Úřední vozidla přepravující dezinfekční prostředky, konec září. (Screenshot/163.com)

Na pokračující epidemii horečky dengue onemocnělo v provincii Kuang-tung (Guangdong) téměř jedenáct tisíc lidí, uvedlo místní Provinční centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Zatím byla nahlášena jen tři úmrtí.

To je šestnáctinásobný nárůst oproti loňskému roku ve stejném období. V průběhu minulého týdne bylo každý den hlášeno ve dvaceti městech na 600 až 900 nových případů. Deset procent případů je klasifikováno jako závažných, mezi nimi je polovina starších lidí.

Horečka dengue je nemoc přenášená tropickým komárem; mezi její příznaky patří vysoké horečky, bolesti svalů a kloubů, kožní vyrážky, bolesti hlavy a krvácení. V nejtěžších případech může vést až k úmrtí v důsledku ztráty krve a poklesu krevního tlaku.

20140928-postrik2
Městské úřady v Kuang-čou vyslaly expediční týmy, které nanášejí postřik proti komárům od dveří ke dveřím. (Screenshot/China National Radio)

Přes devět tisíc nakažených je zaznamenáno ve městě Kuang-čou (Guangzhou). Zde městské úřady vyslaly expediční týmy, které nanášejí postřik proti komárům u každého domu. Někteří obyvatelé to však nesou s nelibostí, postřiky jsou pro ně nepohodlné a některé z úředních vozidel přepravujících dezinfekční prostředky byly podle čínských médií napadeny cihlami.

Letos vypukla horečka dengue o mnoho dříve než v minulých letech, kdy přišly těžké případy až v říjnu či listopadu, sdělil v Čínské ústřední televizi Che Ťien-feng (He Jianfeng), ředitel Kuangtungského provinčního centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Dodal také, že vzhledem k tomu, že na horečku nejsou dosud k dispozici žádné specifické léky nebo vakcíny, jediným bojem obyvatel je eliminovat veškerou stojatou vodu v blízkosti obydlí a zamezit tak líhnutí komárů. Doufá však, že zlom v boji s nemocí přijde již letos v říjnu.

Přeložil a upravil: Michal Cabejšek small United States