20141115-sallam
Yara Sallamová. (twitter.com)
Egypt - Když letos 21. června dorazila k prezidentskému paláci Itihadíja v Káhiře skupina demonstrantů, v jeho blízkosti se nacházela také Yara Sallamová. Tou dobou se tu procházela se svým bratrancem ve čtvrti Heliapolis. Ve chvíli, kdy si kupovala vodu, ji s jejím společníkem zadržely bezpečnostní složky, které zasahovaly po skončení protestu.

 

Bratranec Yary Sallamové byl druhý den propuštěn, avšak Yara nikoliv. Zůstala ve vazbě poté, co policie zjistila, že pracuje pro EIPR - Egyptská iniciativa pro práva na ochranu osobnosti. V říjnu ji soud kvůli údajné účasti poslal na tři roky do vězení, třebaže  se protestu nezúčastnila.

Yara Sallamová je obránkyně lidských práv působící v EIPR. Je známá také svou aktivitou v oblasti práv žen.  Amnesty International považuje Yaru Sallamovou za vězeňkyni svědomí, a požaduje proto její okamžité propuštění.

Afghánská dívka Brishna již v menším nebezpečí

10letá Brishna, které rodina vyhrožovala „zabitím ze cti“, protože byla znásilněná, už není v takovém nebezpečí. Všichni mužští členové rodiny se písemně zavázali, že jí neublíží - v opačném případě budou trestně stíháni. Na Brishnu pravidelně dohlíží i členové organizace Women for Afghan Women.

Duchovní, který Brishnu znásilnil, byl před několika dny odsouzen k nejvyššímu možnému trestu 20 let vězení.

Amnesty International děkují za podporu petice, protože „díky těm, kteří podepsali petici, jsme opět o krok blíže zamezení hrůznému institutu ´zabíjení ze cti´“.