Hana Laureysová. (Epoch Tmes)
Hana Laureysová. (Epoch Tmes)

Tradiční čínské umění v podání souboru Shen Yun Performing Arts navštívilo rozkvetlou metropoli jižní Moravy. Brněnské národní divadlo se otevřelo východním tradicím a hostilo na pódiu Janáčkova divadla světovou špičku klasického čínského tance a hudby.

Mocnou energií nabitá show okouzlila i podnikatelku Hanu Laureysovou: „Chvílemi jsem cítila takové mrazení... Emocionální pocity byly opravdu hluboké! Opravdu silný zážitek,“ svěřila se se svými pocity po skončení představení.

Protože je její syn zasnouben s dívkou z Číny, přirozeně ji tato země velmi zajímá. Přesto byl Shen Yun její první zkušeností s touto velkolepou kulturou.

„Úplně mě to do Číny přeneslo. Vyskládává to mozaiku o Číně, o té kultuře,“ řekla Laureysová po úterní premiéře v Janáčkově divadle.

Shen Yun slibuje cestu pěti tisíci let čínské kultury, jak se píše na stránkách souboru. Byl založen s cílem obnovit tradiční čínskou kulturu vystavěnou na duchovních a morálních hodnotách. Úchvatná krása a obrovská energie zanechává diváky v povzneseném stavu a přináší jim inspiraci, uvádí Shen Yun a svému slibu podle paní Laureysové dostál.

„Člověk se posune do duchovního světa,“ míní Laureysová a dodává. „Je to úžasný restart mozku. Šla jsem na představení a promítaly se mi v hlavě problémy s podnikáním, třeba ten nezaplatil a kam musím peníze poslat - a najednou to člověk nějak vymaže a má v hlavě prázdno, ponoří se a vyčistí si hlavu, myšlenky... a nasaje něco nového.“

Soubor Shen Yun Performing Arts je na scéně světových souborů poměrně novým fenoménem. Jedná se o neziskovou společnost sídlící v New Yorku. Každou sezónu vytváří nové představení a cestuje s ním po celém světě.

„V představení Shen Yun zažijete světovou špičku klasického tance, jedinečný orchestr spojující Východ a Západ a okouzlující animovanou projekci na pozadí,” uvádí webové stránky společnosti.

Do Brna Shen Yun Performing Arts přijel z Prahy, kde absolvoval dvě úspěšná představení ve Státní opeře. Svoje evropské turné soubor zakončí ve vídeňské Wiener Stadthalle dvěma představeními ve dnech 10. a 11.5.


Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Myslím si, že je to neopakovatelný zážitek, říká podnikatel o Shen Yun

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen YunUpoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun