20140903-zikmund
Miroslav Zikmund v roce 2009 ve Zlíně. (Kateřina Sulovská/Wikimedia Commons)
Žánr: Dokumentární
Česko, 2013, 75 min

Režie:
Petr Horký

Scénář
: Petr Horký

Kamera:
Pavel Otevřel

Hudba:
Radůza

Hrají:
v archivních materiálech vystupují Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, Edmund Hillary, Haroun Tazijef a další neuvěřitelná plejáda státníků, lovců lebek, válečníků uniformovaných i domorodých … 

Do našich kin přichází životopisný snímek tvůrce Petra Horkého s názvem Století Miroslava Zikmunda, který byl realizován během tří let, od r. 2011 do letošního jara. Film nám přináší opravdu jedinečný pohled na neklidnou historii 20. století očima cestovatele, který měl možnost projet a poznat celý svět.

Data o Miroslavu Zikmundovi, příteli a společníkovi Jiřího Hanzelky, jsou podána osobitým způsobem: „Muž, jenž byl počat za Rakousko-Uherské monarchie, se narodil pět měsíců po vzniku první republiky, přežil 2. světovou válku, pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém, setkal se s prezidenty i lidojedy... Seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného" kapitalismu, zažil nástup komunismu i jeho pád. Dožil se i toho, že byl státní bezpečností označen jako ´nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti´."

Miroslav Zikmund, narozen 1919 v Plzni, je českým cestovatelem a spisovatelem. Již na vysoké škole měl to štěstí potkat Jiřího Hanzelku, který se navždy stal jeho přítelem a spolehlivým společníkem na cestách i spoluautorem knih, které společně vydali. Na svých cestách po Africe, Jižní Americe, Asii a Oceánii v 50. až 60. letech udělali velké množství fotografií a natočili ohromné množství filmového materiálu, jehož dokumentární cena je značná.

„Všichni známe Miroslava Zikmunda jako fenomenálního cestovatele a cestopisce. Ale málokdo ví, že tento bezmála stoletý muž si sedmdesát let denně píše deník. A teď dal souhlas, abychom tyto deníky zpracovali. Snad nikdo na Zemi nemůže popsat poslední bouřlivé století lidstva na unikátních osobních zkušenostech tak, jako on...“ uvádí Petr Horký, režisér filmu, na piranhafilm.cz.

V roce 2000 podnikl Petr Horký spolu s Miroslavem Zikmundem a M. Náplavou historickou cestu za vzpomínkami velkého cestovatele, na Cejlon, vlastně dnešní Srí Lanku. Z této cesty vznikla kniha i film Sloni žijí do sta let. Část tohoto snímku se také objeví ve Století Miroslava Zikmunda. Na své původní první cestě věnovali cestovatelé Hanzelka a Zikmund tomuto ostrovu celou jednu knihu – Cejlon, ráj bez andělů (1975).

20140903-zikmund2
(biskop.cz)