutuje v České republice,“ reaguje tanečnice Páclová na scénku nazvanou Neochvějný lotos, která zobrazuje pronásledování příznivců Falun Dafa čínským režimem.

Psal se rok 1999, když Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa – meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země, říká soubor Shen Yun, který zobrazuje pronásledování Falun Dafa ve svých uměleckých vystoupeních.

„A potom mě zaujala spousta těch momentů, které byly možná až kýčovité, ale mně se líbila ta barevnost, ta souhra tolika tanečníků na jednom jevišti společně ještě s tou projekcí. Tak to bylo hodně silné.“

V představení Shen Yun zažijete světovou špičku klasického tance, jedinečný orchestr spojující Východ a Západ a okouzlující animovanou projekci na pozadí, píše soubor na svých stránkách.

Součástí večera byla také sólová vystoupení pěvců. Texty jejich písní na paní Páclovou zapůsobily. „Tak zase to byly ty momenty, kdy si člověk uvědomí, co se v Číně vlastně děje, a zasáhne to člověka skrze tu píseň.

Inspirace tam bylo spousta, a pro mě tedy především té taneční a celkově výpravné,“ říká paní Páclová. „Pro mě je v tom hodnota právě toho šíření tradiční kultury navzdory tomu, co se v Číně v současné době děje.“

Zanedlouho Shen Yun také vystoupí v brněnském Janáčkově divadle ve dnech 6. a 7. května.


Čtěte také:

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun je příznivý pro duši, říká podnikatelka

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun



Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014



Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun