Mladí Indové cvičí při západu slunce jógu u řeky Gangy, 23. dubna 2014, Váránasí. (Kevin Frayer/Getty Images)

Nové Dillí – Indická vláda začala propagovat tradiční systém péče o zdraví, jenž staví na léčebných znalostech předávaných po staletí.

Poprvé od získání nezávislosti před 67 lety indická vláda jmenovala tento měsíc samostatného ministra pro tradiční medicínu a praktiky. Den před oznámením tohoto rozhodnutí uvedl indický premiér Nárendra Módí na 6. světovém kongresu ajurvédy, že tradiční indické léčitelství se těší ve světě velké oblibě, zatímco doma bylo zapomenuto.

„Naši předkové považovali zdraví za stránku žití. Teď se zdraví od žití odděluje,“ postěžoval si politik.

Vláda uspořádala během kongresu bezplatná klinická sezení pro veřejnost ve snaze zpřístupnit tradiční formy léčby širšímu publiku. Úředníci navíc 7. listopadu avízovali plány k lepší regulaci a zvýšení kvality léků tradičního lékařství.

Tradiční léky

Před deseti lety ustanovila indická vláda Úřad pro ajurvédu, jógu a naturopatii, junání, siddhu a homeopatii (AYUSH), nejznámější tradiční léčebné systémy v této asijské zemi. Úřad spadající pod ministerstvo zdravotnictví měl za úkol tyto systémy vyučovat, zkoumat a standardizovat.

Krátce poté stát certifikoval více než 230 tisíc léků tradičního lékařství a prohlásil je za veřejný majetek, aby si zahraniční farmaceutické společnosti nemohly tyto ingredience patentovat. Indie utratila v posledních letech miliony dolarů za právní tahanice s těmito firmami ve snaze zrušit patenty na takové základní složky tradiční indické medicíny, jako jsou aloe vera nebo kurkuma.

Databázi tradičních léků sestavovalo 200 vědců v období osmi let a je nyní ve vlastnictví Výboru pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIR) a ministerstva zdravotnictví.

20141122-yoga2
Jógová terapeutka hovoří s pacientem při jednom z bezplatných sezení, jež sponzorovala indická vláda v rámci 6. světového kongresu ajurvédy, 8. listopad 2014, Nové Dillí. (Venus Upadhayaya/Epoch Times)

 

Tradiční lékaři

V Indii působí přes milion tradičních, leč necertifikovaných doktorů, kteří se již po generace věnují nejrůznějším formám tradičního lékařství a poskytují zdravotní péči v regionech, kde není moderní zdravotnictví dostupné.

Místní vláda nyní uznala, že tito lékaři jsou důležitými poskytovateli zdravotní péče, a vyhradila proto letos téměř čtyři miliardy korun na propagaci a standardizaci těchto systémů.

Premiér Módí vyzval v září při svém proslovu na Valném shromáždění OSN k ustanovení světového dne jógy, jenž by měl připadnout na 21. června. Sám Módí cvičí jógu každý den.

„Jóga by pro nás neměla být jen pouhým cvičením, měl by to být prostředek, jak se propojit se světem a s přírodou,“ prohlásil tehdy indický předseda vlády.

Jeho návrh dosud podpořilo padesát států a má být brzy předložen sekretariátu OSN, uvedly noviny Times of India.


small United States