Ilustr. foto. (HRVOJE POLAN/AFP/Getty Images)

Znáte to, na něčem dlouhodobě děláte a dochází vám šťáva, postrádáte motivaci, máte chuť se na to všechno vykašlat. Kde znovu získat vervu do další práce? Tady je výběr rad od různých uživatelů na internetu, jak se pozvednout, duševně nabít a jít dál.

1. Udělej si seznam

Napiš si seznam s plusy a mínusy.

Často mám pocit, že to vzdám. Často mám pocit, že to, co dělám, nestojí za to, hlavně když nevidím žádné výsledky. V takových chvílích si sednu a napíšu seznam plusů a mínusů své činnosti. Plusy obvykle převáží mínusy, a to mě okamžitě motivuje.

2. Mysli na budoucnost

Představ si, jaká bude budoucnost, když to dneska vzdáš.

Když začínám mít myšlenka na to, že se na to vykašlu, představím si, jaká bude moje budoucnost, když to dnes vzdám. Budu toho v životě litovat? Budu si moct ospravedlnit to, co jsem dnes udělala? Povím si: „Kdybych jen vytrvala, můj život mohl být jiný“? Tyto otázky mi stačí k tomu, abych to nevzdala.

3. Nebuď malomyslný

Připomenu si, že mám vizi a poslání. Život je tvrdý a plný překážek, ale to neznamená, že to vzdám. Jsou lidi, kteří byli bezdomovci, spávali ve svých autech a nakonec se z nich stali milionáři a miliardáři. Všechno je v tvé mysli. To, jak tě ovládá tvá mysl, je silné, takže se musíš naučit kontrolovat, co ti mysl přenáší do pocitů.

4. Najdi si účel

Prostě si připomeň, proč jsi s tím začal.

Nic nemotivuje víc než účel, smysl našeho konání. Neměj v hlavě strach, ani odměnu, jen účel.

5. Představuj si

Když mám chuť s tím seknout, představuji si, jak se mi můj sen zhmotňuje před očima.

Představím si, jak stojím na místě své vysněné dovolené, jak se otáčím v pracovním křesle v mé oblíbené firmě nebo jím máminu dobrotu anebo se projíždím v autě, po kterém jsem vždycky toužila. Zavřu oči a představím si, že dělám to, co chci, jako to dělají děti.

To mě nastartuje a dodá okamžitou motivaci. Ale musíš pro to také začít něco dělat, ne se pak jít posadit na gauč a sledovat film!

6. Nevzdávej to

Na pozadí u sebe v laptopu a v telefonu mám tuto citaci:

„Vzpomínáš si na toho chlápka, co to vzdal? Ne, a nevzpomíná si na něho ani nikdo jiný.“

Tohle vždycky funguje. A také si připomínám, proč jsem začala.

7. Na chvilku si odpočiň

Já si pořádně odpočinu na jeden, dva nebo tři dny. Žádná práce, žádné čtení pracovních věcí, užívám si nezdravého jídla, dívám se na filmy, spím deset hodin, a tak dál. To mi dodá spoustu energie a zaplaší všechny ty myšlenky, že to vzdám.

Aktualizovaný pohled: teď si uvědomuji, že všechno tohle jsou věci, po kterých toužím, když si říkám, že to vzdám. Takže to vlastně na chvilku vzdám, ale pak zase pokračuji.

8. Rada odborníka

Dvě věci:

1. Najdu si další malý krok, který můžu hned teď uskutečnit, abych se ke svému cíli přiblížil. Ten největší problém, že se nehýbu dopředu, je často pocit, že jsem se zasekla. Musíš se čas od času odměnit malými vítězstvími, abys udržel ohýnek hořet.

2. Řeknu někomu, na kom mi záleží, jak moc se těším, až budu mít ten svůj projekt hotový, a ukážu mu ho. To mi pomáhá, když se v tom motám a nedokážu si vytvořit motivaci pro sebe.

9. Dej si studenou sprchu

Tohle možná zní hloupě, ale fakt si dávám pětiminutovou sprchu. Je lehké uvíznout v pesimistických myšlenkách typu „co já si vytrpím“. Když z takových myšlenek vyskočíš, rychle si uvědomíš, že věci zas tak špatně nevypadají.

Jasně, vzdát to může být v některých situacích dobrým řešením, ale častěji je to tak, že tvoje druhé já to chce vzdát přesně tehdy, kdy bys měl dupnout na pedál.

10. Pusť si hudbu 

Zaprvé poslouchám písničky, které mi přináší inspiraci a stav sebereflexe.

Zadruhé si vzpomenu na všechny ty lidi, které obdivuji za to, co dokázali a to i navzdory tomu, že měli těžší podmínky a menší vyhlídky na úspěch.

Zatřetí používám výše zmíněné, abych si připomněl, kdo jsem a čeho bych mohl dosáhnout, když se budu co nejvíc snažit.