Jaroslav Šindelář. (Epoch Times)
Jaroslav Šindelář. (Epoch Times)
V rámci evropského turné vystoupil na scéně pražské Státní opery a brněnského Janáčkova divadla umělecký soubor Shen Yun Performing Arts. Na jeho vystoupení se přišla podívat řada českých osobností.

V hledišti mezi diváky usedli například ministr kultury Daniel Herman, baletní mistr Vlastimil Harapes, podnikatel a mecenáš Karel Janeček, primátor města Prahy Tomáš Hudeček, herec Jan Vlasák nebo státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jaroslav Šindelář, který pracuje jako informatik spravující počítačovou síť v Českém parlamentu, byl z představení nadšený. „Bylo to velmi nádherné. Mám z toho velmi pozitivní dojem,“ řekl Šindelář.

Představení Shen Yun prezentuje světovou špičku klasického tance, jedinečný orchestr spojující Východ a Západ a okouzlující animovanou projekci na pozadí.

„Obraz na pozadí byl velice dobře synchronizován s tím, jak z něho umělci vystupovali a potom se vraceli zpět,“ popisuje Šindelář využití animované projekce.

Orchestr Shen Yun kombinuje ducha, krásu a osobitost čínské hudby s přesností, silou a impozantností západního symfonického orchestru. Výsledkem jsou dvě velké tradice vytvářející jeden okouzlující zvuk.

„Hudba byla velmi uklidňující a příjemná,“ uvádí Jaroslav Šindelář.

Pana Šindeláře nejvíce oslovila scénka nazvaná Neochvějný lotos. „Ta scénka o pronásledování v Číně,“ vysvětluje. „Specificky ten výjev, kdy muži v černém napadli tu křehkou dívku,“ popisuje umělecké vystoupení reagující na současné události v Číně.

Soubor Shen Yun nezobrazuje pouze prastaré příběhy a legendy, ale vyjadřuje se i k tématům současným. Představení Neochvějný lotos reaguje na události probíhající od roku 1999, kdy Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa – meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země a snaží se překazit vystoupení souboru Shen Yun.

V představení objevil pan Šindelář mnohé tradiční čínské hodnoty. „Určitě jsou tam mnohé [hodnoty] ve více scénkách. Například v historickém příběhu, kdy muž porazil draka. To bylo velké znázornění síly a odvahy,“ reaguje informatik na scénku nazvanou Jak Ne Zha rozbouřil moře.

Ne Zha je mytický polobůh, který je obdarován kouzelnou zbraní ve tvaru kruhu, a ten porazí zlého Dračího krále, který terorizuje přímořskou vesnici.

Shen Yun používá univerzální jazyk hudby a tance, aby splétal nádhernou mozaiku nebeských říší, pradávných legend i moderních příběhů o odvaze. Diváci se tak mohou vydat na cestu pěti tisíci lety čínské kultury.  
20140509-vacek2
Manželé Vackovi. (Epoch Times)

Na představení se přišli podívat také manželé Vackovi, analytik zdravotní pojišťovny a jeho žena, inženýrka v důchodu. „Zcela se nás to dotklo,“ řekla paní Vacková. „Pro mě to bylo něco úplně nového.“

Pana Vacka nevíce zaujala scéna Mongolské jídelní hůlky, temperamentní tanec mongolských mužů, v němž se odráží jejich nespoutaná energie a velkorysá povaha. „Ale samozřejmě, vše bylo zajímavé,“ uvádí Vacek.

Paní Vackovou oslovil zejména „Lotosový tanec“, který podle východní tradice po věky symbolizuje vnitřní čistotu a božskou dokonalost. Tanečnice s hedvábnými vějíři při vystoupení ladně plují po jeviši jako létající nebeské víly.

„Mám čínskou kulturu moc rád,“ říká pan Vacek. „Mám doma knihu Tao Te Ting,“ od čínského mudrce Lao C'. „Já si myslím, že pro nás je tato kultura sice velmi vzdálená a odlišná, ale tím je pro nás o to více zajímavá a silnější, když ji zažijeme,“ míní Vacková.

Shen Yun však v dnešní Číně neuvidíte, protože tradiční kultura se tam téměř vytratila. Čínský režim nedovoluje umělcům do Číny vstoupit. I přes nepřízeň a časté zasahování ze strany čínského komunistického režimu se stal Shen Yun mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě.

Umělci Shen Yun věří, že jednoho dne se věci změní k lepšímu a oni budou moci svoje umění přinést zpět do své rodné země, která byla kdysi označována za Zemi bohů.
  

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun