Pod velkou fotografií vsi se nacházejí bohatě prostřené stoly s nakládanou zeleninou, džemy i kvítím. (Z. Danková/ET ČR)

Co dělat po nedělním obědě – vzít si noviny a ulehnout na gauč nebo si pustit televizi... nebo zajít k sousedům. V kulturáku je prý nějaká akce s jídlem... Inspirací se nabízí nepřeberně.

Podzimem zpravidla končí zahrádkářův rok. Ovoce, zelenina, brambory i jiné plody jsou již sklizeny; zbývá zazimovat zahrádku.

Pětice zahrádkářů na Vysočině ve Stříteži u Jihlavy se usnesla, že na říjnovou neděli uspořádají přehlídku výpěstků spojenou s ochutnávkou dezertů a závinů plněných ovocem ze svých zahrádek. Ve spolupráci s místní mateřskou školou přichystali ochutnávku báječných buchet, šátečků, závinů, džemů i likérů. A vzhledem k tomu, že vesnice bývala do války napůl německá, neřeknou zde závinu jinak než štrúdl a škubánky jsou pro ně prostě „šusterka".

V místním kulturním domě prostřeli ubrusy na stoly a snesli ukázky své tvořivosti a píle - džemy, povidla, likéry. Napekli štrúdly, šátečky, řezy, dorty. Co vše zhotovily a nastřádaly pilné hospodyňky, se mohli návštěvníci přesvědčit a navíc ochutnat. Jablečná „nutela" chutnala skvěle a dětem zcela jistě prospěje více než ta kakaová.

Ze skromných fondů se pro zájemce vařila i káva a čaj.

Výběr na stolech lákal chuťové pohárky a na to, co vám chutnalo nejvíce, jste mohli obdržet i vytištěný recept.

Zdejší školka, která obdržela certifikát přírodní zahrady, se rovněž podílela svými plodinami. Jak řekla ředitelka školky L. Sedmíková, ve školní zahradě se děti odmala učí sít a pěstovat semínka a zbavit záhonky plevelu. Lepší průprava pro budoucí zahrádkáře snad ani nemůže být.

 

20141012strudlydzemy1
Mrkvové šátečky – mrkev je zde zvykem do pečiva  hodně používat, počínaje tradicí mrkvanců, podle kterých se jmenuje také polenská pouť. (Z. Danková/ET ČR)

20141012strudlydzemy2a
Štrúdly plněné ovocem.

20141012strudlydzem3
Závin mrkvancový, opět plněný mrkví.

20141012strudlydzem4
Další z řady pečených štrúdlů.

20141012strudlydzem6
Jablečný dort (+ recept).

20141012strudlydzem8
A tyto květy k jídlu nejsou – durman obecný, jedovatá lilkovitá rostlina, zvaný také andělská trumpeta. (Z. Danková/ET ČR)