Stoupenci Falun Gongu v kanadské Ottavě sehrávají scénku s násilnými odběry orgánů, aby upozornili veřejnost na tuto hrůznou praktiku v Číně. Nedávná svědectví nasvědčují tomu, že čínský režim buduje transplantační databanku DNA ze vzorků nedobrovolně odebraných stoupencům přímo v jejich domovech. (Epoch Times)

Policie v Číně se nedávno údajně začala zaměřovat na stoupence meditační praxe Falun Gong[1] (Fa-lun Kung), kteří jsou na svobodě, a odebírat jim vzorky krve a slin. Výsledky testů mají údajně sloužit k vytvoření databáze DNA. Cílem testů by mohlo být rozšíření seznamu potencionálních dárců orgánů. Zprávu přinesl 19. července portál Minghui, který shromažďuje informace od stoupenců Falun Gongu, kteří jsou podle zahraničních vyšetřovatelů zneužíváni čínským režimem jako nedobrovolní dárci orgánů. Režim v Číně Falun Gong tvrdě potlačuje již od roku 1999.

Ve zprávě se popisuje přes 25 incidentů, přičemž u některých bylo zatčeno až deset osob najednou. Případy se objevily v provinciích napříč Čínskou lidovou republikou. Podle popisu postižených šlo obvykle o zásah policejní jednotky, která se vlámala do jejich domu a proti jejich vůli jim odebrala vzorky krve nebo slin.

Meditační praxe Falun Gong je v Číně pronásledována od roku 1999, kdy se ji vládnoucí komunistická strana rozhodla v čele s exprezidentem Ťiang Ce-minem pro její masovou oblíbenost "vyhladit". V roce 2006 díky vyšetřování kanadského obhájce lidských práv Davida Matase a poslance Davida Kilgoura vyšlo najevo, že praktikující Falun Dafa, jak se Falun Gongu také říká, jsou zadržováni v pracovních táborech, systematicky testováni a používáni jako nedobrovolní dárci orgánů, které se prodávají zámožným klientům a zájemncům o komerční transplantace.

Při zdravotních prověrkách v pracovních táborech a ve vězeních se vždy podle zprávy odebíralo vězňům velké množství krve za účelem zjištění jejich krevní skupiny a dalších údajů. Běžní političtí a kriminální vězni těmito nákladnými testy neprocházeli, lékařské testy se zaměřovali výlučně na zdravé vězně v dobré kondici. Kilgour a Matas označili testování krve jako jeden z důkazů, že stoupenci Falun Gongu slouží v Číně jako živá databanka orgánů. Jejich zneužívání je tolerováno neboť byl Falun Gong označen za nepřítele státu a čínský režim posvěcuje jeho násilné represe.

Matas se v telefonním rozhovoru s Epoch Times svěřil, že o případech odběrů krve nezadržovaným praktikujícím Falun Gongu ještě neslyšel. „Předpokládám, že tyto testy slouží k odběru orgánů, pokud úřady neposkytnou alternativní vysvětlení, což neudělaly,“ říká právník.

Ethan Gutmann, autor právě publikované knihy The Slaughter: Mass Killings, Organ Harvesting, and China’s Secret Solution to Its Dissident Problem (Vražda: Masové zabíjení, odběry orgánů a čínské tajné řešení problému disidentů) rovněž o testování praktikujících na svobodě neslyšel.

Podle něj to má souvislost s rozhodnutím čínského režimu z letošního jara. Čínská vláda se rozhodla nepřestat s odběry orgánů od popravených vězňů, jak původně slíbila. „Čínské lékařské vedení nakonec v březnu ustoupilo od všech svých tvrzení o reformě odběru orgánů, takže načasování by sedělo,“ říká Gutmann a dodává: „Pokud má Minghui správné informace, situace v Číně se rychle zhoršuje.“

Matas spekuluje, že tato nová taktika by mohla souviset se zavíráním čínských pracovních táborů na konci roku 2013. „Zní to jako adaptace na uzavírání pracovních lágrů. Potřebovali stoupence Falun Gongu držet v pracovních táborech jen jako orgánovou databanku. Pokud ji mohou mít i tak, nemusí je mít zavřené,“ říká David Matas. „Tohle je pro komunismus typické,“ zdůrazňuje Matas. „Věci se mění, ale ne k lepšímu.“

Ve zprávě na Minghui ze 17. července se popisuje, že policisté z Wej-ningu praktikujícím Falun Gongu sdělili, že krevní vzorky budou použity k vytvoření databáze DNA. Lidé z jiných oblastí hlásili, jak jim příslušníci veřejné bezpečnosti násilím odebrali vzorky slin z úst.

Gutmann poznamenává, že zatímco dříve se v Číně zkoumala vhodnost orgánů pomocí rozsáhlých a nákladných testů, dnes se stát přesouvá k používání vzorků DNA. Upozorňuje ale zároveň, že může klidně jít o pokus lidi vystrašit.

„Problém je, že i kdyby šlo o pokus o zastrašení, historie ukazuje, že pokusy o zastrašení se mohou stát skutečností,“ míní publicista.

„Nechtěl bych v tomto bodě používat fráze jako 'konečné řešení', ale musím se přiznat, že přesně tato ošklivá fráze mi přišla na mysli, když jsem si tu zprávu z Minghui četl,“ pokračuje Gutmann a vyzývá: „Tohle je opravdu alarmující vývoj. Americké ministerstvo zahraničních věcí musí reagovat.“

Důvěryhodnost zpráv a výsledků vyšetřování o zneužívání stoupenců Falun Gongu jako nedobrovolných dárců orgánů uznal jak Evropský parlament tak sněmovna reprezentantů USA. Světové transplantační kruhy již přijaly řadu protiopatření vůči čínské transplantační chyrurgii, která podle vyšetřovatelů dalece překročila hranice lékařské etiky.

small United States


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

Čtěte také:

Z avizované konference o transplantacích orgánů v Číně se stal nesplněný slib