Demonstranti na náměstí Times Square v New Yorku podporují hongkongské prodemokratické hnutí. (Cai Rong/Epoch Times)

Česká republika následuje demokratickou tradici. Podporuje boj o svobodu v daleké zemi

Předcházely tomu fotografie na Facebooku: pocit davu a vzdáleného volání a časté slůvko „umbrella“. Deštník. Na fotkách bylo také vidět pláštěnky a – déšť. Postupně se člověk seznamuje s „deštníkovou revolucí“.

Sametová byla u nás, v Hongkongu následuje – deštníková.

A přineste si deštníky!

Množí se výzvy – přijďte v pondělí na Václavák a přineste si deštník! Jde o 6. října v Praze, pod sochou sv. Václava, od 17 hodin.

Na sociálních sítích to nelze přehlédnout, a v médiích již také ne. „Podpořme demokracii, svobodu a mír v Hongkongu, vyjádřeme odpor k čínské agresi a represím, ke kolaboraci a zradě českých čelních představitelů, … kteří represálie čínského vedení schvalují a podporují,“ znějí výzvy.

20141004-hk
„Pokud tu je nějaká šance na změnu k lepšímu pro Tibeťany, musí přijít právě z Číny. Proto bychom měli podporovat deštníkovou revoluci!“

„Tentokrát, společně, nedovolíme Číně, aby zopakovala události z náměstí Nebeského klidu. Kéž by se deštníková revoluce rozšířila do celé Číny a kéž by v Číně zavládla demokracie,“ přeje si Tenzin Tsogyal.

Vypadá to, jakoby se zvedala vlna.

Čínský host řekne pár slov

Pod koněm sv. Václava má v pondělí vystoupit pan Kuo Ťü-feng (Guo Jufeng), čínský host, který na konci svého krátkého proslovu má v úmyslu pozvat přítomné na následující večerní akci v prostorách Pražské křižovatky, koncert „Svědomí nelze koupit“, na podporu lidí nespravedlivě stíhaných čínským totalitním režimem, a na kterém chce Kuo podat svědectví ohledně své perzekuce.

Pan Kuo během své návštěvy projevil přání navštívit v Praze ta místa, která mají souvislost s pádem komunistického režimu zde. Pro Číňana, který zažil věznění a represe domácího režimu, mohou tato místa symbolicky poskytnout velký příslib pro budoucnost jeho národa.


Více na:
Global Solidarity with Hong Kong - Czech Republic a Přineste deštníky na podporu Hongkongské demokracieČtěte také:

Praha: Čeští aktivisté podpoří boje za demokracii v Hongkongu rozevřenými deštníky na Václavském náměstí

Nejnovější vývoj událostí v Hongkongu


Hongkong: K deštníkové revoluci se přidávají i lidé ze zahraničí – fotogalerie


Hongkong: Deštníkovou revolucí za demokracii