Lenka Zichová. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Lenka Zichová. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Do Brna zavítala světová taneční elita v podobě bezmála stočlenného newyorského souboru Shen Yun Performing Arts. Mezi diváky byla také tanečnice a intelektuálka Lenka Zichová, která podle vlastních slov rozhodně nelituje své volby strávit úterní večer v Janáčkově divadle na vystoupení Shen Yun.

„Cítím se inspirována a nejenom z hlediska tance, choreografie, kostýmů a koncepce, kterou Shen Yun má,“ řekla a doplnila: „Nejvíce jsem ocenila, že se vystupovalo nejen s tancem tradičním, klasickým, ale že se vystupovalo s folklórem, protože folklór je něco krásného a vzácného. Jsem velice ráda, že se to udržuje.“

Shen Yun kromě klasického čínského tance, který je jádrem jeho vystoupení, představuje i tance lidové a etnické. V Číně žije přes padesát různých národností, jejichž folklórem a kulturou se nechává Shen Yun inspirovat.

„Velice mě překvapila i hudba, ta byla překrásná. Choreograficky byly nádherně znázorněné jednotlivé vrstvičky, které se v hudbě vyskytovaly,“ uznale okomentovala Zichová, aspirantka na doktorát z astrofyziky na Masarykově univerzitě, která vystupuje jako tanečnice mnoha druhů tance, jež také vyučuje. Tanečníci a tanečnice Shen Yun ji zaujali nejen technikou, ale také hereckým uměním.

„Pobavilo mě, že některé scénky byly docela vtipné, že tanečníci nebyli jen tanečníci, ale také vynikající herci. Nejenže ukázali široké spektrum tanců, ale taky jsem ocenila, že se hrálo a zpívalo. Bylo to všechno perfektní od začátku do konce.“

Představení Shen Yun není pouze tanec a hudba. Některá vystoupení tvoří také árie špičkových operních pěvců, mezi nimiž na evropském turné letos vystoupil také tenorista Tian Ge, který sklidil nadšený potlesk brněnského a pražského publika.

Shen Yun provádí publikum čínskými dějinami a nevyhýbá se ani soudobým tématům. Na diváky často emotivně působí umělecky ztvárněné příběhy o perzekuci duchovní praxe Falun Dafa, známé také jako Falun Gong (Fa-lun gong), v pevninské Číně.

„Já jsem se rozplakala, když jsem tu scénku viděla,“ uvádí tanečnice. „Poprvé jsem viděla, co se tam opravdu děje. Zanechalo to na mě docela silný dojem. A o to víc na mě zapůsobil fakt, že Shen Yun nemůže vystupovat ve své rodné zemi - Číně. Mělo to na mě silný dopad. Netušila jsem, že to tak je a po představení si o této situaci více přečtu.“

Psal se rok 1999, když Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa – meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země, říká soubor Shen Yun, který zobrazuje pronásledování Falun Dafa ve svých uměleckých vystoupeních.

Po dvou vystoupeních v brněnském Janáčkově divadle Shen Yun zakončí své evropské turné představením ve vídeňské Wiener Stadthalle - 10. a 11. května.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Myslím si, že je to neopakovatelný zážitek, říká podnikatel o Shen Yun

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun



Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014



Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun