„Co můžeme vidět na povrchu, se velmi liší od toho, co se doopravdy děje.“ - advokát David Matas. (Shutterstock*)

Média v Číně jmenovala předního transplantologa jako osobu zapojenou do ilegálního obchodování s lidskými orgány. Gang 12 lidí byl zatčen a odsouzen. Lékař, zdá se, přesto vyvázl bez trestu. Lidskoprávní organizace muže označila jako jednu z osob zapojených do násilných odběrů orgánů vězňům svědomí.

Lidový okrskový soud v Čching-šan-chu ve městě Nan-čchang v jihovýchodní Číně odsoudil celkem dvanáct lidí až k devítiletému nepodmíněnému trestu za organizovaný nezákonný prodej lidských orgánů, uvedla už 26. června agentura Sin-chua.

Podle deníku Legal Daily hrál v bandě překupníků důležitou roli Ču Jün-sung, zástupce ředitele oddělení ledvinových transplantací v Kuangčouské všeobecné nemocnici. Ču nicméně nebyl jedním z odsouzených delikventů.

Gang začal fungovat v roce 2011 potom, co jim Ču slíbil, že od nich bude orgány odebírat. Skupina získala v letech 2011 – 2012 orgány od 40 živých dárců, a to za pomoci nemocničních lékařů a zdravotnického personálu. Podle obvinění si dotyční přišli na zisk ve výši přes 4 miliony korun.

Světová organizace pro vyšetření perzekuce Falun Gongu[1] (Fa-lun Kungu) již v roce 2006 uvedla, že Ču je zapojen do nucených odběrů orgánů z živých následovníků meditační praxe Falun Gong. Ta je od roku 1999 v Číně pronásledována vládnoucí komunistickou stranou, která se obávala obrovské oblíbenosti tradičního morálního učení Falun Gongu. Ve vězení se ocitly přinejmenším stovky tisíc občanů.

Autoři knihy Krvavá sklizeň (Bloody Harvest), sepsané na základě vyšetřování podezřelých transplantačních praktik v Číně, odhadují, že do roku 2008 byly orgány odebrány více než 60 tisícům obětí z řad následovníků Falun Gongu. Další desítky tisíc pak byly zřejmě zavražděny od roku 2008 dodnes.

20140805-organy2
Čínští doktoři z nemocnice v provincii Che-nan s čerstvými orgány určenými na transplantaci, 16. srpna 2012. (Screenshot/Sohu.com)

V roce 2006 vyšetřovatelé volali do různých nemocnic, aby zjistili dostupnost orgánů od pověstně zdravých lidí z Falun Gongu. Jedním z volaných byl i Ču Jün-sung. V telefonním rozhovoru potvrdil, že sehnat ledvinu od praktikujícího Falun Gongu „není těžké“. „Pokud chcete, můžete přijít. Uděláme to velice brzy,“ uvedl tehdy lékař.

Ču provedl podle čínského týdeníku Time za posledních 13 let víc než 1 400 transplantačních operací. Jeho kamarád v článku poznamenává: „Často ho vídávám, jak drží malou ledničku, aby s ní letěl všude možně po zemi operovat.“

20140805-organy3
Ču Jün-sung, zástupce ředitele oddělení transplantací ledvin v kuangčouské všeobecné nemocnici. (Světová organizace pro vyšetření perzekuce Falun Gongu)
David Matas, odborník na toto téma a autor Krvavé sklizně, na nedávné Světové transplantační konferenci v San Franciscu zmínil Čuův případ s tím, že Falun Gong nebyl ve zprávě zmíněn kvůli politické citlivosti pronásledování, se kterým začal bývalý vůdce strany Ťiang Ce-min.

Mediální zmínka o Ču Jün-sungovi v souvislosti se zneužíváním transplantačních orgánů přišla ve stejné době jako nevysvětlená absence jedné z největších kapacit čínské transplantologie, Dr. Wanga Chaj-poa na zmiňované Světové transplantační konferenci. Wang je ředitelem Výzkumného střediska ministerstva zdravotnictví pro systém odezvy transplantovaných orgánů.

Byl to právě Wang, kdo v dubnu 2014 oznámil, že Čína nehodlá nahradit využívání vězňů systémem dobrovolných dárců orgánů, jak čínské orgány předtím vehementně slibovaly.


small United States

*Fotografie “surgery” via Shutterstock


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

Čtěte také:
Čínské zdravotnictví je finančně závislé na popravách vězňů, prohlásil kanadský advokát během návštěvy Slovenska

Testování nedobrovolných dárců orgánů se údajně rozšířilo mimo vězeňský systém

Z avizonané konference o transplantacích orgánů v Číně se stal nesplněný slib