Jiří Florián. (Peter Jonaštík/Epoch Times)
Jiří Florián. (Peter Jonaštík/Epoch Times)

V rámci evropského turné vystoupil na scéně pražské Státní opery a brněnského Janáčkova divadla umělecký soubor Shen Yun Performing Arts. Na jeho představení se přišla podívat řada českých osobností.

V hledišti mezi diváky usedli například ministr kultury Daniel Herman, baletní mistr Vlastimil Harapes, podnikatel a mecenáš Karel Janeček, primátor města Prahy Tomáš Hudeček, herec Jan Vlasák nebo státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Mezi diváky Janáčkova divadla seděl také Jiří Florián, dlouholetý pracovník České televize, jenž působí v médiích již čtyřicet šest let jako dramaturg a vedoucí redakce, dnes zastává pozici poradce generálního ředitele ČT.

„Úžasné, jsem tím hluboce osloven,“ svěřuje se dramaturg Florián. „Protože jsem to viděl poprvé, nevěděl jsem, na co jdu. Je to úžasné představení.“

„Mně se na tom líbí to spirituální poselství, hluboká tradice pocházející z čínské historie a čínského umění,“ dodává.

V průběhu dějin téměř každá kultura vzhlížela k nebesům, z nichž si brala inspiraci, uvádí soubor Shen Yun. Umění mělo pozvednout ducha a přinášelo radost jak těm, kdo je vytvářeli, tak i těm, kdo je prožívali. A právě tento princip pohání umělce Shen Yun a jejich umění.

„Prezentace na jevišti spojuje hlubokou tradici, klasické taneční umění s moderní scénografií a prvky, kdy přechází ze skutečnosti do obrazu a naopak, a to je pro dnešní dobu velmi vypovídající,“ pochvaluje Florián po představení využití obří multimediální projekce k vyprávění mýtických příběhů.

Představení Shen Yun prezentuje světovou špičku klasického tance, jedinečný orchestr spojující Východ a Západ a okouzlující animovanou projekci na pozadí. To vše soubor používá, aby vytvořil velkolepou podívanou.

„Velmi se mi to líbilo, blahopřeji, že něco takového existuje, a přeji souboru plný zdar, a aby se nenechali znechutit a pracovali dál, protože obohacují velké množství diváků.“

Reagoval tak na skutečnost, že soubor Shen Yun čelí nevybíravému zasahování ze strany čínského komunistického režimu, který se snaží jeho vystoupení ve světě narušovat. Objevily se případy zastrašování vlád, vedení divadel a podnikatelů, kteří chtějí soubor sponzorovat.

Umělcům Shen Yun zakázal čínský režim vstup do Číny a vyvíjí na jejich podporovatele ekonomický a diplomatický nátlak. Ředitelé některých divadel oznámili případy zastrašování čínské ambasády tisku a některé vládní úřady se proti jednání čínského režimu adresně ohradily. Ve Španělsku byla na zaměstnance čínského velvyslanectví podána žaloba za porušování zákona.

Přesto, že Shen Yun dnes v Číně neuvidíte, protože tradiční kultura se tam téměř vytratila, stal se soubor mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě.

Podle pana Floriána mohou hodnoty prezentované souborem Shen Yun pomoci i dnešním lidem. „Protože svět není v pořádku, to víme a nemusíme si to popisovat, a to ať jdeme ze severu na jih nebo ze Západu na Východ či naopak, takže právě všechna poselství, která dnes čerpají ze základu obecné filozofie, mají svůj hluboký význam, protože mají šanci uzdravit lidskou společnost,“ míní Florián.

Představení Shen Yun už zhlédly miliony lidí. Ovace ve stoje ve světoznámých divadlech, členové evropských královských rodin mezi diváky a vyprodaná představení v Severní Americe a Asii udělali z Shen Yun mezinárodní fenomén.

Čtěte také:

Ministr kultury na představení Shen Yun: „Je to velké poselství“

Úžasné, naprosto famózní, fantastické! Chválí představení Shen Yun herec Jan Vlasák

Shen Yun je kulturní projekt, který velmi podporuje základní hodnoty, říká podnikatel a mecenáš Karel Janeček

Shen Yun působí jako pohlazení po duši, říká baletní mistr Vlastimil Harapes

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun

 

Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun