20140508-karel-fux3
Karel Fux. (Epoch Times)

V rámci evropského turné vystoupil na scéně pražské Státní opery a brněnského Janáčkova divadla umělecký soubor Shen Yun Performing Arts. Na jeho představení se přišla podívat řada českých osobností.

V hledišti mezi diváky usedli například ministr kultury Daniel Herman, baletní mistr Vlastimil Harapes, podnikatel a mecenáš Karel Janeček, herec Jan Vlasák nebo státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Bouřlivými ovacemi ve stoje se Brno loučilo s uměleckým souborem Shen Yun Performing Arts. Diváci si s sebou v srdci odnášeli domů dojmy z pravé čínské kultury a jejích hodnot.

Dovednost tanečníků Shen Yun zapůsobila i na emeritního sólistu baletu Národního divadla Brno, Karla Fuxe, který se na představení přišel podívat. „Jsem velice nadšen. Bylo mi jasné, že soubor bude na vysoké technické úrovni. Když tam vidím akrobatické prvky, jsem nadšen, opravdu, jsem nadšen a jsem opravdu rád, že jsem se mohl jako divák podívat na tento opravdu velice vyspělý ansámbl.“

Shen Yun pomocí tance a hudby bere diváky na cestu čínskou historií. Soubor se ve světě proslavil svým tanečním uměním, jehož jádrem je klasický čínský tanec, jenž je „jedním z nejobsáhlejších tanečních systémů na světě”, uvádějí webové stránky souboru Shen Yun.

Ve svých sedmdesáti šesti letech má za sebou pan Fux dlouhou kariéru. Tančit začal v Národním divadle Brno již v padesátých letech a od té doby se objevil v několika desítkách inscenací. Zkušenosti má i s choreografií, a proto bedlivě sledoval všechny prvky představení.

„Jsem spokojen s celou scénou, po výtvarné stránce, po režijní, choreografické,“ chválí představení.

Shen Yun používá velkoplošnou digitální projekci na pozadí, která diváky přenáší v místě i čase. „Projekce se mně velice líbí,“ řekl pan Fux po představení. „Líbí se mi, že dokázal ten režisér, choreograf tak dokonale skloubit všechno dohromady,“ chválí propojení tanečních vystoupení s animovanou projekcí.

Projekce doplňuje a synchronizuje všechny aspekty představení: postavy, barvu kostýmů, specifické taneční pohyby, rekvizity, osvětlení, vyprávěný příběh, konkrétní noty, které hraje orchestr, i zvláštní zvukové efekty, uvádí soubor Shen Yun.

Každý prvek představení tak musí být sladěn na desetinu vteřiny, aby bylo dosaženo kýženého efektu. Dokonalé synchronizace je těžké docílit, ovšem Shen Yun se svou precizností tohoto cíle dosáhl, což svými slovy potvrzuje i pan Fux: „Jako profesionál se vždy snažím najít nějakou chybičku. Tu chybu jsem nenašel, protože toto představení je tak nádherné,“ uznává umělec.

Představení Shen Yun už zhlédly miliony lidí. Ovace ve stoje ve světoznámých divadlech, členové evropských královských rodin mezi diváky a vyprodaná představení v Severní Americe a Asii udělaly z Shen Yun mezinárodní fenomén.

Po dvou vystoupeních v brněnském Janáčkově divadle Shen Yun zakončí své evropské turné představením ve vídeňské Wiener Stadthalle - 10. a 11. května.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun