20141123-vzkaz
 

Liga na ochranu zvířat nachází podporu v současných právních zákonech a vzkázala těm, kdo ubližují našim němým průvodcům, že jim to neprojde.

„Útulky a depozita Ligy na ochranu zvířat ČR se každodenně potýkají s bolestí týraných zvířat, neustále se setkáváme s případy lidské krutosti. Na straně druhé se daří tyto případy řešit a také dostat před soud. Liga na ochranu zvířat ČR proto přichází s kampaní s názvem Vzkaz tyranům. Naším cílem je upozornit na to, že bezcitnost a týrání zvířat už prostě neprochází. Součástí kampaně budou osvětové akce včetně dokumentace konkretních vyřešených případů týrání zvířat,“ sděluje Liga na svých stránkách a také přes sociální sítě.


Tupé předměty, Fridex...

Podle Českého rozhlasu  došlo v obci u Třebíče během půl roku k brutálnímu ubití dvou koťat.

Druhou z obětí byl malý kocourek, jehož tělo našli majitelé v listopadu 2014 na vjezdu z druhé strany domu.

„Majitelé našli na vjezdu do domu kocourka s rozbitou hlavou,“ sdělil předseda ligy Petr Ondráček. „Převezli ho na pitvu k veterinárnímu lékaři, který zjistil poškození temenní a týlní kosti. Zranění byla způsobena s největší pravděpodobností úderem tupým předmětem,“ doplňuje. Protože u zvířete byla i další zranění, např. hematomy, zranění odpovídá úderu tupým předmětem, dodal Ondráček.  

Smutné je, že se nejedná o první případ, o první kotě přišli majitelé z obce již 9. června 2014. Obě nalezená mrtvá zvířata měla vyhřezlé oko. Provedeným patologicko-anatomickým vyšetřením kocourka veterinární lékař autonehodu vyloučil.

Liga na ochranu zvířat ČR podává proto trestní oznámení na neznámého pachatele pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat dle § 302, odst.(2), písm. b) trestního zákona v platném znění. Pokud policie pachatele dopadne, hrozí mu až dva roky vězení. 

Počátkem listopadu letošního roku liga podala trestní oznámení také na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat kvůli otravám koček Fridexem v Mochově. Státní veterinární ústav potvrdil u nalezeného uhynulého zvířete jako příčinu smrti právě tuto látku.

„Nyní nás Nejvyšší státní zastupitelství vyrozumělo, že trestní oznámení přebírá Okresní státní zastupitelství Praha - východ k posouzení a dalšímu opatření,“ dodává liga.

Lidská nezodpovědnost

Pes Jonášek je dalším případem z řady lidské nezodpovědnosti. Původní majitelé jej ponechali s neléčenou zlomeninou přední nohy kulhat po ulici a okolo domu.

„V současnosti se Jonáš nachází v lučanském útulku Ligy na ochranu zvířat ČR Dášenka. Podle RTG vyšetření rozhodne veterinární lékař o dalším způsobu léčby, každopádně i kdyby Jonáškovi kulhání zůstalo, nic mu to neubere z radosti ze života,“ dávají mu zástupci ligy naději.

V úterý 18. listopadu 2014 našli kolemjdoucí nedaleko třebíčského Nového hřbitova v krabici kočku se čtyřmi koťaty. Zřejmě je zde „zapomněl“ neznámo kdo. Vystrašené tři kočičky a kocourek spolu s mámou našli střechu nad hlavou v útulku Ligy na ochranu zvířat ČR v Třebíči - Zámku. Je to další smutný případ, který dokumentuje nezodpovědnost majitelů a současně apeluje na nutnost kastrací zvířat jako humánního prostředku, který zabrání jejich nekontrolovatelnému množení.    

Všímavost lidí k podobným případům může také pomoci opuštěným nebo týraným zvířatům, ať už do lepších podmínek nebo zachrání život.