Následnice obchodníků s kimony Misao Okawa se provdala v roce 1919 a měla 3 děti, ze kterých je syn a dcera stále naživu, a také 4 vnuky a 6 pravnoučat. (Buddhika Weerasinghe/Getty Images)

Tito lidé, žijící přes sto let, poradili, jak žít déle a jak žít šťastněji. Jejich léta byla zdokumentována s různou měrou autentičnosti. Například Christian Mortensen a Jeanne Louise Calment jsou Guinessem považováni za nejstaršího žijícího muže a ženu, i když Almihan Sayit v Číně uvádí, že jí je 127 let. Avšak nezávisle na jejich přesných letech tito lidé chodili po Zemi déle než mnozí a jsou schopni podívat se zpět na některé zkušenosti a vytáhnout z nich trochu pravdy.

1. „Nic v rodině mě nerozčiluje. Mé děti se ke mě chovají velmi dobře a milují a respektují mne.“ - Almihan Sayit, 127 let.

2. „Když jste optimističtí, když si nestěžujete, když se díváte na tu dobrou stránku vašeho života, každý vás miluje.“
- Alice Herz-Sommerová, 110, nejstarší přeživší holocaustu do doby, než zemřela 23. února roku 2014.

3. „Přátelé, dobrý doutník, pití velkého množství dobré vody, žádný alkohol, zůstat pozitivní a spousta zpěvu vás udrží naživu po dlouhý čas.“ - Christian Mortensen, 115 (zemřel v dubnu roku 1998).

4. „Čekám na smrt ... a novináře,“ - Jeanne Louise Calment, 122 (zemřela v roce 1997) během svých sto dvacátých narozenin.

Také pravila: „Pokud s tím nemůžeš nic udělat, neměj z toho obavy.“ Jeanne Louise Calment z Arlesu, Francie, prožila život v relativní pohodě, trávící velkou část svého času jízdou na kole, plaváním, jízdou na kolečkových bruslích, návštěvou opery a hrou na piano.

5. „Možná je to vše díky slunci nade mnou. Pořád se dívám směrem k obloze, jsem právě takový.“
- Jiroemon Kimura, 115 let (zemřel v červnu 2013), řekl v rozhovoru nahrávaném pro The Guardian.

Jiroemon Kimura se narodil v roce 1897, má 7 dětí, 14 vnuků a 25 pravnoučat a 14 prapravnoučat.

6. Salustiano Sanchez-Blazquez, 112, který zemřel v září roku 2013, se držel zvyku jíst 1 banán denně.

7. „Hodně toho nachodím, to je vše. Chodím ven se zvířaty.“
- Carmelo Flores Laura, 123 let. Carmelo Flores Laura je ajmarský domorodec žijící v předhůří hor lllampu v Bolívii.

8. Yisrael Kristal, 110, nejstarší přeživší holocaustu:

„Každý má svoji štěstěnu. Záleží na Bohovi.“

„Jím, abych žil, a nežiji, aby jedl. Příliš toho nepotřebujete. Vše, čeho je příliš, není dobré. Není dobré být příliš krásný nebo příliš chytrý. Není ani dobré příliš jíst. Trochu méně je lepší než trochu více. Není dobré mít plný žaludek. (V rozhovoru s Haartz)

Yisrael Kristal je výrobce sladkostí. Pro Haartz také uvedl: „Svět je horší než v minulosti. ... Nemám rád tu liberálnost tady. Vše je dovoleno.

Kdysi mladí lidé nebyli tak troufalí, jako jsou teď. Museli přemýšlet o zaměstnání a o tom, jak si vydělají na živobytí. Byli tesaři, krejčími. To dnes neexistuje. Teď je vše high-tech. Věci přichází snadno, bez námahy, bez manuální práce minulosti. Když jsme byli děti, naši rodiče nám řekli: ´Vezmeš si toho, ne tamtoho.´
Dnes děti rozhodují všechno. Kdysi měli poslední slovo rodiče.“

9. „Žila jsem tak dlouho? Je to divné.“
- Misao Okawa, 115

Následnice obchodníků s kimony Misao Okawa se provdala v roce 1919 a měla 3 děti,
ze kterých je syn a dcera stále naživu, a také 4 vnuky a 6 pravnoučat.

 

small United States