20140615-zloba
 
Režie: Robert Stromberg

Kamera: Dean Semler

Hudba: James Newton Howard

Scénář: Linda Woolverton

Hrají: Angelina Jolie, Sharlto Copley, Elle Fanning, Sam Riley, Imelda Staunton, Juno Temple, Lesley Manville

Královna černé magie vypráví dosud nezpracovaný příběh legendární zlé královny z klasického snímku společnosti Disney o Šípkové Růžence z roku 1959, a seznamuje diváky s její zradou, která nakonec způsobila, že se její kdysi čisté srdce proměnilo v kámen.

Královna Zloba, hnaná touhou po pomstě a urputnou snahou udržet si trůn, uvrhne na novorozenou dcerku lidského krále krutou kletbu. Zloba si uvědomuje, že princezna může být klíčem k míru mezi oběma říšemi, a je tak nucena k nemilosrdným krokům, které oba světy navždy změní.

Hodnocení

Nepochybně dobře odvedená práce na straně režiséra Roberta Stromberga (Čaroděj ze země Oz). Na samotném jádru filmu se podílel skvělý tým tvůrců. Jejich snaha pozměnit původní příběh z roku 1959 přinesla své ovoce.

Scénáristka Linda Woolvertonová (Lví srdce, Alenka v říši divů), si byla vědoma jedné věci, a tou je nutnost přetvoření původního příběhu ve smysluplný děj zachycující život hlavní hrdinky již od počátku raného dětství. V podání výborné Angeliny Jolie se postava pohybuje na rozmezí výrazného emocionálního spektra.

Hudba snímku vstupuje pod kůži, zejména potom temné a tíživé tóny, které protkávají nesnadné okamžiky pohádkových hrdinů, aby se následně rozptýlily konejšivým hlasem melancholické zpěvačky Lany de la Rey. Každá dobrá pohádka poukazuje na přítomnost tmy a zla, bez nichž si lidské bytosti nejsou vědomy světla a dobra.

Pohádka naznačuje skutečnost, že je nám dáno do vínku mnoho vlastností, které ovlivníme jen s malou pravděpodobností. Přesto se vlivem vzájemného působení můžeme mnohému naučit. Královna Zloba nám otevřela dveře do tajů říše plné kouzelných bytostí žijících v nezkrotné přírodě v naprosté rovnováze a vzájemné souhře. Důležitou hnací silou celého snímku je láska v různých podobách.

Příběh mne okouzlil tématem, jež se nezabývá přímočarým dějem o Šípkové Růžence (Elle Faning - Koupili jsme Zoo, Babel) a jejím vysvobození krásným princem ze zajetí zlé královny. Sama Královna Zloba (Angelina Jolie - Alexandr Veliký, Narušení, Záměna), jak ji nazýváme, se po přátelském setkání s prostým člověkem důvěrně seznamuje s naprosto odlišným světem, a náhle poznává lásku, pachuť zrady i nenávisti. Odkrývá nám svou temnou, avšak současně taktéž milující stránku svého srdce. Nutno dodat, že odvráceným protikladem královniny povahy je nevinnost princezny Růženky, která neskrývá touhu po životě, radosti a novém poznání.

Skvělé obsazení, jednotlivé výkony herců ve mně zanechaly naději, že existuje smysluplný důvod, proč si zajít na dobrý snímek a odnést si poučení, které se dotýká nejednoho odvážného srdce.

Hodnocení: 

Premiéra: 1. května 2014; hodnocení: ČSFDIMDBDisney
20140615-zloba2
20140615-zloba3
20140615-zloba4
20140615-zloba5
20140615-zloba6
20140615-zloba7
Photo © Walt Disney Pictures