
Kambodžská policie zatkla minulý měsíc gang obchodníků s lidskými orgány, který fungoval z místní vojenské nemocnice. Jedním ze zatčených byl čínský doktor a profesor, který působil v roli poradce gangu. V ČLR jsou státem organizované odběry orgánů běžné, zejména ve vojenských nemocnicích. Nyní tyto kontroverzní praktiky doktoři vyvážejí za hranice Číny.
Dr. Torsten Trey, ředitel neziskové profesionální organizace Lékaři proti nuceným odběrům orgánů (DAFOH), poznamenal, že v tomhle případě nejde o kopírování přesného modelu, jak funguje v Číně, „nicméně to vypadá, že jde o systematický přístup, jak podpořit obchod s orgány v oblastech, kde předtím žádné obchody s orgány nebyly“.
Čínský doktor, který byl při razii zadržen, zaučoval místní lékaře v transplantacích orgánů, praxi, na kterou jsou v Číně podle odborníků využíváni především odsouzenci na smrt a političtí vězni.
Většinu pacientů v zařízení tvořili údajně Číňané a Vietnamci, zatímco dárci byli místní Kambodžané. Noviny Deum Ampil přinesly zprávu, že několik Kambodžanů si vloni nechalo vyjmout jednu z ledvin ve vojenské nemocnici Preah Ket, postavené Čínou. Zpráva citovala nejmenovaného doktora, který uvedl, že ledviny se prodaly čínským pacientům za cenu 35 – 40 tisíc amerických dolarů, přičemž dárci obdrželi pouhých 5 tisíc dolarů.
Zatčený čínský lékař „je profesor a byl do nemocnice pozván. Není tu pořád, jen, když je třeba“, citoval deník The Cambodia Daily Keo Thea šéfa policejního týmu, který zásah provedl.
„Skutečnost, že je v kambodžské vojenské nemocnici čínský profesor, očividně někdo se znalostmi a zkušenostmi, je zajímavá. Zaprvé, jelikož jde o vojenskou nemocnici, a ne privátní prostředí, musí se to dít se souhlasem vlády nebo jistých politiků,“ domnívá se Dr. Trey a doplňuje: „V tomto ohledu je systém podobný čínskému dodavatelskému řetězci s orgány, jenž je také soustředěn kolem vojenských nemocnic.“
V Číně je rozdíl ten, že jsou tam odsouzenci na smrt a vězni svědomí, zejména stoupenci Falun Gongu[1] (Fa-lun kungu), tedy lidé vězněni za svoji víru, zabíjeni pro své orgány, a tudíž lze využít i orgány, které by se nedaly získat od dobrovolných dárců, aniž by zemřeli, například srdce či játra.
V Kambodži na druhou stranu jde patrně pouze o černý obchod s ledvinami, které se od místních vykupují za hotovost. Dopad je však i tak velký. „V sázce je to, že Čína podkopává etické standardy v jiných zemích,“ varuje Trey.
Krátce po razii, které předcházelo několikaměsíční vyšetřování, se do věci vložila kambodžská policie, která veškeré další diskuze uzavřela tvrzením, že dárcovství bylo dobrovolné. Ministr obrany navíc osobně policejní zátah kritizoval se slovy: „Článek informoval, že šlo o černý obchod s ledvinami, ale operace byla dobrovolná.“
Opoziční politici a nevládní organizace nejsou tvrzením vlády přesvědčeni.
„Vždy, když je do nějakého zločinu v Kambodži zapleten vysoce postavený vojenský důstojník, je to otázka, zda bude hnán k zodpovědnosti,“ říká Phil Robertson, zástupce ředitele asijské sekce Human Rigts Watch.
Opoziční vůdce Sam Rainsy se vyjádřil, že obvinění z nelegálních obchodů s orgány „jsou pouze špičkou ledovce,“ napsal The Cambodian Post.
Přeložil Ondřej Horecký

[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.
Čtěte:
Kniha s drsnou pravdou vychází. Čínští transplantologové se snaží předejít veřejné kritice