Aniž by znali skutečnost, že v Jihlavě se letos bojuje o stavbu spalovny, úvodní znělka festivalu od režiséra Jana Němce pochází právě z prostředí spalovny odpadů. „20 sekund evokuje otázku, zda opravdu hrozí ´zánik filmu´,“ komentuje znělku Marek Hovorka, ředitel filmového festivalu.

Na tiskové konferenci v Jihlavě představil Marek Hovorka, ředitel MFDF (Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů), několik stěžejních bodů nadcházejícího podzimního festivalu.

18. ročník festivalu uvede 266 filmů, jež byly vybrány z nabídky asi 2 800 filmů, jejichž kopie doputovaly, uvedl ředitel Hovorka.

Film o Wágnerovic rodině

20141019-mf
Snímek z filmu režiséra Jakuba Wágnera Rodinné záležitosti/něco z videodeníků. (MFDF)
V soutěžním programu Česká radost se objeví film režiséra Jakuba Wágnera Rodinné záležitosti/něco z videodeníků. Ocitneme se třeba na oslavě narozenin paní Štrougalové, kde Jakubův strýc hrál na piáno. Je zajímavé sledovat, kdo se na oslavě pohyboval, zachycena je tam například Jiřina Bohdalová, Dagmar Veškrnová a velmi intenzivně na nás promluví atmosféra tehdejší „pražské smetánky“. Vedle toho přísný a uměřený život Jakubova otce... velice osobní film o Wágnerech.

Významný host ze zahraničí

20141019-mf4
Godfrey Reggio. (MFDF)
Největší novinkou letos je příjezd režiséra Godfreyho Reggia, rodáka z New Orleansu, který zde osobně převezme Cenu za přínos světové kinematografii a uvede Masterclass, kde představí svoji tvůrčí metodu. 

Godfrey Reggio je znám svou qatsi trilogií - filmy, které ve světě proměnily vnímání dokumentárního filmu. Velké dokumentární eseje, které zaberou velkou část filmu - filmy, za jejichž nevyslovitelnými názvy, pocházejícími z jazyka indiánského kmene Hopi, se skrývá svébytný, průzračný styl, jenž pro svoji realizační náročnost nemá mnoho napodobitelů.

Nicméně Godfrey Reggio patří bezesporu mezi nejtvárnější ze světových režisérů, kteří se dokumentárnímu filmu věnují. Do Jihlavy přijede udělat přednášku, jak vlastně režíruje a tvoří svoje filmy. S Reggiem je navíc spojen také Miroslav Janek, který se v zahraničí s ním spojil a působil u něj jako střihač. A kromě Janka přijedou ještě další Reggiovi spolupracovníci, kteří zde v Jihlavě vzpomenou na to, jak filmy vznikaly.

Barma, Rusko, Hongkong na MFDF

Další největší zprávou je velká retrospektiva věnovaná Barmě. Festival se stane jedním z prvních míst, kde se v soustředěné podobě představí nezávislá kinematografie Barmy. A dnešním tahounem nezávislého filmu z Asie jsou třeba Filipíny. Jihlava poprvé nabídne širší vhled, jaké filmy zde vznikají.

Přijedou další dva hosté festivalu Barma. „Tento unikátní výstup máme díky dramaturgii Víta Janečka, který dlouhé roky udržuje kontakt s přední filmovou scénou,“ uvedl Marek Hovorka.

Dalším hostem Inspiračního fóra je ruský umělec Petr Pavlenskij, který dnes patří v Rusku k těm nejrespektovanějším umělcům na poli současného umění, byť jeho umělecký výraz je – řekněme sebedestruktivní. Ale je to linie takového umění, kterým se  prezentuje i jugoslávská umělkyně Marina Abramović.

Pavlenskij na vlastním těle protestuje nebo reflektuje - když uvěznili Pussy Riot, tak si zašil ústa. Pokud jde o všeobecné zhoršování svobody projevu v Rusku, tak na to svérázným způsobem upozorňuje.

Následující host, Ethan McCord, voják, který zažil misi v Iráku, se rozhodl svědčit  - svoji zkušenost předává americkým školákům.

„Poslední novinkou v řadě je hongkongský předák a aktivista Joseph Čcheng, jedna z výrazných postav hongkongské aktivistické scény. Profesor Čcheng dlouhá léta bojuje za svobodu práv Hongkongu. Na něho jsme narazili díky reportérce české televize, která s ním udělala hovor v době vzrůstajících protestů v Hongkongu, kdy se  odvolával na Václava Havla a jeho étos boje za svobodu. Přijede nám říci, co se vlastně v Hongkongu děje, a jak dnes vypadá z jeho pohledu současná Čína,“ doplnil ředitel festivalu.

„Na letošním festivalu je vidět, že jsme měli opravdu čas na něm pracovat, a nikoliv bojovat o peníze. Letošní festival uvádí největší počet premiér světových filmů. Kolekce filmů ze světa je letos velmi exkluzivní. Této důvěry si velmi vážíme," uzavřel Hovorka tiskovku.

Čtěte také:

MFDF: Oslava 18. narozenin v kolotající továrně