20140813-tri-bratri1
 
Tři bratři – žánr - Pohádka / Rodinný

Česko / Dánsko, 2014, 90 min

Režie: Jan Svěrák

Scénář: Zdeněk Svěrák

Kamera: Vladimír Smutný

Hudba: Michal Novinski, Jaroslav Uhlíř

Hrají: Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula, Miroslav Táborský, Bolek Polívka, Zdeněk Svěrák,Oldřich Kaiser, Ivana Chýlková, Jiří Lábus, Zuzana Norisová, Sabina Rojková, Jaroslav Uhlíř a další.

Tři bratři, to je fenomén, který potkáváme v mnoha lidových pohádkách podobně jako seskupení tří sester. Podle scénáře Zdeňka Svěráka natočil jeho syn, režisér Jan Svěrák, pohádku, jejíž premiéra proběhla 12. srpna v pražském kině Atlas. Pro veřejnost bude filmová pohádka uvedena 14. srpna v pražské Lucerně. V titulních rolích uvidíme Vojtěcha Dyka, Tomáše Kluse a Zdeňka Piškulu.

Nová hudební pohádka bude protkaná hudbou Jaroslava Uhlíře a Michala Novinskiho. Půjde o filmovou verzi dětských minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka (Budulínek, Karkulka, O dvanácti měsíčkách a Šípková Růženka), které jsou na repertoáru Národního divadla v Praze. Místo miniopery Budulínek však doplnil scénář čtvrtý příběh o třech bratrech, který ostatní vyprávěné pohádky propojuje. Jde o první film, ve kterém má malou roli i Jaroslav Uhlíř.

Natáčení filmu probíhalo od června do října 2013 mj. v obci Ledčice, na zámku Žleby, také u Čestic, v Hluboké nad Vltavou, ve Velharticích a na Děčínském Sněžníku. Na přelomu ledna a února 2014 se dotáčel příběh O dvanácti měsíčkách na Ještědu.

Při natáčení herci zpívali živě, hudbu měli v malých sluchátkách. Soundtrack nahrál Český národní symfonický orchestr.20140813-tri-bratri
(bioscop)