Ministr kultury Daniel Herman ne představení Shen Yun. (Peter Jonaštík/ Epoch Times)
Ministr kultury Daniel Herman ne představení Shen Yun. (Peter Jonaštík/ Epoch Times)

 

Scéna Janáčkova divadla v Brně hostila světovou špičku v oblasti klasického čínského tance a hudby, newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts. Středeční večerní vystoupení navštívil také ministr kultury Daniel Herman.

Pět tisíc let božská kultura v Číně vzkvétala. Poklad lidstva byl téměř ztracen, ale prostřednictvím úchvatné hudby a tance přivádí Shen Yun tuto nádhernou kulturu zpět.

„Představení se mi velice líbilo,“ řekl po jeho zhlédnutí ministr kultury. „Už v loňském roce jsem měl možnost toto představení vidět, toto je opět plné nových prvků. Je to představení velmi kultivované, spirituální, vertikální, které ukazuje k hodnotám, které jsou trvalé a které nemůže zničit momentální nepřízeň.“

Shen Yun dnes v Číně neuvidíte, protože tradiční kultura se zde za vlády komunismu téměř vytratila. Soubor se stal mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě.

„...právě formou umění je možné přibližovat hodnoty, které v současné době bohužel komunistický režim pošlapává v Číně stejně jako kdekoliv na světě, kde se komunisté dostanou k moci,“ míní Daniel Herman, který dříve zastával post ředitele Ústavu pro výzkum totalitních režimů.

V průběhu dějin téměř každá kultura vzhlížela k nebesům, z nichž si brala inspiraci, uvádí soubor na svých stránkách. Umění mělo pozvednout ducha a přinášelo radost jak těm, kdo je vytvářeli, tak i těm, kdo je prožívali. A právě tento princip pohání umělce Shen Yun a jejich umění.

 „Je to velmi dobrá cesta, jak přiblížit jednak čínské duchovní tradice staré několik tisíc let a také ukázat to, že není úplně samozřejmé, že člověk může svobodně žít. Je to jedinečná cesta, jak tyto hodnoty zprostředkovávat současnému člověku i člověku, který nemá s totalitou zkušenost. Opět mě velmi oslovila ta naděje tváří v tvář brutalitě momentální moci, že síla myšlenky a síla ducha je silnější než ta momentální nepřízeň,“ reaguje pan Herman na část vystoupení zobrazující pronásledování Falun Dafa v Číně, které probíhá již od roku 1999, kdy tehdejší prezident Ťiang Ce-min pro tento účel zřídil Úřad 610 a praxe byla oficiálně zakázána. 

Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří lži i za hranice země a snaží se zasahovat i do vystupování souboru Shen Yun. „Naděje tváří v tvář brutalitě dává člověku sílu a pozvedá mu hlavu, a to je velice silné a to z toho představení cítím a je to velké poselství, které i moje srdce velmi oslovuje,“ prozradil ministr.

Soubor na svém evropském turné navštívil Česko již po šesté a letos vystupoval v Praze i v Brně. Prvně se představení Shen Yun odehrálo na prknech Státní opery v Praze, kde soubor vítal primátor města Tomáš Hudeček. Ministr kultury se zúčastnil závěrečného představení v Janáčkově divadle v Brně.

Čtěte také:

Shen Yun je jedinečné představení, nesmírně kultivovaná záležitost, říká Daniel Herman

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Myslím si, že je to neopakovatelný zážitek, říká podnikatel o Shen Yun

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014


Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun