Obří čínskou delegaci vede Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, který bude na fóru pronášet úvodní slovo. (Lintao Zhang/Getty Images)
Obří čínskou delegaci vede Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, který bude na fóru pronášet úvodní slovo. (Lintao Zhang/Getty Images)

Na konci tohoto týdne prijede do Prahy pět set čínských byznysmenů a politiků, kteří se budou účastnit na obřím summitu "CHINA INVESTMENT FORUM 2014". V rámci ekonomické spolupráce je naplánováno jejich setkání s podnikateli a politiky z Česka i dalších zemí střední a východní Evropy. Akci vede někdejší ministr obrany, manažer kampaní ČSSD či šéf Českých aerolinií, Jaroslav Tvrdík. Akci zaštiťuje prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.

Obří čínskou delegaci vede Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, který bude na fóru pronášet úvodní slovo. Existuje však důvodné podezření, že tento muž je přímo zapojen do zločinů proti lidskosti, probíhajících na území Číny. Čeští aktivisté za lidská práva oznámili, že hledají zákonnou možnost, jak na něj po jeho příjezdu podat oficiální žalobu za zneužívání moci a připravují „masové šíření dokumentů dokazujících jeho zločiny“.

„Stálý člen ústředního politbyra Komunistické strany Číny Čang Kao-li úzce následoval genocidní politiku 'očerňování, blokování finančních prostředků a fyzické likvidace' a aktivně vykonával perzekuci během svých funkčních období v Guangdongu, Shenzhenu, Shandongu, Tianjinu a dalších lokalitách,“ uvádí občanské sdružení Lidská práva bez hranic o. s. (LPBH).

Podle LPBH vedla činnost Čanga Kao-liho „k tisícům případů, kdy byli praktikující Falun Gongu nezákonně unášeni, zavíráni do vazby, odsouzeni a mučeni, což mělo za následek zranění, trvalá postižení a smrt. Je podezřelý ze spáchání zločinu genocidy, zločinu mučení a zločinu proti lidskosti.“

Vyšetřovací zpráva WOIPFG

Světová organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu (WOIPFG) [1] publikovala seznam [2] hlavních vládních úředníků takzvaného Úřadu 610 v provincii Šan-tung (Shandong), kteří se aktivně podíleli na pronásledování duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun Kungu)  [3a,3b]. Čang Kao-li je jedním z nich.

Záznamy činnosti pana Čanga Kao-liho v oblasti Čínské lidové republiky vzbuzují důvodné podezření z účasti na násilných represích následovníků Falun Gongu, kteří jsou Evropským parlamentem [4], Amnesty International [5] a OSN [6] považováni za vězně svědomí.

Čang Kao-li v době svého působení na pozici guvernéra provincie Šan-tung a tajemníka Čínské komunistické strany v provincii Šan-tung opakovaně útočil a popouzel veřejnost proti Falun Gongu ve svých veřejných či interních proslovech v období 2002-2003 [7,8,9]. Během svého působení na pozici tajemníka Čínské komunistické strany ve městě Šen-čen (Shenzhen) v provincii Kuang-tung (Guangdong) předložil v březnu 2001 plán postupu zaměřeného na takzvaný „tvrdý úder“ proti Falun Gongu [10].

Provincie Šan-tung patří mezi oblasti Číny, kde byly zaznamenány nejtvrdší represe duchovního hnutí Falun Gong. Do 15. listopadu 2003 bylo podle záznamů WOIPFG potvrzeno 54 úmrtí následovníků Falun Gongu v důsledku represí, v průběhu funkčního období Čanga Kao-liho.

Represe naplnily skutkovou podstatu genocidy

11. listopadu 2009 přijal po dvou letech vyšetřování španělský soudce Ismael Moreno žalobu za genocidu a mučení [11] na pět vysokých představitelů Komunistické strany Číny, kteří se mají zodpovídat za svou roli při pronásledování duchovního hnutí Falun Gong. Poprvé soud uznal kampaň proti Falun Gongu za odpovídající definici genocidy z hlediska právního.

Mezi obviněnými jsou bývalý vůdce Číny Ťiang Ce-min (Jiang Zemin), Luo Kan (Luo Gan) - bývalý ředitel Úřadu 610, Po Si-laj (Bo Xilai) - bývalý ministr obchodu, Ťia Čching-lin (Jia Qinglin) - čtvrtý nejvýše postavený člen Strany a Wu Kuang-čcheng (Wu Guanzheng) - předseda interního disciplinárního výboru Strany. Čang Kao-li je podle zprávy WOIPFG také úředníkem spadajícím pod Úřad 610.

V dopise generálnímu tajemníkovi OSN z roku 2009 [12] uvádí bývalý místopředseda Evropského parlamentu Edvard McMillan Scott, že násilné represe Falun Gongu již dospěly do bodu, kdy je podle článku dva úmluvy o genocidě lze označit za neutuchající genocidu nevinné skupiny čínských obyvatel.

Úřad 610

Úřad 610 je kancelář vytvořená čínskými úřady za účelem sledování a likvidace hnutí Falun Gong a dalších náboženských skupin, které čínský režim označil jako pro režim "nebezpečné". Čínská strana jeho možnou existenci popírá.

Podle výroční zprávy z roku 2008 parlamentní komise pro Čínu amerického Kongresu byl Úřad 610 založen 10. června roku 1999, z tohoto data je také odvozen název úřadu. Jeho zakladateli byli bývalý prezident Ťiang Ce-min a člen politbyra Luo Kan. Úkolem Úřadu 610 bylo prosazení zákazu Falun Gongu a tvrdý zásah proti jeho stoupencům. Od roku 2007 stál v jeho čele člen stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang.

Další zprávu o Úřadu 610 podávají kanadští právníci David Kilgour a David Matas. Ti 31. ledna 2007 vydali doplněnou vyšetřovací zprávu o obvinění z odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu v Číně s názvem „Bloody Harvest“ (Krvavá sklizeň). Předkládají v ní záznam příkazu prezidenta Ťiang Ce-mina ke zřízení speciálního úřadu za účelem pronásledování Falun Gongu.

Na úředníky z kanceláře 610 narazil při svém vyšetřování také čínský obhájce Kao Č'-šeng. O vyšetřování případů mučení praktikujících Falun Gongu ve vězeních a pracovních táborech a působení úřadu 610 se zmiňuje ve své knize Za čínu spravedlivější (China More Just), kterou vydalo nakladatelství Broadpress. Český překlad knihy vydalo nakladatelství Marek Belza. Právník v knize uvádí, že v Číně se úřadu přezdívá "Čínské gestapo".

Média blízká hnutí Falun Gong hovoří o tajné dohodě bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina a Komunistické strany Číny o spuštění pronásledování. Podle příznivců Falun Gongu byli někteří čínští pohlaváři v zahraničí zbaveni diplomatické imunity a postaveni před soud.

Případy pronásledování

Rekonstrukce mučení stoupenců Falun Gongu ve vězení prostřednictvím násilného krmení umělohmotnou hadičkou v oblasti Šan-tung. (en.minghui.org)
 

Některé případy pronásledování Falun Gongu během funkčního období Čanga Kao-liho ve městě Šen-čen v provincii Kuang-tung a v provincii Šan-tung jsou zdokumentovány na stránkách minghui.com spjatých z hnutím Falun Gong. Níže uvádíme odkazy na některé z nich.

Následovník Falun Gongu Kao Šu-chua (Gao Shuhua) z města Wej-fang (Weifang) byl podle zprávy na minghui.org umučen k smrti během násilného krmení (viz foto vlevo) 27. března 2003 policií v Okresním záchytném centru Weicheng ve městě Wej-fang.

<<<FOTO: Rekonstrukce mučení stoupenců Falun Gongu ve vězení prostřednictvím násilného krmení umělohmotnou hadičkou v oblasti Šan-tung. (en.minghui.org)

Linky na další případy nalezenete ZDE

Článek byl aktualizován 28.8.2014


Čtěte také:

Marta Kubišová a koncert „Svědomí nelze koupit“ na podporu lidských práv v Číně

POZNÁMKY:

[1] (WOIPFG) World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong, http://www.upholdjustice.org Tel: (347)448-5790 Fax: (347)402-1444 P. O. Box 84, New York,USA 10116

[2] Investigation Report on the "610 Office" Shandong Province, http://www.upholdjustice.org/node/19

[3a] doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th.D., profesor Karlovy univerzity, autor knihy Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí. „Proti hnutí Falun Gong čínské úřady vystupují s mimořádnou tvrdostí a jednají vůči němu násilně, aniž by k tomu měly srozumitelný důvod,“ uvedl Zdeněk Vojtíšek na tiskové konferenci v Senátu PČR v roce 2011. http://www.zvojtisek.cz/

[3b] Falun Gong se skládá ze čtyř cvičení ve stoje a meditace v sedě; současně také vyžaduje nepřetržitě se snažit žít podle principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

[4] Europian parliament, Resolution on organ harvesting in China 2013/2981(RSP).

[5] Amnesty International, link již neexistuje

[6] United Nations,http://www.falunhr.org/index.php?option=content&task=category&id=111%A7ionid=8&Itemid=task=category&id=111%A7ionid=8&Itemid=

[7] Zhang Gaoli, as the acting Governor of Shandong province gave a report on government works at the Shandong Province 5th session of the 9th People's Congress on March 21, 2002. Více zde

[8] People's Net December 13, 2002 Report. Více zde

[9] Zhang Gaoli's speech at the work meeting of Shandong province CCP Committee in 2003. Více zde

[10] Xinhua News Service report on March 19, 2001 in Shenzhen. Více zde

[11] Španělsko, http://hrlf.net/doe-vs-jiang-zemin/

Provincie Šan-tung
Další případy

Fotografie dokumentů s proslovy a nařízeními Čanga Kao-liho

Zhang Gaoli - documents
4.6.2003 - Projev tajemníka provincie Zhang Gaoli na pracovní schůzi výboru provincie Šan-tung: „Rozhodně potlačovat „Falun Gong“ a jejich narušující činnosti, důrazně uskutečnit jednotlivá opatření pro kompletní zajištění bezpečnosti společnosti.“
Zhang Gaoli - documents
4.6.2003 - Projev tajemníka provincie Zhang Gaoli na pracovní schůzi výboru provincie Šan-tung: „Rozhodně potlačovat „Falun Gong“ a jejich narušující činnosti, důrazně uskutečnit jednotlivá opatření pro kompletní zajištění bezpečnosti společnosti.“
Zhang Gaoli - documents
8.12.2002 Při průzkumu oddělení Veřejné bezpečnosti a petičního oddělení pod provincií Šan-tung (Zhang Gaoli) zdůrazňuje: „Rozhodně potlačovat různé pachatele trestných činů a podkopavající činnost „Falun Gongu“. Udržování postoje vysokého tlaku na různé trestné činnosti rozhodně neuvolňujeme, aby pachatelé ztratili odvahu a neměli kde se schovat.“
Zhang Gaoli - documents
8.12.2002 Při průzkumu oddělení Veřejné bezpečnosti a petičního oddělení pod provincií Šan-tung (Zhang Gaoli) zdůrazňuje: „Rozhodně potlačovat různé pachatele trestných činů a podkopavající činnost „Falun Gongu“. Udržování postoje vysokého tlaku na různé trestné činnosti rozhodně neuvolňujeme, aby pachatelé ztratili odvahu a neměli kde se schovat.“
Zhang Gaoli - documents
21.3.2002 Zpráva o činnosti vládního zástupce guvernéra Zhang Gaoli. „Podle zákona potlačil a bránil nepřátelské síle a „Falun Gongu“ a jeho podkopávající činnosti, stabilizoval politickou situaci a společnost.“
Zhang Gaoli - documents
21.3.2002 Zpráva o činnosti vládního zástupce guvernéra Zhang Gaoli. „Podle zákona potlačil a bránil nepřátelské síle a „Falun Gongu“ a jeho podkopávající činnosti, stabilizoval politickou situaci a společnost.“
Zhang Gaoli - documents
21.3.2001, Xin Hua agency. „Důležité body, které zdurazňuje Zhang Gaoli jsou následující: Rozhodně potlačujeme Falun Gong...“
Fotografie dokumentů s proslovy a nařízeními Čanga Kao-liho.