Policie nabíhá do davu demonstrantů na Lung Wo v Hongkongu, aby je rozehnala, 14. října 2014. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

HONGKONG – Stovky policistů vtrhly na výpadovku Lung Wo nedávno obsazenou prodemokratickými demonstranty a za použití násilí ji vyčistily. Dav byl přinucen ustoupit na své bývalé pozice.

Lung Wo je jednou z hlavních tepen Hongkongu spojující ostrov s pevninou, kterou protestující v překvapivém útoku obsadili v úterý odpoledne poté, co se policii podařilo vytlačit je v úterý ráno z Queensway, dalšího rušného tahu městem.

V Lung Wo demonstranti obsadili také důležitý tunel a zablokovali dopravu. Policejní zákrok načasovaný na třetí hodinu ranní byl rychlý a tvrdý, za použití štítů, obušků a pepřových sprejů. Podařilo se jim také ulici kompletně zbavit zátarasů.

Jeden z protestujících byl povalen na chodník a zaklekli ho dva příslušníci, načež dorazili další dva policisté, kteří mladíka kopali do hlavy. Co se stalo pak, již nebylo vidět, neboť ostatní policisté zabránili reportérům v pozorování.

20141015 HK lungwo2

foto: Demonstranti s deštníky stojí uprostřed Lung Wo, důležitého dopravního tahu v Hongkongu, v očekávání zásahových policejních sil. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)


Policie předem vydala varování, že hodlá použít síly. Studenty s deštníky na druhé straně tunelu muži zákona bili obušky. Demonstrující byli vytlačeni zpět do oblasti, kterou poslední dva týdny okupují. Mnozí z účastníků protestu byli náhlou změnou ´status quo´ zaraženi.

„Tuhle silnici jsme potřebovali, abychom mohli vést rozhovory s vládou, teď nemáme nic,“ naříkala Lee Ki, 21letá studentka strojírenství. „Viděla jsem, jak policisté bijí protestující, včetně žen, za použití hodně hrubé síly. Používali pepřové spreje,“ dodala Ki.

Studenti se od konce září snaží přimět vedení Hongkongu k formální diskuzi o zavedení demokratičtějších metod správy města bez zasahování Čínské komunistické strany.

Hongkong je bývalou britskou kolonií, která přešla zpět do rukou Pekingu v roce 1997 se slibem, že bude pomalu zavedena demokracie a zachována jistá forma nezávislosti na ČLR. Toto ujednání má podle dohody platit 50 let od předání.

Někteří z davu na Lung Wo projevili po zásahu své zklamání. „Vláda jasně dala najevo, že neustoupí. Ztratil jsem všechnu naději, tato vláda je příliš chladnokrevná,“ prohlásil Calvert Law, 40letý nakladatel.

Článek v angličtině