Výtvarná podpora Hongkongu. (Z. Danková/ET ČR)

Kůň svatého Václava, patrona české země, shlížel již na mnohá shromáždění, události a revoluce. Nejinak tomu bylo v pondělí 6. října odpoledne, kdy se při úpatí jezdecké sochy sešlo shromáždění k poklidné podpoře hongkongských studentů, kterým právě v těchto dnech jde o volební právo a potažmo o svobodu a nezávislost na čínském režimu.

Desítky lidí přišly s tibetskými vlajkami, se žlutými i jinobarevnými deštníky a ozdobeni žlutou  stužkou, symbolem „deštníkové revoluce“. Stužky dostávali všichni příchozí;  Pražanů sice nepřišlo mnoho, daleko více však bylo vidět asijské tváře.

Do mikrofonu hovořil zástupce sdružení Pro Tibet Milan Opavský, kterého vystřídal zástupce pro svobodný Vietnam. Mluvčí vyjádřil naději, že po svobodě Hongkongu přijdou na řadu další země a že štafeta svobody doputuje až do Číny. Etnikum pražských Vietnamců posílila skupinka, která sem přijela podpořit svobodu Hongkongu z Karlových Varů.

Promluvili zde také dva pozvaní hosté. Jedním byl pan Kuo Ťü-feng (Guo Jufeng), Číňan, který do Prahy přijel z Německa a vypověděl, co byl nucen prožít během jednoho roku věznění, jako vězeň svědomí, v Číně.

Druhý host do Prahy přijel na kole přímo z Hongkongu, odkud vyrazil už před šesti měsíci. Svůj obdivuhodný výkon korunoval proslovem na Václavském náměstí, kde pozdravil přítomné a mluvil o naléhavé situaci, v níž se bývalá britská kolonie právě nachází. Podpora českých aktivistů jej velmi dojala.

Když Pražané četli slogan „Hongkong Today, Vietnam Tomorow“, překvapeně si uvědomili, že malá vietnamská komunita zde rovněž touží, aby v její vlasti zavládla svoboda.

Všem příchozím šlo o podporu svobody pro lidi žijící v totalitních režimech, což upřímně a s entuziasmem vyjádřili deštníky, slovy, fotografováním nebo žlutou stužkou pripevněnou na klopě.

20141007-vaclavak

Host přímo z Hongkongu vypovídá o dění, ze kterého přijel na kole až do Prahy.

20141007-vaclavak2
Každému příchozímu byla nabídnuta žlutá stužka solidarity.

20141007-vaclavak3
Zástupce Pro Tibet volá po svobodě Tibetu a Číny.

20141007-vaclavak4
Asijské tváře pod koněm převažovaly.

20141007-vaclavak6
Vietnamská komunita si rovněž přeje svobodu pro svou vlast.


Čtěte také:

Hongkong: K deštníkové revoluci se přidávají i lidé ze zahraničí – fotogalerie

Hongkong: Deštníkovou revolucí za demokracii

Praha: Čeští aktivisté podpoří boje za demokracii v Hongkongu rozevřenými deštníky na Václavském náměstí

Nejnovější vývoj událostí v Hongkongu