
Takže, co nezapomenout?
Svoboda zvířat napovídá: „Během hledání a pořizování těch pravých dárků pro vaše blízké také můžete brát ohled na ochranu práv zvířat a nakupovat zboží, při jehož výrobě nebylo zvířatům ubližováno." Jak je to prosté, ukazuje malý návod k výběru daru s respektem ke zvířatům.
Móda bez krutosti
Nechcete-li při svých vánočních nákupech podpořit krutý kožešinový průmysl, kvůli němuž každoročně na světě zahyne asi 90 milionů tzv. kožešinových zvířat, řiďte se pravidlem „nekupovat žádné kožešiny".
Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě tzv. trimů (lemů bund, obuvi apod.), jejichž přítomnost na oblečení můžete snadno přehlédnout. Nevěřte proto příliš cedulkám na oblečení, ale raději sami pečlivě prověřte, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu.
Další jednoduchou možností při výběru módních doplňků je nakupovat pouze u obchodníků, kteří se zapojili do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin, a zavázali se tím, že ve svých obchodech nebudou prodávat žádné produkty obsahující pravou kožešinu.
Kožené výrobky sice pocházejí ze zvířat, která většinou nejsou chována jen kvůli kůži, nicméně rozhodně se nejedná o odpad masného průmyslu, jak se mnozí lidé domnívají. Kůži poznáte na cedulkách podle jejího specifického symbolu.
Například boty navržené a vyrobené přímo pro vegany, tedy takové, které nejsou ani částečně vyrobeny z živočišného materiálu, lze u nás sehnat především v e-shopech. Veganské boty prodávají např. značky: Slap, Macbeth, Timberland nebo česká firma Keen.
Krása bez krutosti
Ostražití byste měli být také při nákupu kosmetiky. Ačkoli je nyní v EU zakázáno testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech a také prodej takovéto kosmetiky, pravděpodobně není ve všech zemích spolehlivě kontrolováno dodržování tohoto zákazu.

Pouze logo znázorňující králíka s hvězdami je platnou značkou tohoto certifikátu. Mezi společnosti s HCS patří např. The Body Shop, Manufaktura, Marks & Spencer nebo Urtekram. Seznam všech značek s HCS naleznete na webových stránkáchwww.netestovanonazviratech.cz. Doporučujeme také sledovat složení výrobků a upřednostnit veganskou a přírodní kosmetiku.
Zvíře jako vánoční dárek

Činčily. (Svoboda zvířat)
Pokud si chcete pořídit zvíře, musí to být výsledek zodpovědného rozhodování, které by mělo vést k návštěvě místního útulku. Tam je spousta opuštěných zvířat, která toužebně vyhlížejí svou novou rodinu. Můžete si vybrat své zvířátko z depozit Sekce na ochranu koček. Nekupujte – adoptujte!
Pokud již žijete v jedné domácnosti se zvířecím kamarádem a chcete jej obdarovat nějakým pamlskem, nenakupujte toto zboží ve zverimexech, kde jsou chována a nabízena k prodeji živá zvířata. Zvířata v těchto obchodech trpí velkým stresem, nedostatkem prostoru, denního světla atd.
Pouliční jatka nepůsobí zrovna výchovně
Tradice hlásá, že ke Štědrému večeru patří obalované kusy kapra a bramborový salát. Je otázkou, aby kvůli tak krátké tradici, která navíc není starší než několik desítek let, trpěla zvířata.
Kapři zabíjeni na ulicích trpí stejně jako jiná zvířata a „krvavá pouliční jatka" nejsou navíc vhodným výchovným příkladem pro děti, pokud chceme, aby se v dospělosti ke zvířatům chovaly ohleduplně a bez krutosti.
Můžete si na Vánoce dát tradiční lidové štědrovečerní jídlo, jakým býval staročeský „kuba" z ječných krup s houbami. Někteří doporučují přichystat k oblíbenému bramborovému salátu smažený tofu, seitan nebo tempeh. Pro vánoční tabuli můžete zvolit svůj vlastní originální pokrm.
Pro dárky svým nejbližším nahlédněte do e-shopu Svobody zvířat a nechte se inspirovat. Současně tak podpoříte snahy o ochranu zvířat.