Anna Tatarková. (Peter Jonaštík/Epoch Times)
Anna Tatarková. (Peter Jonaštík/Epoch Times)

Představení souboru Shen Yun Performing Arts, které proběhlo ve večerních hodinách na jevišti brněnského Janáčkova divadla, sklidilo bouřlivý potlesk a ovace ve stoje, opona se opakovaně otevírala a diváci nechtěli nechat umělce odejít.

Již na v pořadí čtvrté vystoupení Shen Yun v České republice se do Janáčkova divadla přišla podívat i paní Anna Tatarková, univerzitní sekretářka, pro niž bylo představení velmi silným zážitkem.

„Moje dojmy jsou úžasné, bylo to krásné. Prostě ten soubor je úžasný,“ řekla paní Tatarková po představení. „Je tam vidět ta velká gracióznost pohybu tance. Vyzařuje z něho láska, soucit, dobro a ty lidské vlastnosti a hodnoty, které jsou pro dnešního člověka velmi důležité a mají co říci dnešnímu divákovi,“ hodnotí hloubku představení paní Tatarková.

Její dojmy naplňují poslání souboru Shen Yun, jehož základním cílem je obnova tradičních lidských hodnot, které jsou právě v pětitisícileté čínské kultuře obsaženy. Podle Shen Yun patří klasické umění mezi nejlepší způsoby, jak tyto vnitřní hodnoty vyjádřit a předat.

Jolanda Ačajová. (Peter Jonaštík/Epoch Times)
Jolanda Ačajová. (Peter Jonaštík/Epoch Times)

Poprvé byla na představení Shen Yun také paní Jolanda Ačajová, která vstupenku dostala darem od své dcery, což ji velmi potěšilo. Že dcera vybrala svůj dar správně, dokládají dojatá slova paní Jolany. „Toto představení jsem dostala od své dcery jako dar. Jsem obrovsky nadšená, byla jsem nadšená, už když jsem se to dozvěděla, a dvakrát jsem nadšená, když jsem to viděla. Je to úžasné, je to úžasné umělecky, choreograficky, prostě po všech stránkách, jsem nadšená.“

Kromě malebných a velkolepých příběhů Shen Yun prezentuje i ty, které patří ke smutným stránkám čínských dějin. Mezi ně patří hlavně soudobá systematická perzekuce praktikujících Falun Dafa, což jsou lidé, kteří žijí v souladu s hodnotami pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, které jsou v souladu s principy pradávné čínské civilizace.

Scéna Neochvějný lotos, která vyobrazuje střet matky a dcery s čínskými policisty, zanechává v divácích hluboké dojmy nad současnou situací v Číně, kde desítky miliónů lidí vyznávajících tradiční meditační praxi nemohou své vyznání svobodně praktikovat.

„Scény ze současného života mě přivedly k slzám. Ještě teď se mně chce plakat. Opravdu mě to velmi dojalo. Já jsem se to až teď dozvěděla, že něco takového existuje,“ prozrazuje paní Ačajová.

Psal se rok 1999, když Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa – meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země a snaží se překazit vystoupení souboru Shen Yun.

„Protože o Číně něco víme, jak tam žijí, jaká je tam nesvoboda, právě proto to pokládám za veliký počin,“ vyjadřuje své pohnutí paní Jolanda.

Umělci ze souboru Shen Yun Performing Arts každoročně připravují nové vystoupení s novými příběhy, hudbou, kostýmy a kulisami.

Po dvou vystoupeních v brněnském Janáčkově divadle Shen Yun zakončí své evropské turné představením ve vídeňské Wiener Stadthalle - 10. a 11. května.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014


Vstupenky Vídeň 10.5 a 11.5.

Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun