Jan Budař vystoupil v Pražské křižovatce společně s dalšími českými umělci a osobnostmi v rámci koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (Kamil Rakyta/Epoch Times ČR)
Jan Budař vystoupil v Pražské křižovatce společně s dalšími českými umělci a osobnostmi v rámci koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit. (Kamil Rakyta/Epoch Times ČR)

Herec, zpěvák a hudebník Jan Budař vystoupil v Pražské křižovatce společně s dalšími českými umělci a osobnostmi v rámci koncertu nazvaném Svědomí nelze koupit, který má být jakýmsi ´mementem mori´ pro všechny podnikatele, ale i zástupce České republiky, kteří navazují obchodní vztahy s čínským totalitním režimem, který je notoricky známý jako bezohledný porušovatel lidských práv.

V roce 2010 Jan Budař odcestoval do Šanghaje v rámci natáčení snímku Czech Made Man. S povolením vstupu do Číny měl filmový štáb problémy. Důvod obstrukcí možná spočíal v tom, že se před olympiádou v Pekingu v roce 2008 Jan Budař účastnil v Praze Celosvětové štafety za lidská práva v Číně. V závěru štafety převzal pochodeň spolu s nositelem zlaté olympijské medaile Lukášem Pollertem a společně vyběhli ze Staroměstského náměstí směrem k čínskému velvyslanectví.

„Myslím si, že je těžké kritizovat a vydávat se do jakéhokoliv boje s tak silným hráčem, jako je Čína. Mě například pozvali na pohovor, když jsem žádal o čínská víza. Chtěli, abych jim vysvětlil, co mám proti Číně, když jsem moderoval akci „Pochod za mír a nenásilí“, kde se zmiňovalo i to, že čínský režim porušuje lidská práva. Řekl jsem, že proti Číně nemám nic. ´A proti čínskému lidu máte co?' ptal se ten pan úředník. Proti lidu nemám už vůbec nic, řek jsem mu,“ citoval Jan Budař v rozhovoru pro Epoch Times.

Ve svém proslovu na koncertu Svědomí nelze koupit prohlásil, že po své účasti na této akci se již do Číny pravděpodobně nepodívá, a své vystoupení okořenil řadou vtipných a zároveň dobře mířených prohlášení na vrub čínského režimu.Čtěte také:

Koncert Svědomí nelze koupit oživil ideály sametové revoluce a podpořil lidská práva v Číně (fotogalerie+video)

Rozhovor: Jan Budař - vnímejte svoji jedinečnost jako dar a zázrak, a ne jako stud a strach

Jan Budař podpoří koncert Svědomí nelze koupit. „Přemýšlím nad tím, co můžeme všichni udělat, když víme, co se děje v Číně za nespravedlnost“

Jan Budař: „Jezdit s traktorem po poli je lehký.“

Jan Budař a Eliščin Band připravují vydání nového alba Lehce probuzený