Premiér Bohuslav Sobotka zahájil China Investment Forum, 28. srpna 2014. V červeném kruhu sedí Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, důvodně podezřelý z účasti na genocidě. (vlada.cz)
Premiér Bohuslav Sobotka zahájil China Investment Forum, 28. srpna 2014. V červeném kruhu sedí Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, důvodně podezřelý z účasti na genocidě. (vlada.cz)

Česká vláda a podnikatelé otevírají dveře čínským podnikatelům, kteří přijíždějí v početných delegacích navazovat obchodní vztahy a spolupráci. Návštěva čínských delegátů někdy budí rozpaky a otazníky nad historií některých úředníků a není divu, když je čínský režim považován za jednoho z nejvíce represivních a bezohledných porušovatelů základních lidských práv a svobod na světě. A nejenom to. Proti některým vysokým čínským úředníkům běží soudní procesy za jejich účast na genocidě duchovních skupin v Číně. Přijíždějí takovíto lidé do ČR sjednávat obchody?

Česká pobočka Epoch Times pozoruje všechny přijíždějící delegace do ČR a podrobně prověřuje pozadí všech jmen zveřejněných delegátů. Pro prověřování používáme všechny dostupné zdroje a naše zjištění publikujeme v rámci internetového zpravodajství. Například velmi podrobné vyšetřování pronásledování čínského duchovního hnutí Falun Gong vede zejména skupina WOIPFG. Politické pronásledování této skupiny s sebou nese případy mučení, úmrtí a právní kvalifikaci genocidy. Neboť jsou represe této skupiny v ČLR celostátní záležitostí, je pouze otázka nakolik jsou do nich jednotliví úředníci zapojeni. 

Ke 23. listopadu 2014 jsme odhalili celkem pět čínských úředníků důvodně podezřelých z účasti na genocidě, kteří vstoupili na území ČR.

V české společnosti tu a tam zaznívá otázka, proč nikdo čínské úředníky před jejich příjezdem neprověřuje, aby se vláda a obchodníci vyhnuli skandálům a spolupráci s lidmi důvodně podezřelými ze závažných zločinů. Prověřuje delegáty česká tajná služba BIS? Pokud ano, jak by se mohlo stát, že muž důvodně podezřelý z genocidy jednal s prezidentem a premiérem na Pražském hradě jako vážený host v čele čínské delegace?

Když jsou důvodná podezření odhalena, jak by měli občané ČR na zjištění reagovat podle zákona? Zákon jim ukládá předat informace policii. Oznámení na čínské úředníky by mělo řešit státní zastupitelství, které by mohlo po přezkoumání důkazů vydat příkaz k zatčení dotyčné osoby podle mezinárodního práva zakotveného v paragrafu 7 trestního zákoníku a rozběhnout soudní proces. Více...

Mohlo by se tedy stát něco nevídaného a sice to, že na obchodní jednání dorazí zaměstnanci policie ČR vyslaní státním zastupitelstvím, kteří z jednání odvedou čínského delegáta v poutech. Byl by to přinejmenším ve světě nevídaný projev aplikace mezinárodního práva a dosud nevídaný projev spravedlnosti.

Seznam úředníků důvodně podezřelých ze zapojení do genocidy, kteří vstoupili na území ČR

China Investment Forum 2014

Následující úředníci se 28. srpna 2014 účastnili akce China Investment Forum na Pražském hradě pod záštitou prezidenta a premiéra.

Čang Kao-li

Obří čínskou delegaci vede Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, který bude na fóru pronášet úvodní slovo. (Lintao Zhang/Getty Images)
Obří čínskou delegaci vede Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR, který bude na fóru pronášet úvodní slovo. (Lintao Zhang/Getty Images)

Pětisetčlennou čínskou delegaci vedl Čang Kao-li (Zhang Gaoli), vicepremiér státní rady ČLR. Čang Kao-li v době svého působení na pozici guvernéra provincie Šan-tung a tajemníka Čínské komunistické strany v provincii Šan-tung opakovaně útočil a popouzel veřejnost proti Falun Gongu ve svých veřejných či interních proslovech v období 2002-2003. Během svého působení na pozici tajemníka Čínské komunistické strany ve městě Šen-čen (Shenzhen) v provincii Kuang-tung (Guangdong) předložil v březnu 2001 plán postupu zaměřeného na takzvaný „tvrdý úder“ proti duchovímu hnutí Falun Gong (jedna z nejpronásledovanějších skupin v ČLR).

Provincie Šan-tung patří mezi oblasti Číny, kde byly zaznamenány nejtvrdší represe duchovního hnutí Falun Gong. Do 15. listopadu 2003 bylo podle záznamů WOIPFG potvrzeno 54 úmrtí následovníků Falun Gongu v důsledku represí, v průběhu funkčního období Čanga Kao-liho. Více...

Li Sien-šeng

20141125-li-xiansheng
Li Sien-šeng.

Členem delegace byl také Li Sien-šeng (Li Xiansheng), v současnosti náměstek tajemníka provinčního výboru ČKS v provincii Chaj-nan (Hainan), působil od dubna 2002 do prosince 2007 jako náměstek tajemníka městského výboru ČKS ve Wu-chanu a jako starosta města Wu-chan v provincii Chu-pej. V této době došlo k mnoha nelegálním zatčením následovníků duchovního hnutí Falun Gong[1], kteří byli posláni do pracovních táborů, věznic a center pro převýchovu.

81 následovníků Falun Gongu bylo podle udání rodinných příslušníků perzekuováno k smrti. Jedním z případů je paní Chuang Ming (Huang Ming), která byla zatčena 1. dubna 2004 kolem desáté hodiny večerní policií z úřadu veřejné bezpečnosti ve městě Wu-chan (Wuhan), ze stanice Qiaokou. Žena byla zbita velkým množstvím úderů, následkem čehož nebyla schopna chodit. O 15 dní později zemřela ve věku 32 let na následky způsobených zranění. Zdroj

Tchung Č'-wu

Tchung Č'-wu (Tong Zhiwu), momentálně ve funkci místoředitele stálého výboru Lidového kongresu provincie Liao-ning (Liaoning)
Tchung Č'-wu.

Dalším členem delegace je Tchung Č'-wu (Tong Zhiwu), momentálně ve funkci místoředitele stálého výboru Lidového kongresu provincie Liao-ning (Liaoning), sloužil od března 2003 do ledna 2008 jako tajemník městského výboru ČKS v Ťin-čou v provincii Liao-ning. Během této doby Tchung aktivně vykonával perzekuční politiku ČKS proti Falun Gongu.

Během jeho pětiletého funkčního období v Ťin-čou zahynulo ve městě v důsledku pronásledování přinejmenším 51 následovníků Falun Gongu. Paní Cang Ťin-lu (Zang Jinlu) bylo roku 2003 nezákonně zatčena a dána do vazby, kde zahájila hladovku. Její tělo bylo velmi zesláblé. I přesto, že byla kvůli svému zdravotnímu stavu propuštěna, místní policie ji často obtěžovala v důsledku čehož byla nucena z domu utéci. Zemřela 3. listopadu 2003 ve věku 37 let. Zdroj

Ču Chao-wen

Ču Chao-wen (Zhu Haowen), v současné době generální tajemník provincie Chej-pej (Hebei)
Ču Chao-wen.

Dále Ču Chao-wen (Zhu Haowen), v současné době generální tajemník provincie Chej-pej (Hebei), působil jako člen stálého výboru ČKS ve městě Š'-ťia-čuang (Shijiazhuang) v provincii Che-pej, a jako 1. náměstek starosty města (duben 2005 – leden 2008). Poté působil jako náměstek tajemníka městského výboru ČKS ve městě Čchin-chuang-tao, provincie Che-pej, kde se stal později zastupujícím starostou (leden 2008 – březen 2008) a starostou (březen 2008 – březen 2013).

Během jeho ani ne tříleté funkce náměstka starosty v Š'-ťia-čuang zemřelo v důsledku pronásledování přinejmenším 73 stoupenců Falun Gongu, čímž se město stalo jednou z nejkrutěji perzekuovaných oblastí v Číně. Jako 1. náměstek starosty nese Ču Chao-wen za pronásledování nepopiratelnou zodpovědnost. Zdroj

Čang Čchen-liang

Ču Chao-wen (Zhu Haowen), v současné době generální tajemník provincie Chej-pej (Hebei)
Čang Čchen-liang.

Na China Investment Forum se objevil také Čang Čchen-liang (Zhang Chenliang), v současné době tajemník městského výboru ČKS ve městě Wu-an (Wuan) v provincii Che-pej (Hebei), působil na pozicích zástupce ředitele okresního úřadu v okrese Čcheng’An v provincii Che-pej (srpen 2002 - březen 2005), ředitele okresního úřadu (březen 2005 - leden 2009), a tajemníka okresního výboru ČKS ve stejném okrese (leden 2009 - srpen 2011).

Během jeho působení na uvedených pozicích zemřelo v důsledku pronásledování v okrese Čcheng’An přinejmenším 6 následovníků Falun Gongu. Pan Wang Šu-ťün, z vesnice Wang Peng-liou v okrese Čcheng’An, byl unesen příslušníky Úřadu 610 z města Chan-tan do převýchovného střediska (středisko pro vymývání mozků). Krátce po návratu domů zemřel ve věku 37 let. Zdroj

Čínští úředníci obvinění před španělským soudem

Genocida Falun Gongu

20091116-zaloba-genocida-zalobci-spanelsko-
Právník Carlos Iglesias (druhý zprava) a demokratický aktivista Wei Jingsheng (ve středu) pózují s praktikujícími Falun Gongu a oběťmi pronásledování Lu Shiping, Dai Ying (vlevo) a Li Jianhuiem (vpravo) poté, co poskytli své svědectví u soudu 2. května 2009 (Victor Liu/Epoch Times)

Španělský soudce Isael Moreno[2] vydal v roce 2009 zatykače na následující čínské úředníky za jejich důvodné podezření z účasti na genocidě duchovního hnutí Falun Gong.

Mezi obviněnými je i bývalý vůdce Komunistické strany Číny Ťiang Ce-min (Jiang Zemin), obecně označovaný za iniciátora kampaně na „vyhlazení" Falun Gongu, politického tažení, které spustil v roce 1999. Dalšími obviněnými jsou Luo Kan (Luo Gan), bývalý ředitel Úřadu 610 (agentura s mimosoudní pravomocí zřízená speciálně za účelem pronásledování Falun Gongu, čínský advokát Kao Č'-šeng jí dal přezdívku „čínské Gestapo“), Po Si-laj (Boxilai), bývalý ministr obchodu a stranický tajemník města Čchong-čching, Ťia Čching-lin (Jia Qinglin), čtvrtý nejvýše postavený člen Strany a Wu Kuang-čcheng (Wu Guanzheng), předseda interního disciplinárního výboru Strany. Více...

Genocida v Tibetu

Španělský soud vydal zatykače na bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina a čtyři další čínské představitele včetně bývalého premiéra Li Pchenga (Li Peng). Obžalován je také předposlední čínský prezident Chu Ťin-tchao (Hu Jintao), ale na něho prozatím zatykač vydán nebyl. Více...

Čínští úředníci před soudem v Argentině

Octavia Araoz de Lamadrid (40 let) se narodil v hlavním městě Argentiny Buenos Aires, ale vyrostl ve městě Martinez. Vystudoval základní a střední státní školu a dále pokračoval ve studiích na Argentinské univerzitě. Je ženatý a má dva syny (11 a 7 let) a dceru (7 měsíců). (Velká Epocha Argentina)
Octavio Araoz de Lamadrid (ET/ Argentina)

Argentinský soudce Octavio Araoz de Lamadrid z Federálního soudu č. 9 dne 17. prosince 2009 v historickém procesu se dvěma bývalými čelními čínskými funkcionáři, exprezidentem Ťiang Ce-minem a bývalým šéfem úřadu 610 Luo Kanem, vynesl rozsudek za jejich zodpovědnost ve stále probíhajícím pronásledování milionů praktikujících duchovní disciplíny Falun Gong ze strany čínského komunistického režimu. Součástí rozsudku je i nařízení k zadržení obou funkcionářů, kteří se v současnosti nacházejí v Číně. Zatykače byly předány Interpoolu. Více...

Následně po masivním nátlaku ze strany čínského režimu byl soudci případ odebrán a následující soudce jeho rozhodnutí zrušil.


[1]  Falun Gong (český přepis Fa-lun Kung někdy také Fa-lun-kung nebo Falun Dafa), celosvětově se používá název Falun Gong v čínském pinyinu.

[2] Podle právní zásady španělského práva mohou domácí soudy projednávat případy genocidy a zločinů proti lidskosti bez ohledu na to, kde se staly a jaká je národnost žalované strany. Projednávání mezinárodních zločinů u španělských národních soudů bylo posíleno zejména po soudní žádosti o vydání chilského diktátora Augusta Pinocheta v roce 1998.

POZNÁMKA: Čínská jména a názvy uvádíme v českém přepisu a v závorce v pinyin: Ťiang Ce-min (Jiang Zemin).

Čtěte také:

Delegace z čínského města Su-čou navštívila Ostravu. Meziregionální spolupráce ČR s Čínou se rozšiřuje

ČRo: O lidských právech v Číně mlčte. To chce režim vnutit světu

Vysočina: Podepsána tři memoranda v rámci Česko-čínského obchodního fóra