František Šíp. (Epoch Times)
František Šíp. (Epoch Times)

Letošní premiéra představení umělecké společnosti Shen Yun Performing Arts v brněnském Janáčkově divadle přilákala diváky nejrůznějšího věku a profesí. Byl mezi nimi i vysloužilý strojní inženýr František Šíp.

Za svých téměř devadesát let života viděl řadu kulturních vystoupení. Se svou ženou pravidelně navštěvují baletní vystoupení, ale Shen Yun pro ně „bylo něco neobvyklého", jak po představení poznamenal.

Shen Yun je špičkou v oblasti čínského tance a hudby prezentující duchovní odkaz pěti tisíc let čínské civilizace a čínské tradice. Jádrem jeho vystoupení je především klasický čínský tanec, jenž je jednou z nejpřesnějších a nejexpresivnějších forem umění na světě a je známý neuvěřitelnými přemety a otočkami, ale i jemnou elegancí, vysvětlují stránky souboru.

„Tento tanec znázorňuje celý život v Číně, celou historii. Byla tam taková hloubka, duchovno. Ono to zjemňuje celkově ten obraz a děj,“ míní Šíp.

I když cena vstupenky pro něj a jeho ženu jako důchodce nebyla nízká, nelituje svojí kulturní investice. „Kvalita je zcela odpovídající ceně. Lidé dneska především koukají na to, kolik co stojí, ale ne na hodnotu. Takový konzumní styl života je nemožný...,“ dodává inženýr.

Shen Yun přináší kromě historie také příběhy ze současné Číny. Ty zpravidla hovoří o pronásledování mírumilovné meditační praxe Falun Dafa čínským režimem. Falun Dafa vychází z tradičních čínských morálních hodnot jakými jsou pravdivost, soucit a snášenlivost. Jeden z těchto příběhů inspiroval i Františka Šípa.

„Nakonec, jak tam byla Socha Svobody a přelila se tam obrovská vlna, to ukazuje, že lidstvo potřebuje něco jiného. Lidstvo by skutečně potřebovalo více svobody, ale pro všechny,“ reaguje na vystoupení nazvané Buddhův soucit září všude, které vrcholí přílivem obří tsunami, která za ohlušujícího zemětřesení začíná ničit pobřeží Čínského moře.

Představení pro něj znamenalo i určité poselství. Poselství o tom, že „člověk by neměl být povrchní, dívat se na to, co vidí, ale hledat podstatu, tu ušlechtilou podstatu všeho počínání. Té ušlechtilosti je v našem životě dost málo“, moudře podotýká Šíp.

V závěru představení ´Buddhův soucit září všude´ nebeská bytost, Buddha, nakonec svými nadpřirozenými silami vlnu zastavuje, ukončuje hrozící katastrofu a přináší lidstvu novou budoucnost.

Po dvou vystoupeních v brněnském Janáčkově divadle Shen Yun zakončí své evropské turné představením ve vídeňské Wiener Stadthalle - 10. a 11. května.


Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Myslím si, že je to neopakovatelný zážitek, říká podnikatel o Shen Yun

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen YunUpoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014


Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun