Policie blokuje před prodemokratickými demonstranty jednu z hlavních dopravních tepen v hongkongské čtvrti Mongkok, 18. října. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

HONGKONG - Konflikty mezi demonstranty a policií někdy připomínají komickou hru na kočku a myš. Poté, co bylo aktivistům v pátek ráno zničeno jejich provizorní tábořiště se stany, zablokovali v noci hlavní dopravní tepnu v dělnické čtvrti Mongkok.

Křižovatka silnic Nathan a Argyle v Mongkoku je jednou ze tří oblastí, které jsou od konce září okupovány studentskými aktivisty a jejich příznivci, kteří spustili takzvanou „okupující kampaň“ ve snaze přimět hongkongskou vládu k dialogu ohledně demokratičtějších způsobů volby městského vůdce, který je v současné době vybrán komisí loajální Pekingu.

Policie v pátek ráno demonstrantům zbourala tábořiště, kdy trhala a řezala plachty na stanech. Zásah zřejmě aktivisty překvapil, policisté se zde setkali jen s malým odporem a třítýdenní dočasné ubytování se tak proměnilo v hromadu harampádí.

Jiný příběh však nastal, když zapadlo slunce.

Aktivisté nejdříve obsadili na různých místech silnice Nathan a Argyle, kde zasahovala policie za použití obušků a pepřových sprejů. Několik aktivistů bylo zatčeno a jeden zraněný hospitalizován.

Později aktivisté začali kampaň, kdy obtěžovali policii neustálým pobíháním na rušné silnici ulice Argyle, kterou opakovaně obléhali.

V časných sobotních ranních hodinách policie silnici zatarasila kordony z obou stran a nezainteresované občany pouštěla na semaforu, čehož využívali i aktivisté a na přechodu zastavovali, blokovali provoz, přičemž předváděli velkou show, kdy si zavazovali tkaničky nebo házeli mince na zem.

V tu dobu se tu stále, před odchodem do práce nebo do škol, nacházely tisíce demonstrantů, kteří občas vykřikovali nebo tleskali a obsadili opět polovinu ulice Argyle, kde postavili zátarasy před policií, která už jevila známky značné vyčerpanosti.

„Hongkong se stále více podobá Číně. Byl zde velký rozdíl mezi touto ulicí předtím a nyní. Ulice teď slouží jen k prodeji šperků do Číny,“ řekl ještě v noci Lawrence Chan, 25letý učitel plavání, kterého už ráno čekala další směna.

„Tato silnice je velmi důležitá,“ uvedla studentka Kay Chan, Mongkok je podle ní srdcem Hongkongu, jejím tepem. „Čítáme několik tisíc nebo i desetitisíců,“ dodala k přesile okupantů, v tu dobu se tu jich však nacházelo jen pár desítek, kdy už většina byla po probdělé noci sa svými povinnostmi.

20141020-hk

Pro-demokratičtí demonstranti postávají s policií po nočních incidentech, kdy se snažili obsadit čtvrť Argyle Street a nákupní čtvrť Nathan Road v Mongkoku, Hongkong, 18. října 2014. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

20141020-hk2
Demonstrantům se konečně podařilo, po několika neúspěšných pokusech, obsadit čtvrť Argyle Street v Mongkoku, Hongkong, 18. října 2014. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

20141020-hk6

20141020-hk7
20141020-hk8

Demonstrantům se konečně podařilo, po několika neúspěšných pokusech, obsadit čtvrť Argyle Street v Mongkoku, Hongkong, 18. října 2014. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

20141020-hk3
Aktivista je zatčen policisty v časných ranních hodinách za bojkot jejich snahy strhnout bariéry, Mongkok, 18. října 2014. (Benjamin Chasteen/Epoch Times) 

20141020-hk4
20141020-hk5
Policie blokuje před prodemokratickými demonstranty jednu z hlavních dopravních tepen v hongkongské čtvrti Mongkok, 18. října. (Benjamin Chasteen/Epoch Times) 

20141020-hk9
Demonstranti pomáhají policistovi přelézt barikády, které si postavili v Mongkoku.

20141020-hk10
Demonstranti staví nové barikády poté, co jedny policie rozbila.

20141020-hk11b
Policisté s obušky a štíty sledují demonstranty, kteří znovu obsadili oblast Mongkok. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)


 

Přeložil a upravil: Michal Cabejšek small United States


Čtěte také:

HONGKONG: Babička vaří protestujícím rýžové závitky. Nechce, aby trpěli na McDonald’s

Násilí policie vyvolalo v Hongkongu odsouzení


Zdi v Hongkongu jsou polepeny svobodným tiskem

HONGKONG: Policisté násilím vytlačili demonstranty z klíčového silničního tahu