Jennifer Ceng na Free Speech Film Festival Awards Ceremony - Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)
Jennifer Čeng na Free Speech Film Festival Awards Ceremony - Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe. (Copyright © 2012 Free China Movement)

Pražská MeetFactory promítne ve spolupráci s televizí New Tang Dynasty dokumentární film režiséra Michaela Perlmana Free China: The Courage To Believe, který sleduje odvážné příběhy Jennifer Čengové a Charlese Leeho, pronásledovaných čínskou vládou za praktikování starodávného duchovního meditačního cvičení Falun Gong[1] (Fa-lun kung). Film odhaluje porušování lidských práv, které je stále běžnou praktikou v dnešní Číně.

Dokument zkoumá podmínky v převýchovném programu čínského totalitního systému, brutalitu autoritářského státu vůči desítkám miliónů vyznavačům Falun Gongu, jako i snahy jejich sympatizantů o zastavení pronásledovaní. 

Film vyhrál několik cen: stal se vítězem Free Speech Film Festivalu ve Filadelfii, získal cenu na LA Awareness Film Festivalu a na 45. ročníku WorldFest Houston International.

Producent snímku Kean Wong a režisér Michael Perlman napsali text úvodní písně "The Courage to Believe" (Odvaha věřit). Hudbu k písni složil mladý skladatel Tony Chen, za což byl nominován na 2012 Hollywood Music in Media Awards v Hollywoodu v listopadu loňského roku. Bravurně ji zazpívala vzestupující hollywoodská hvězda Q'Orianka Kilcherová a zase jednou ukázala svoji odvahu, že se dokáže postavit i proti totalitnímu gigantu, jakým je Čína.

Free China Theme Song Music Video: "The Courage to Believe"


Film získal hlavní cenu ve své kategorii na 45. Mezinárodním houstonském filmovém festivalu i navzdory tlaku čínského konzulátu v Houstonu, který se snažil udělení ceny zabránit. „Dostal jsem dnes šokující zprávu z Palm Beach International Film Festival, že z čínského konzulátu opakovaně volali a požadovali po organizátorech festivalu, aby můj film z programu stáhli. Tento bezostyšný pokus umlčet svobodu projevu a vyjadřování amerického občana ve Spojených státech ze strany čínské vlády je nebezpečný. Myslím, že by se o tom mělo vědět, aby se podobný nátlak neopakoval. Jsem vděčný organizátorům festivalu, že vydrželi a stáli si za základními právy každého Američana a nepodlehli požadavkům čínské komunistické vlády,“ říká režisér filmu Michael Perlman.

Že je pronásledování Falun Gongu čínskou vládou silným tématem, se ukázalo již ve chvíli, když za svoje články o jeho represích získal Pulitzerovu cenu novinář Ian Johnson. Pearlman není jediný, kdo se do zdokumentování tohoto rozsáhlého problému pustil. Jeho snímek je již sedmou filmovou stopáží, která se tématu věnuje, ovšem jeho pojetí má zatím největší úspěch.Vstupné dobrovolné - více informací

Kdy: 20. 7. 2014 ve 21.30h

Kde: MeetFactory

Film: Svobodná Čína: Odvaha věřit / Free China: The Courage To Believe

Délka 53 minut * ČSFDIMDB * WEB * Facebook * Další videa *

 


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

Čtěte také:

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit

Čínská ambasáda v USA tlačila na festival Palm Beach, stáhněte film Michaela Perlmana

Film "Svobodná Čína - Odvaha věřit" získal hlavní cenu Houstonského filmového festivalu