Minicon v Národním technickém muzeu v sobotu 22. 11.

 

20141118-minikon
 
Nakladatelství Argo a Národní technické muzeum pořádají Minicon, setkání fanoušků sci-fi a fantasy, které se uskuteční již tuto sobotu. Podtitul „Plnou parou“ dává tušit téma letošního ročníku tradiční akce – steampunk.

 

S odkazem Julese Vernea

Dalším z pořadatelů Miniconu je Klub Julese Vernea. Verne sám o sobě je autorem, z jehož odkazu steampunk čerpá. Století páry a vše, co s ním souvisí. Viktoriánská doba, široké sukně, ale také technicistní udělátka s propracovanými detaily… Pohledů na steampunk je mnoho a všechny je přibližují antologie povídek, které z této subkultury vyšly.

Nakladatelství Argo vydalo v loňském roce antologii Plnou parou, Straky na Vrbě letos přišly se sbírkou Excelsior, gentleman. Steampunk je stále živějším tématem i u nás, a proto jsme oslovili přední české spisovatele i znalce díla Julese Vernea, aby připravili celodenní program ve znamení páry.

Den plný poutavých přednášek zahájí známá spisovatelka Františka Vrbenská, na kterou naváže další ze známých tváří české fantastiky – Leonard Medek. Odpolední program zajistí mimo jiné překladatel Jan Kantůrek, který bude předčítat ukázky z doposud česky nevydané knihy Terryho Pratchetta, která pojednává o tom, jak pára dorazila na Zeměplochu.

Tradičním hostem Miniconů je také Ondřej Neff. Ten se v současné době zabývá sepsáním steampunkové trilogie, ve které se objeví všichni zásadní hrdinové knih Julese Vernea. Ovšem také další přednášky  v kompletním programu stojí za pozornost.

Akce začíná v Národním technickém muzeu (Kostelní 1320/42) v 10 hodin a „plnou parou“ potrvá až do 20 hod. Přihlásit se lze také na Facebooku.

Steampunk je životní postoj i módní póza, pomíjivý trend i neustálý návrat, vývoj i stagnace, vyprávění vzrušujících příběhů i ukazování se v kostýmech. Zahrnuje více vzájemně odlišného než spojujícího, ale zasvěcenec stejně ihned pozná, oč jde, nebo si to alespoň myslí… Steampunk je atraktivní zboží, kolektivní zábava i individuální fantazie, což se nakonec vzájemně nevylučuje. A proto: myslete na páru, malověrní, myslete na páru!  Antonín K. K. Kudláč

Program Minicon 2014 Plnou parou 22. 11. 2014, Národní technické muzeum, Praha

10.00 Leonard Medek - NENÁPADNÍ PRAOTCOVÉ

Steampunk coby definované odvětví fantastiky je poměrně mlád; existují však mnohem starší autoři, v jejichž dílech by si každý steampunker připadal jako doma, ač namnoze by jej na první pohled nenapadlo, že se tak může stát. Neboť nebyli našimi předky jenom Dickens, Lovecraft a Verne... Spisovatel Leonard Medek zahájí Minicon!

11.00 Františka Vrbenská - brutální kořeny steampunku

Myslíme si, že steampunk je dítětem 20. století, které si jen vypůjčilo rekvizity ze svého předchůdce. Ale věk elektřiny a páry přiřadil k technickým atributům i „punk“, sociální nesmysly a vřavy, reálie leckdy drsnější a fantastičtější než imaginace tvůrců žánru - nazíráno z dnešního hlediska. Vítejte v temné Británii, kam vás zve spisovatelka a nejpopulárnější česká knihovnice Františka Vrbenská!

12.30 Michael Bronec udílení cen Žoldnéř fantasie

13:30 Leonid Křížek duely krásných žen v době páry

Zbraň na ochranu cti brali v minulých dobách do rukou nejenom gentlemani, ale i gentlewomen, neboli jemné ženy. Příkladů bojechtivých dam (a to nemluvíme o ženách–válečnicích) existuje překvapivě mnoho. Postavy žen–duelantek nacházíme i ve století páry. K starogermánským soubojům mezi ženou a mužem koncem minulého tisíciletí samozřejmě už nedocházelo, ledaže by byly vedeny jinými zbraněmi – „polibky, bezvědomím, koketérií… a nehty“. Člen klubu Julese Vernea vás provede kouzelným světem ženského násilí předminulého století.

14.30 Jan Kantůrek pratchettovky pod parou

Populární překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek bude svým nezapomenutelným přednesem (který je daleko lepší naživo než na nahrávkách) číst ukázky z doposud nevydané Zeměplochy Rising Steam, z jejíchž stránek pára přímo stoupá. Seznámí vás s jejím dějem a přinese novinky z placatého světa uhánějícího vesmírem na krunýři kosmické želvy A‘tuin. Předseda klubu Julese Vernea se na Minicon velmi těší.

15:30 Lukáš Doubrava O steampunku neměl Jules Verne ani páru?

Dílo kultovního francouzského spisovatele je mnohavrstevné. V tomto jedinečném literárním světě nalezneme důkazy svědčící o tom, že autorova tvůrčí filozofie byla v principu anti-steampunková, estetika dobová (z dnešního pohledu přirozeně steampunková), avšak část jím využitých vynálezů měla povahu skutečného steampunku, tedy i ve vztahu k tehdejšímu vývoji vědy a techniky. O tom všem se přesvědčíte! A nejen to. Uvidíte i uslyšíte, jak steampunkový svět jednoho ze zakladatelů sci-fi ovlivnil a ovlivňuje i pozdější verneovskou kulturu. Lukáš Doubrava je publicista a člen Klubu Julese Vernea.

16.30 Martin Šust, Michael Bronec a další odkud se ta pára bere?

panelovou diskusi uvádí Richard Klíčník

Steampunk je stále populárnější a čeští nakladatelé si toho už také stačili všimnout, a tak knih a antologií s touto tématikou vychází stále více. Diskuse, kterou uvádí člen klubu Julese Vernea Richard Klíčník, se zúčastní editoři Michael Bronec, Martin Šust a další známé osobnosti české fantastiky.

17.30 Ondřej Neff pán vzduchu, páry a vůbec

Spisovatel Ondřej Neff je bezesporu jedním z velkých znalců tvorby francouzského klasika a zakladatele vědeckofantastického žánru Julese Vernea, což prokázal nejen svými odbornými texty, ale rovněž pro mnoho čtenářů kontroverzním přepracováním románů Pět neděl v balonu, Tajuplný ostrov, Dvacet tisíc mil pod mořem, Nový hrabě Monte Christo a Zemí šelem. Nyní se odhodlal uskutečnit dávný Verneův plán napsat dílo, v němž by vystupovali různé známé Verneovy postavy. A právě o svojí steampunkové trilogii přijde známý publicista a fotograf pohovořit.

18.30 PROJEKCE Ikarie XB-1

Legendární film s fundovaným úvodem filmové historičky.

Zdenka Křikavová, nakladatelství Argo