Transparent byl obřadně přenesen ze Sněmovní ulice na dům, kde kdysi bydlel exprezident Václav Havel. (Tomáš Pikola)
Transparent byl obřadně přenesen ze Sněmovní ulice na dům, kde kdysi bydlel exprezident Václav Havel. (Tomáš Pikola)
Změna v politice českého ministerstva zahraničních věcí vůči čínskému režimu vyvolala nesouhlasnou reakci na straně českých podporovatelů Tibetu. Předmětem kritiky se stalo prohlášení, které současný český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podepsal společně se svým čínským protějškem Wangem I, v němž deklaruje podporu ČR čínskému režimu v otázce územního vlastnictví Tibetu a zdržuje se jakéhokoliv zpochybňování „územní celistvosti“ Číny a zdůrazňuje princip „nezasahování do vnitřních záležitostí jiné země
.

Čeští podporovatelé Tibetu a ochránci lidských práv vnímají tento politický krok jako nevhodný odklon od dosavadního postoje České republiky a obecně uznávaných morálních hodnot.

K reakci se odhodlali zejména česká protibetsky orientovaná občanská sdružení a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (LES). Kromě vyvěšení protestního transparentu na protějším domě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zobrazujícího exprezidenta Václava Havla při jeho oficiálním setkání s dalajlámou spustili čeští podporovatelé Tibetu také internetovou petiční akci. V organizačním výboru petice přijal čestné místo také český podnikatel Martin Hausenblas nebo herci Bára Hrzánová a Jiří Mádl.

„Václav Havel vtiskl České republice obraz země, která je principiálním ochráncem lidských práv. Byl první, kdo pozval Jeho svatost dalajlámu na oficiální návštěvu. Tibet měl v České republice silného zastánce,“ uvádějí organizátoři petice.

Náklonnost občanů české republiky je skutečně poměrně vysoká, důkazem toho je také to, že v letošním roce si okupaci Tibetu připomnělo vyvěšením tibetské vlajky šest set jedna českých radnic a více než sto škol, včetně Karlovy univerzity.

„Pane premiére, pane Zaorálku, nepřejeme si změnu politiky ve vztahu k Tibetu! Mýlíte se, Češi Tibet podporují!“prohlašují organizátoři petice, která dosud získala více než patnáct tisíc podpisů.

Také v řadách současné politické scény si kroky ministerstva zahraničí vysloužily kritiku. Například opozice obvinila vládu Bohuslava Sobotky, že vyměnila obranu lidských práv v Číně za peníze. Prohlášení českého a čínského ministra zahraničí k Tibetu vyvolalo konkrétně kritiku českých pravicových stran a Strany zelených, prohlášení naopak podpořili čeští komunisté a také prezident Miloš Zeman, který označil politiku Prahy vůči Pekingu za rozumnou a realistickou.

Změna politiky byla podle analýzy Epoch Times iniciována především českými podnikateli, sdružujícími se převážně okolo Česko-čínské komory obchodní spolupráce, kteří vidí v prohlubování vztahů s Čínou možnost pro zvýšení exportu jejich zboží do ČLR.

Radek Špicer, viceprezident svazu průmyslu a dopravy, prohlásil, že „představa, že vláda podnikatelům domluví v takhle konkurenčním prostředí [Číny] nějaký obchod, je do značné míry iluzorní“.

Změna politiky českého ministerstva zahraničí podnítila také Martu Kubišovou, bývalou mluvčí Charty 77 a blízkou kamarádku exprezidenta Václava Havla k veřejnému prohlášení. „Kvůli změně politiky vůči Tibetu nenecháme shnít advokáta Kao Č'-šenga ve vězení,“ uvedla Marta Kubišová, která v roce 2012 společně s dalšími českými umělci pořádala benefiční koncert v Senátu PČR, věnovaný vězněnému čínskému advokátovi Kao Č'-šengovi a pronásledovaným stoupencům duchovní školy Falun Gong[1] (Fa-lun kung) v Číně. K podpoře zmiňovaného advokáta a Falun Gongu se v minulosti přihlásila také řada českých umělců a politiků. Podporu čínského režimu v otázce násilného připojení Tibetu k Číně a jeho následná „převýchova“ prostřednictvím represí je podle kritiků postupu české vlády možné chápat jako obecné ustoupení od podpory lidských práv.

Podle části české veřejnosti je nutné provázat prohlubování obchodních vztahů s čínským režimem s ochranou morálních hodnot a lidských práv. Zástupci české vlády jsou nakloněni diskusi a jejich mluvčí se účastní na veřejných diskusích na téma změny politiky vůči Číně a otázkám okupace Tibetu.

Co se děje v Tibetu

Vyhrocenost situace v Tibetu dokládá fakt, že na protest proti genocidě původního tibetského obyvatelstva se podle organizace International Campaign for Tibet upálilo celkem 126 Tibeťanů. Dokument, který byl propašován ven z prefektury Ngaba v provincii Sečuán, obsahuje nařízení místních úřadů k zavedení tvrdých opatření vůči rodinám, komunitám a lidem spojeným se všemi, kdo se v oblasti uchýlili k protestnímu sebeupálení.

Pokud hovoříme o protestním sebeupálení, česká společnost si dobře pamatuje protestní upálení Jana Palacha za dob komunistické totality v bývalém Československu. Není tedy třeba motivaci Tibeťanů dlouze vysvětlovat. Největší množství sebeupálení se objevilo v tibetské prefektuře Ngaba a autonomní prefektuře Čchi-ang východně od Tibetu, kde jsou represe čínského režimu nejsilnější.

Čínský režim nezačal s Tibeťany otevřený dialog o zlepšení situace, nýbrž přijal ještě tvrdší represivní politiku. „Toto varování je velmi prosté,“ říká TCLD (Tibetské centrum pro lidská práva a demokracii). „Pokud se objeví sebeupálení, místní vláda zaútočí na tvoji rodinu, vesnici a chrám." Oficiální dokument zveřejněný a analyzovaný na internetových stránkách TCLD má datum vydání 8. dubna 2013, zahrnuje 16 článků opatření a trestů pro rodiny, vesnice a chrámy těch, kdo se upálí. (Více..)

Čínský soudní systém je řízený čínským režimem a za jeho vlády se neobjevil jediný případ, kdy by soud přijal žalobu občana vůči vládnímu úředníkovi nebo vládnoucí komunistické straně. Tato situace vedla oběti represivní politiky čínského režimu k podání žaloby v zahraničí, konkrétně u španělského soudu, který má zákonnou možnost soudit zločiny vykonané v zahraničí.

Po měsících průtahů byl soudní případ přijat a soudce nejvyššího španělského soudu vydal koncem roku 2013 oficiální zatykač na pět vysoce postavených úředníků čínského režimu včetně exprezidenta Ťiang Ce-mina. Zatykače byly předány Interpoolu, který má provést následné zadržení jmenovaných osob. Případ vyvolal silný nátlak čínského režimu na stažení zatykačů. Zatykač na Ťiang Ce-mina vydal v podobném případu obvinění z genocidy následovníků duchovní školy Falun Gong již v roce 2009 argentinský soudce Octavio Araos de Lamadrid, jemuž byl poté případ odebrán a jeho rozhodnutí anulováno.

Soudní rozhodnutí vydané v listopadu 2013 vyvolalo hlasité stížnosti diplomatů Čínské lidové republiky. Velvyslanec ČLR v Madridu podal podle deníku El Pais „silně formulovaný protest“ španělské vládě. Čínský režim opět nezačal žádný dialog ani nevyslal úředníky, aby předstoupili před soud a podali důkazy o svojí nevině. Pouze podle obvyklého vzorce zvýšil nátlak, tentokrát na španělskou vládu, aby změnila zákony a soudní případ stáhla. (Více..)

Tibeťané usilují zejména o kulturní a náboženskou svobodu. Podle výpovědí Tibeťanů se čínský režim zaměřuje na potlačování původního obyvatelstva a vymýcení místní kultury a náboženství pomocí násilných represí, ničení kulturního odkazu a přesídlování původního obyvatelstva. Původní tibetská vláda po vpádu vojsk čínského režimu do Tibetu v padesátých letech minulého století uprchla z paláce Potála přes Himálaje do Indie. Tibetská exilová vláda dnes sídlí ve Švýcarsku, zatímco duchovní vůdce Tibeťanů Jeho svatost dalajláma přebývá v Indii.


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

Čtěte také:
Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení

Prohlášení: Svědomí nelze koupit

Proč se morální zásady stávají přítěží pro obchod s Čínou?

Kdo stojí za prohlubováním česko-čínských vztahů a kdo z toho získává výhody?

Věznění čínského obhájce lidských práv Kao-Č´šenga má skončit 7. srpna