Devět celebrit, které se snaží využít své pozice hvězd k poukazování na problémy, které je třeba řešit.
Devět celebrit, které se snaží využít své pozice hvězd k poukazování na problémy, které je třeba řešit.

Nepravosti se na světě vždy děly a není tomu jinak ani v dnešní době. Lidé často odvrací před ukrutnostmi a pohromami zraky, aby nemuseli konfrontovat své svědomí. O to větší uznání patří těm, jimž není osud druhých lhostejný a snaží se pomáhat jak mohou. Patří k nich i těchto devět celebrit, které se snaží využít své pozice uměleckých hvězd k poukazování na problémy, které je třeba řešit.

1. Richard Gere

Slavný herec a buddhista je neskrývaným podporovatelem lidských práv už od osmdesátých let. V roce 1986 odjel na misi do Nikaragui a Hondurasu, aby zjistil skutečný stav ozbrojených konfliktů, při kterých zahynuly tisíce osob.

Od založení Gereovy nadace (The Gere Foundation) poskytuje pomoc Tibeťanům, kteří se stali obětmi represí čínské vlády. Čínský komunistický režim se snaží vyhladit kulturu a náboženskou víru nejen v Tibetu, který od 50. let okupuje, ale i v samotné Číně. Gere do oblasti často cestuje a velmi dobře se zná s dalajlámou. V roce 1987 byl jedním ze zakladatelů Tibet House US, což je dalajlámovo kulturní centrum.

Protože Gere otevřeně podporuje Hnutí za svobodný Tibet, říká se, že má zakázán vstup do pevninské Číny. V Holywoodu dostal vyčiněno, když v roce 1993 při udělování Oskarů využil přítomnosti médií a vzkázal komunistům v Číně, aby přestali s perzekucí Tibeťanů. Od té doby už ho uvádět Oscary nenechali.

2. Christian Bale

Tento oscarový herec si dovede poradit s nejrůznějšími náročnými rolemi, ovšem větší obdiv si zaslouží za svůj „čínský kousek“.

Při návštěvě ČLR u příležitosti premiéry filmu Květiny války si udělal osmihodinový výlet z Pekingu, aby navštívil svého osobního hrdinu. Chtěl si potřást rukama a poděkovat slepému obhájci lidských práv, Čchen Kuang-čchengovi (Chen Guangcheng), zavřenému v domácím vězení ve své rodné vesničce. Baleho ale zastavila ochranka v civilu, která ho společně s reportéry ze CNN vyvedla z vísky pryč. Celá scéna byla zachycena na videu. Čchenovi se od té doby podařilo dramaticky z vězení uprchnout a přes americkou ambasádu se dostat do USA.

3. Angelina Jolieová

Angelina Jolieová je známou bojovnicí za lidská práva. V této oblasti začala být aktivní v roce 2000, kdy natáčela v Kambodži film Tomb Raider. Později se stala velvyslankyní dobré vůle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, načež byla povýšena do funkce zvláštní vyslankyně. Jolieová bojuje za ukončení násilí na dětech a ženách v konfliktních zónách. Na hrůzy války poukázala také ve svém filmu V zemi krve a medu (In the Land of Blood and Honey).

Poté co se v roce 2005 potkala s Bradem Pittem při natáčení filmu Pan a paní Smithovi, založili společnou nadaci Maddox Jolie-Pitt Foundation pojmenovanou po jejich nejstarším synovi Maddoxovi, jehož adoptovali z Kambodže. Tato nadace darovala různým dobročinným organizacím miliony dolarů.

4. BONO

Frontman a zpěvák hudební skupiny U2, vlastním jménem Paul David Hewson, je znám hlavně svou rolí v politickém aktivismu. V roce 1985 odjel, stejně jako Richard Gere, do Nikaragui a Salvádoru, kde byl svědkem škod napáchaných americkými projekty. Následovalo benefiční turné U2, jehož výsledek byl věnován Amnesty International. Přičítá se mu velká zásluha na rozhodnutí G-8 odpustit 18 africkým státům dluh ve výši 40 miliard dolarů.

Hewson jednal z americkým prezidentem Georgem W. Bushem, ministrem financí Paulem H. O'neillem i kanadským premiérem Paulem Martinem. Za jeho práci mu byl ve Velké Británii udělen rytířský řád, ve Francii Légion d’honneur a dvakrát byl nominován na Nobelovu cenu míru.

5. Thom Yorke

Zpěvák kultovní britské skupiny Radiohead je aktivistou srdcem i duší, ať jde o ochranu životního prostředí, lidská práva nebo protiválečné kampaně. Spolupracuje s Amnesty International i s Kampaní za jaderné odzbrojení (Campaign for Nuclear Disarmament).

Radiohead hrál na koncertě Free Tibet v letech 1998 a 1999 a v roce 1998 na koncertě Amnesty International. Kromě Radiohead zpívá Yorke ve vlastní kapele Atoms for Peace, která vystupuje proti jaderné energii.

6. George Clooney

Holywoodský krasavec hrál velké role nejen na stříbrném plátně, ale i v protiválečných a humanitárních aktivitách. Od roku 2008 je Clooney Poslem míru OSN, loboval také za ukončení války v africkém Dárfúru a zorganizoval televizní benefiční pořad Hope for Haiti za oběti místního zemětřesení.

V roce 2006 promluvil k Radě bezpečnosti OSN, aby zastavila krvavý konflikt v Dárfúru. Poté odjel do Číny a Egypta, aby získal tamní vlády na svou stranu a přiměl je přesvědčit svého spojence Súdán zastavit násilí na západě země. V roce 2012 byl dokonce zatčen během protestů před súdánským velvyslanectvím ve Washingtonu.

7. Don Cheadle

Tento na Oscara nominovaný herec se dostal k problematice lidských práv při natáčení filmu Hotel Rwanda v roce 2004, kde hrál vedoucího hotelu během rwandské genocidy. Od té doby se zúčastnil kampaně za ukončení genocidy v súdánském Dárfúru, o čemž napsal i knihu.

V roce 2010 se podílel na sepsání další knihy, The Enough Moment: Fighting to End Africa’s Worst Human Rights Crimes (Už bylo dost: Boj za ukončení nejhorších zločinů proti lidským právům v Africe). Za svou činnost dostal Humanitární cenu BET za pomoc lidem v Dárfúru a Rwandě a také cenu Summit Peace od laureátů Nobelovy ceny míru, o kterou se rozdělil společně s Georgem Clooneym.

8. Sean Penn

Další holywoodský herec, Sean Penn, je proslulý svou kritikou bývalého prezidenta George W. Bushe a nesouhlasem s válkou v Iráku. Velmi aktivně se zapojil do humanitárního úsilí po hurikánu Katrina. Sám fyzicky pomáhal lidem, kteří byli katastrofou postiženi. Stejně tak odjel v roce 2010 do Haiti, aby mohl přímo pomáhat obětem zemětřesení.

9. Peter Garett

Zpěvák dnes již zaniklé, proslulé australské kapely Midnight Oil opustil slávu showbyznysu, aby se dal na politickou dráhu, kde to dotáhl až na ministra. Midnight Oil dosáhla své největší slávy v 80. a 90. letech, kdy bodovala mnohokrát v hudebních řebříčcích i za oceánem. Ve svých písních často kritizovali politiku australské vlády vůči domorodým obyvatelům, americkou vojenskou politiku, znečišťování životního prostředí a další palčivá témata.

V roce 1990 kapela zahrála improvizovaný mini koncert před centrálou naftařské společnosti Exxon Valdez v New Yorku na protest proti obřímu úniku ropy v předchozím roce. Hudebníci při vystoupení rozvinuli transparent s nápisem: „S Midnight Oil tancujete, z Exxon Oil se poblijete”.

V roce 2000 skupina zahrála na slavnostním ukončení olympijských her v Melbourne v černých montérkách s nápisem „Promiňte“. Šlo o protestní vzkaz přítomnému australskému premiérovi Johnu Howardovi, kterého Midnight Oil před stovkami milionů diváků pokáraly za to, že se jeho vláda odmítla omluvit australským domorodcům za předchozí diskriminační politiku.

Zisky z alba Burning Bridges, na kterém se podílely také další kapely, věnoval Garett a spol. domorodým organizacím. Midnight Oil vystoupili na řadě dobročinných koncertů včetně jednorázového koncertu za oběti asijského tsunami v roce 2004.

Garett působil v mezinárodním vedení Greenpeace, v Australské ochranářské nadaci a dalších neziskových organizacích. V roce 2002 odešel z Midnight Oil, aby se mohl věnovat politické dráze. Stal se ministrem pro životní prostředí, kulturní dědictví a umění a od roku 2010 do roku 2013 ministrem školství.

The Dead Heart od Midnight Oil

Píseň The Dead Heart od Midnight Oil je stížností domorodých obyvatel Austrálie na zacházení ze strany bílé většiny.