Bezpečnostní kamery před Bránou Nebeského klidu v Pekingu. Protože 3 260 000 000 dolarů bylo investováno do programu „Big Intelligence“, jsou kamery jako tyto všudypřítomné ve všech čínských velkoměstech. (Feng Li/Getty Images)
„Čínský režim provádí špionáž na každém čínském občanovi, včetně nejvyšších vůdců Strany,“ vyplývá ze zprávy z nově založené čínské zpravodajské webové stránky Creaders.net se sídlem ve Vancouveru, která upozorňuje na celostátní špionážní program.

Špionážní program čínského režimu je provozován ministerstvem veřejné bezpečnosti a je nazýván „Big Intelligence“.

Rádio Sound of Hope (SOH) zveřejnilo výrok Wang Li-ťüna, čínského bývalého náčelníka, který zastupoval úřad v Čchung-čchingu v sektoru veřejné bezpečnosti, který řekl: „Programu trvá 12 minut, aby přezkoumal všech 1,3 miliardy čínských lidí, za 4 minuty prohlédne každého člověka na čínském seznamu hledaných osob a 3,5 minuty trvá, chcete-li zkontrolovat řidičský průkaz každého člověka v Číně.

„Program probíhá již téměř 10 let a čínský režim ho držel pevně v tajnosti,“ hlásí rádio Sound of Hope. Dále uvádí: „Odborníci se domnívají, že tento projekt má dohled po celé zemi.“

Program byl spuštěn pomocí bývalého šéfa bezpečnosti režimu Čou Jung-kchanga, který byl v nedávné době vyšetřován. Začalo to jako program v rámci čínské policie, která integrovala všechna svá veřejná data a zdroje.

Program byl poprvé zveřejněn krátce po Wang Li-ťünově útěku na konzulát Spojených států v únoru roku 2012. Na základě informací, které Wang poskytl nejprve konzulátním úředníkům USA a poté Komunistické Straně Číny v Pekingu o tajemníku strany v Čchung-čchingu, byla Po Si-lajem vyvolána protikorupční kampaň přes celou Čínu jako reakce na obeznámenou věc.

„V té době časopis Cchaj-ťing napsal, že čínský režim má monitorovací systém za 3 260 000 000 dolarů, který se pyšní být tím nejvyspělejším na světě,“ říká radio Sound of Hope. Jen ve městě Čchung-čching údajně program používá více než 50 000 dohledových kamer, které pokrývají každý kout města.

Časopis tvrdil, že systémová síť dohledu byla založena v Čchung-čchingu proto, aby se město stalo bezpečnější.

Poté co byl Po Si-laj zatčen v protikorupční kampani, bylo oznámeno, že Wang Li-ťün použil špionážní systém ke sledování čelních představitelů Komunistické strany Číny,“ říká rádio Sound of Hope.

Čchung-čching je jen jedna malá část ze špionážního programu čínského režimu zvaném „Big inteligence“.

„V jižní Číně v provincii Kuang-tung v roce 2009 bylo více než 800 000 kamer ve městě Šen-čen (Shenzhen). Na každých 15 osob byla jedna,“ hlásí rádio SOH. Více než 250 000 kamer bylo nainstalováno v Kuang-čou, hlavním městě provincie Kuang-tung. Města Fo-šan, Tung-kuan a Čung-šan měly každé nainstalováno 100 000 kamer.

Město Kchun-ming, které je hlavním městem jihozápadní provincie Jün-nan, mělo v roce 2009 nainstalováno více než 310 000 kamer.

V roce 2010 v blízkosti města Čchang-čchun, které je součástí čínské provincie Ťi-lin bylo nainstalováno 60 000 kamer. A v roce 2011 bylo nainstalováno 60 000 kamer ve městě Čchang-ša, které je hlavní město jižní, centrální čínské provincie Chu-nan.

„Masivní systémy kamer lze nyní nalézt ve více než 676 městech po celé Číně,“ říká rádio SOH. Poukazuje na to, že před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008 byly bezpečnostní kamery nainstalovány dokonce i v autobusech a pronajímaných automobilech.

Podle dostupných údajů se zdá, že program dozoru využívá technologie rozpoznávání obličeje na video kanály a může vyhledat cílené jednotlivce na základě osobních záznamů.

Síť bezpečnostních kamer je dodávána se systémy Čínské komunistické strany pro sledování veškerého internetového provozu, mikroblogů, sociálních sítí a dokonce i komentářů na internetových stránkách.

Také dochází k rozsáhlým operacím čínské armády, jako je například sledování domácích telefonních hovorů, čemuž bylo vystaveno Kanwa Information Center se sídlem v Kanadě a bylo i široce používané na Tchaj-wanu a v Hongkongu 17. listopadu.


Přeložil: Martin Kirschner small United States