Dav demonstrantů proti deštníkové revoluci (Caring Hong Kong Power, najatý pekingskou vládou, pozn. editora) napadl 3. října poklidné studenty v městské části Mongkok. (Poon Zai-shu/Epoch Times)

HONGKONG – Za násilnostmi, vyvolanými skupinami stavícími se proti tzv. deštníkové revoluci a hnutí Occupy Central v Hongkongu, stojí čínská vláda, tvrdí obyvatelé Hongkongu.

Protestující, kteří napadli studenty a sexuálně obtěžovali mladé demonstrantky, podle místních jednají na pokyn Pekingu.

„Je to, jakoby v Hongkongu probíhala ´kulturní revoluce´, nejvíc se bojíte těch, co stojí vedle vás,“ sdělil Epoch Times majitel obchodu v blízkém Šen-čenu (Shenzhen), z obavy o svou bezpečnost vystupující pod pseudonymem Lee. Podle něj většina těch, kdo protestují proti studentským demonstracím, hovoří akcentem z pevninské Číny.

Kancelář čínské ústřední vlády v Hongkongu již dlouho organizuje skupinky Číňanů z ČLR, aby vyvolávali násilnosti, říká Lee. Účastníci těchto protestů mají údajně slíbeno povolení usadit se natrvalo v Hongkongu. Lee tvrdí, že momentálně je tam takových osob na tisíce.

„Hodně Číňanů z pevniny nepracuje pro Čínu ze srdce. Vědí, co se děje, a dělají to pro peníze,“ prohlašuje Lee.

Několik stovek těchto jedinců je zastíněno asi 100 tisíci demonstranty okupujícími čtyři hongkongské čtvrti, nicméně i tak způsobují problémy, když protestující bijí, boří stany a roztrhávají transparenty.

Osoby stojící proti deštníkové revoluci napadli také několik žen. Jedna z nich řekla Amnesty International, že ji nějaký muž popadl za prsa, když stála 3. října s ostatními demonstrujícími ve čtvrti Mongkok. Dívka vypověděla, že tento muž napadl ještě další dvě ženy.

Některé z těchto násilníků organizuje spolek Caring Hong Kong Power (Starostlivá síla Hongkongu, SSH), založená v červnu 2011. Jak jsme již psali, tato organizace je financována Čínskou komunistickou stranou.

Večer 3. října se začaly po internetu šířit pokyny SSH připomínající lidem, aby si s sebou vzali modré stuhy, symbol protestů proti Occupy Central. Ve sdělení se mimo jiné píše, že „násilí je pro zajištění stability v Hongkongu nutné... Pokud selže všechno ostatní, bude vyslána (Lidová) osvobozenecká armáda, aby vyhubila vlastizrádce, kteří zradili Čínu“".

20141010-hongkong
Internetové pokyny organizace Caring Hong Kong Power vyzývají své členy, aby učinili násilné kroky vůči demonstrantům, jež nazývá „vlastizrádci“. (Weibo.com)
K násilí následně skutečně došlo, když se objevily sporadické útoky na mírumilovné demonstranty na několika místech ve městě.

 

„Jsou to triády (obecný název pro čínské zločinecké organizace), poznám jejich chování, urážky i metody. Někteří nejsou z Hongkongu, ale z pevninské Číny,“ pronesl fotograf Tchang Kcha-chung (Tang Kam-hong) v článku francouzských novin Libération.

Již nějakou dobu panuje podezření, že čínský režim používá násilí k umlčení těch, kdo ho kritizují.

Bývalý šéfredaktor deníku Ming Pchao (Ming Pao), Kevin Lau, byl letos v únoru pobodán a pořezán. Mnozí v Hongkongu mají za to, že za útokem stojí čínská vláda.

Majitele časopisu iSun Affairs Čchen Pchinga (Chen Pinga) vloni v červnu napadli gangsteři, když vycházel ze své kanceláře. iSun Affairs často kritizuje vedení Hongkongu a jeho napojení na Peking. „Možná jsem naštval pár lidí v komunistické straně,“ vyjádřil se Čchen.

Také majitel největší hongkongské mediální společnosti Next Media Jimmy Lai měl zkušenost s triádami. V červnu loňského roku do hlavní brány jeho rezidence narazilo auto a útočníci před ní nechali jako výstrahu sekyrku a sekáček na maso.


Čtěte také:

Hong Kong: Jednání s vládními předstviteli zrušeno. Studenti opět masově demonstrují

Hackeři plánují únik 51 databází čínské vlády. Chtějí podpořit demonstranty v Hongkongu

Šéf Hongkongu namočen do korupčního skandálu

Hongkong: K deštníkové revoluci se přidávají i lidé ze zahraničí – fotogalerie

Praha: Václavák 6. října zažíval podporu proti totalitě, počínaje Hongkongem a konče…?