Zbyněk Plesar. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Zbyněk Plesar. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Teplé jarní počasí přivítalo newyorský soubor Shen Yun Performing Arts při jeho příjezdu do Brna. Lidé z celé Moravy se sjeli na premiéru vystoupení Shen Yun do Janáčkova divadla. S vnučkou přicestoval z Bystřice pod Hostýnem také Ing. arch. Zbyněk Plesar, podnikatel a bývalý generální ředitel české firmy TON.

„Dojmy jsou velmi pěkné. Myslím si, že je to neopakovatelný zážitek pro lidi, kteří se k čínské kultuře normálně nedostanou,“ vypráví Plesar po skončení show. V Číně byl mnohokrát a k čínské kultuře a k její gastronomii má velmi vřelý vztah.

Soubor Shen Yun vznikl v roce 2006 s myšlenkou obnovit prastarou čínskou kulturu, kterou dnes v Číně neuvidíte, protože se odsud za vlády komunismu téměř vytratila. Shen Yun se stal mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě, stal se renesancí čínské kultury.

„S takovou kulturou jsem se tam [v Číně] nesetkal. Co se týče Zakázaného města, co se týče Čínské zdi, to jsou takové ty nejznámější věci, ta kultura z toho sálá, je to nádhera, ale je to takové - mrtvé. Tady je to živé,“ podotýká Plesar a ocenil snahu souboru o zobrazení pravé podstaty čínské kultury.

Pět tisíc let civilizace, kterou soubor na světová pódia přináší, poskytuje inspiraci pro jeho repertoár. Shen Yun vytváří každý rok nový program, který není jen o klasickém čínském tanci. Nabízí také pohled do kultury početných čínských národností. Letošní vystoupení například zahrnuje tance etnika Yao nebo temperamentní mongolský tanec s jídelními hůlkami.

„Dost často se zapomíná, co Čína světu dala. Jak je vidět, i v takovém lidovém tanci může svět něco čerpat. Je možné, že i ostatní folklorní skupiny světa z toho čerpají dodneška,“ domnívá se podnikatel.

Na Shen Yun se rozhodl přijet podívat poté, co viděl reklamu v televizi. Jeho vnučce se show líbila také: „Nejvíc asi ty příběhy, které o něčem byly,“ svěřila se.

Shen Yun ve svých příbězích a písních zrcadlí duchovní rozměr lidské existence. Mnoho diváků texty písní oslovily a inspirovaly. „Západní svět je dnes příliš konzumní a chvilku se zastavit a podívat se trochu zpátky je pro každého jistě přínosné,“ uzavírá Plesar.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen YunUpoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014


Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun