Symfonický orchestr Shen Yun v Carnegie Hall,‭ ‬27.‭ ‬října‭ ‬2013.‭ (‬Dai Bing/Epoch Times‭)

Co mohou letos příznivci klasické hudby či východních melodií závidět Spojeným státům a Kanadě‭? ‬Unikátní turné‭ ‬Symfonického orchestru Shen Yun, které (zatím) velkou louži nepřekročí.

Milovníci jevištního umění už zajisté znají newyorský soubor Shen Yun Performing Arts,‭ ‬který několikrát vystoupil i u nás.‭ ‬Součástí souboru je živý orchestr o zhruba‭ ‬40‭ ‬umělcích,‭ ‬spojující tradiční čínské a klasické západní nástroje.

Kouzelné melodie originálních skladeb Shen Yun dovedly mnohé z publika k přání zažít na vlastní uši a oči orchestr nejen jako doprovod k tanečním číslům,‭ ‬ale jako samostatný umělecký celek.‭ ‬A toto přání bylo vyslyšeno.‭ ‬Hudební tělesa čtyř souborů Shen Yun se spojily v jeden grandiózní symfonický orchestr o sto hudebnících‭ – ‬a tak vznikl Symfonický orchestr Shen Yun.

Toto těleso debutovalo v roce‭ ‬2012‭ ‬v Carnegie Hall.‭ ‬O rok později se tam orchestr vrátil a navíc navštívil i dalších šest slavných síní v USA.‭ ‬A letos‭? ‬Turné zatím neopustí americký kontinent‭… ‬Začíná‭ ‬4.‭ ‬října v Boston Symphony Hall a končí‭ ‬27.‭ ‬října na Floridě.

Symfonický orchestr Shen Yun využívá sílu a preciznost západního orchestru,‭ ‬aby vyzdvihl zvuk starobylých čínských nástrojů,‭ ‬jako jsou dvoustrunné‭ „‬čínské housle‭“ ‬erhu či křehká loutna pipa.‭ ‬Toto spojení je v klasické hudbě něčím převratným.

‭„‬Klaním se skladatelům a jejich schopnosti skloubit tyto dvě odlišné skupiny hudebních nástrojů.‭ ‬Nádhera,‭“‬ řekl po koncertu v Carnegie Hall Per Brevig,‭ ‬dirigent a profesor vyučující na prestižní umělecké škole Juilliard School.

Repertoár původních skladeb Shen Yun čerpá z pěti tisíc let čínské kultury a zachycuje duchovní podstatu Říše středu,‭ ‬jež se pohybuje od vznešené císařské hudby až po výrazné lidové melodie.

Orchestr rovněž složí poctu západní klasické hudbě tím,‭ ‬že odehraje známá díla Berlioze a Dvořáka.‭ ‬Na koncertu vystoupí také čínští zpěváci,‭ ‬kteří unikátním způsobem spojují tradiční styl zpěvu bel canto s čínskými texty svých písní.

‭„‬Všechny naše skladby byly původně tanečním doprovodem...‭ ‬Abychom skladby mohli předvést na tomto koncertu,‭ ‬museli jsme je přepracovat tak,‭ ‬aby seděly požadavkům vystoupení symfonického orchestru,‭ ‬ve kterém se všechny obrazy vykreslí jen prostřednictvím hudby,‭“‬ prozrazuje o svém nelehkém úkolu skladatel Gao Yuan,‭ ‬jenž vás ve svém‭ ‬rozhovoru na webu Shen Yun zavede pod povrch této nádherné hudby.
Ohlasy publika