Olga Lounová vystoupí na koncertu Svědomí nelze koupit. „To, jak tvrdým způsobem zasáhli a stále zasahují proti Falun Gongu, je velmi nemorální“ (www.olgalounova.cz)
Olga Lounová vystoupí na koncertu Svědomí nelze koupit. (www.olgalounova.cz)

Olga Lounová je česká zpěvačka, herečka a rallye závodnice. V současné době vystupuje na koncertech s kapelou. Hraje na klavír a kytaru. Skládá si vlastní hudbu i texty. Napsala duet, který nazpívala s Karlem Gottem Dál za obzor.  Jednou z nejúspěšnějších skladeb byla Láska v housce s Xindlem X a píseň K výškám. Hrála v několika českých filmech a televizních seriálech.

Se skladbou K výškám v mezinárodní soutěži Amberstar posbírala veškerá ocenění včetně Grand ceny. Hereckého uplatnění se jí dostalo také v seriálu České televize Vyprávěj a Ošklivka Katka. 26. 4. 2011 vydala svou první studiovou desku Rotující nebe. Ve volném čase se věnuje malým sourozencům, jízdě na koni a aktivní účasti na charitativních akcích.

V současnosti se připojila k Martě Kubišové, Jitce Hosprové, Janu Potměšilovi, Janu Budařovi a dalším umělcům a osobnostem, kteří vystoupí na koncertu nazvaném „Svědomí nelze koupit“. Co ji přimělo k účasti na koncertu a na co se diváci mohou těšit, jsme se zeptali přímo jí.

 

svedomi poster c 600px
Olga Lounová vystoupí na koncertu Svědomí nelze koupit.

Co vás motivovalo k tomu, abyste se připojila k projektu „Svědomí nelze koupit“ a co tím vlastně chcete divákům a veřejnosti sdělit?

Chtěla bych upozornit na porušování základních lidských práv, které se bohužel i v dnešní době na naší planetě stále děje, přestože platí mezinárodní úmluva o dodržování. Víte vlastně vy, jaká jsou základní lidská práva a co do nich patří? Myslím, že by se takové věci měly děti učit již od základní školy.

Při nedávném příjezdu obří čínské delegace podnikatelů do Prahy se dostaly na veřejnost informace o tom, že šéf čínské delegace Čang Kao-li je důvodně podezřelý z účasti na genocidě duchovního hnutí Falun Gong[1] (Fa-lun Kung). Reagovala jste na to tak, že jste na kanálu YouTube zveřejnila video k písni „Daddy dictator“, k němuž jste připojila informace o pronásledování Falun Gongu čínským režimem. Proč jste to udělala?

Abych poukázala, jaké diktátorské zrůdnosti čínská vláda podniká proti tomuto hnutí. Falun Gong je především mírumilovné hnutí, které ozdravuje mysl nebo jak se správně říká - ve zdravém těle zdravý duch - a zdravé mysli se nikdy nelíbí diktatura a cenzura v jakékoliv podobě.  A navíc se díky společnému cvičení shromažďovaly davy, což se samozřejmě čínské vládě nelíbí, protože jakékoliv shromažďování fyzicky zdatných jedinců by jednoho dne mohlo ohrozit celý systém. To, jak tvrdým způsobem zasáhli a stále zasahují, je velmi nemorální.

Myslíte si, že umění, ať už hudební, divadelní či literární, by mělo reflektovat současnou situaci porušování lidských práv v Číně? Chystáte se například vy sama vytvořit nebo nazpívat nějakou skladbu s tímto tématem, podobně jak to udělali například Guns and Roses se svým albem Chinese Democracy?

Umělci vždy reflektovali a stále reflektují situaci ve světě nebo kolem sebe a jako jedni z mála, stejně jako média a novináři, mají stále obrovskou schopnost ovlivňovat. Ne nadarmo se dříve propaganda děla skrze nejlepší umělce doby. Moje skladby jsou velmi často motivované společenskými tématy. V současné době se chystá na svět moje nová skladba Milion slz, věnovaná problematice na Ukrajině. Premiéra videoklipu bude tuto neděli na mém Facebooku.  

Připravujete právě teď nějakou novou akci, na kterou byste chtěla naše čtenáře pozvat nebo prozradit, co na ní uvidí?

Chtěla bych, aby se připojili do sbírání plastových víček, protože tak mohou pomáhat zadarmo a snadno a přesto pomáhat. Denně se v ČR vypije 5 milionů plastových lahví, což je 9 tun plastových víček, které mohou pomáhat potřebným. Jinak chystám novou motivační desku a muzikál Mamma Mia.

Děkujeme za rozhovor.Nový song Lounové
- REVOLTA - Znáš ten pocit


Osobní stránky Olgy Lounové


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.


Čtete také:

Rozhovor: Olga Lounová - i když občas zpívám o lásce, spíše se zabývám morálními hodnotami

Olga Lounová pokřtila nové album a DVD. Láska, akrobacie, rallye a vyspělejší životní nadhled

Recenze: Rotující nebe - Olga Lounová pokřtila nové album