Zástupci Zlínska se spojili s ministerstvem pomocí telemostu vzhledem k dopravním podmínkám. (Lucie Nováková/MV vnitra ČR)
Praha – Ve středu 3. prosince se mimořádně sešli zástupci ministerstva vnitra, policie, hasičů a hejtmanství Zlínského kraje. Schůzku svolal operativně ministr vnitra Milan Chovanec kvůli aktuální situaci v areálu muničního skladu ve Vrběticích, kde ráno začala opět neřízeně vybuchovat munice. Z areálu Ministerstva obrany ve Vrběticích se od rána ozývaly stovky neřízených detonací a děsily obyvatele.

Jednání pomocí telemostu
Protože námraza a dopravní komplikace neumožnily Milanu Chovancovi urychleně dojet přímo na místo, se zástupci vnitra, hasičů a policie spojili se zástupci z okolí Vrbětic včetně velitele zásahu pomocí telemostu.

„Chci uklidnit veřejnost,“ řekl ministr Chovanec. „Situaci v okolí muničního skladu máme pod kontrolou. Každého občana, u kterého to bylo kvůli bezpečnosti nutné, policie evakuovala. K úmrtí ani ke zranění obyvatel nedošlo. Pyrotechnici dočasně přerušili práci a znovu běží 7denní lhůta, kdy se s municí nesmí manipulovat. Děláme vše nutné, abychom situaci urychleně vyřešili,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že ihned po prvním výbuchu se spojil se zástupci místní samosprávy. 

V rámci prevence bezpečnosti obyvatel policie evakuovala 150 lidí z obcí Lipová, Haluzice, z Vlárských strojíren a blízké střední školy. Uzavřeny jsou také silnice v okolí areálu. Krajská hygienická stanice měří na pokyn policie množství škodlivin ve vzduchu. Do Vrbětic míří i vojenský vrtulník.

„O evakuované, kteří se nebudou moci vrátit do svých domovů, se postaráme. Zajistíme jim standardní a důstojné ubytování. V nelehké situaci, která vznikla za tohoto počasí, navíc v předvánočním čase, jim tak chceme co nejvíce pomoci,“ doplnil Milan Chovanec.

Lidský faktor výbuchu patrně nepřispěl
Policie v tuto chvíli nemá informaci o pohybu osob v místě výbuchu. Výbuchy tedy patrně nezpůsobil lidský faktor. Může se jednat o samovolné výbuchy způsobené počasím. Zjišťuje se, zda pocházejí ze stávajícího epicentra nebo se jedná o výbuchy nové.

Policisté mají celou oblast pod kontrolou. Situaci monitoruje na místě 100 policistů a 58 vojáků. Pokud bude potřeba, posílí policie své počty o policisty z jednotek ve Zlínském kraji. Situaci na místě bude opět monitorovat drón – předpokládá se, že na místě bude už od středy v odpoledních hodinách.