20140630-magicky-hlas-rebelky
 
Žánr: Dokument

Režie: Olga Sommerová

„Marta Kubišová je jednou z žen naší historie, které jsou českému národu mravním vzorem a posilou v nikdy nekončícím boji za svobodu," říká režisérka Olga Sommerová, která se podle svých slov rozhodla natočit důstojný, reprezentativní a zároveň objevný portrét Marty Kubišové, ve kterém se prolíná osobní příběh originální zpěvačky s osudem naší země.

Snímek se snaží ukázat Martu Kubišovou jako silnou osobnost, která navzdory nepřízni totalitního režimu v bývalém Československu vytrvala ve svých hodnotách a představuje tak jistý morální vzor. Film vypráví příběh celé její kariéry, od hvězdných 60. let, přes náročná léta normalizace až po dnešek, kdy se Marta Kubišová opět těší přízni diváků. Režisérka Sommerová se rozhodla snímek podbarvovat řadou písní Marty Kubišové od těch nejproslulejších starých hitů až po její současný repertoár.

Tvůrci filmu sháněli finance na úhradu archivních záběrů a archivní hudby prostřednictvím veřejné sbírky na internetových stránkách hithit.com, kde se jim podařilo vybrat přes 200 tisíc korun.

Producent snímku Evolution Films spolu s Olgou Sommerovou v roce 2012 vytvořili film Věra 68, který je biografickým snímkem o nejslavnější české gymnastce Věře Čáslavské. Tento film byl velice úspěšný, a to jak v kinech, tak na televizní obrazovce, a byl nominován na ocenění Český lev za nejlepší dokumentární film. Magický hlas rebelky na tento film nepřímo myšlenkově navazuje. Snímek vznikl také v koprodukci s Českou televizí.

20140630-magicky-hlas-rebelky2
Marta Kubišová. (hithit.com)

„Marta Kubišová je velmi důležitou postavou české kultury a moderní historie a věříme, že si zaslouží vlastní biografický důstojný film," říkají tvůrci filmu, který bude mít premiéru na filmovém festivalu v Karlových varech a poté od 17. července vstoupí do českých kin.

Vydání snímku také provází soundtrack, který obsahuje stěžejní hity Marty Kubišové od šedesátých let až do současnosti a exkluzivně také nový duet s Anetou Langerovou Život není pes. Na CD také diváci naleznou duet Já chci být volná z muzikálu Touha jménem Einodis.

Můžeme se tedy těšit na období Golden Kids, pronásledování státní bezpečností v totalitním Československu, společnost osobností okolo Charty 77 a exprezidenta Václava Havla, obyčejný život a řadu zlomových okamžiků vyvolaných pohnutou dobou a nelehkým osudem české zpěvačky.

Marta Kubišová se i dnes vystupuje proti totalitnímu režimu. V roce 2012 pořádala společně s hercem Janem Potměšilem a violistkou Jitkou Hosprovou koncert v Senátu PČR za čínského právníka Kao Č'-šenga a pronásledované následovníky duchovní praxe Falun Gong[1] (Fa-lun kung). Nedávno opět vyslovila veřejnou podporu právníkovi vězněnému v Číně.

* ČSFD *  WEB * Facebook *


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtětet také:
Soundtrack k filmu: Magický hlas rebelky

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení